Chlapec v pruhovaném pyžamu

12. červenec 2010 | 09.26 | rubrika: DRUHÁ SVĚTOVÁ VÁLKA

Obsah, děj

Chlapec v pruhovaném pyžamu - plakát

Osmiletý Bruno je synem nacistického důstojníka, který je povýšení odvelen z pohodlí Berlína do opuštěné oblasti. Bruno je osamělý, nudí se tam a nemá si s kým hrát. Z nudy a zvědavosti neposlechne matčino varování, že nemá chodit daleko od domu a vydá se k "farmě", kterou zahlédl v dálce. Tam se setká se Shmuelem, stejně starým chlapcem, který žije podobný a přesto zcela odlišný život na druhé straně plotu s ostnatým drátem. Bruno následkem setkání s chlapcem v pruhovaném pyžamu přichází o svou nevinnost a zvolna si začíná uvědomovat, jaký je doopravdy svět dospělých kolem něj. Jeho setkání se Shmuelem se mění v přátelství, které má ničivé důsledky.

Související články

žádné komentáře | přidat komentář | hodnocení: 1 · 2 · 3 · 4 · 5 | 0.00 (0x)

Cuba Crossing

24. leden 2010 | 08.55 | rubrika: DRUHÁ SVĚTOVÁ VÁLKA


Reason of the public domain status: Registered in the year it was made, but not renewed.
Adventurer gets caught up in a plot to kill Fidel Castro.
žádné komentáře | přidat komentář | hodnocení: 1 · 2 · 3 · 4 · 5 | 0.00 (0x)

Escape from Sobibor

24. leden 2010 | 08.49 | rubrika: DRUHÁ SVĚTOVÁ VÁLKA


Reason of the public domain status: Not registered with the Library of Congress. During WWII, the death camp at Treblinka had an escape, causing the Commandant at a similar camp in Sobibor to vow (actually threaten) that his camp would never experience the same thing. But those who were its captives, the Jewish laborers that had been spared from the ovens, knew that they were on borrowed time and that their only hope was to escape... the only question was how to do it. However, because the Germans would kill an equal number of others whenever a group attempted to escape, the captives knew that if ever an escape was tried, all 600 prisoners in the camp would have to be included... logistically precluding any ideas about tunnels or sneak breakouts. Indeed, to have such a mass escape could only mean that the Ukrainian guards and Germain officers would have to be killed, which many of the Jews felt simply reduced themselves to no better than their captors... thus making it a struggle of conscience. And therein lies the story, with the film being based on a factual account of what then happened at that Sobibor prison...

Překlad (anglicky > česky)
Důvod public domain stav: Nepřihlášený s Library of Congress. Během druhé světové války, vyhlazovacího tábora v Treblince musel utéct, takže se na podobné velitel tábora v Sobiboru na slib (vlastně hrozí), že jeho tábor nikdy zažít to samé. Ale ti, kteří své zajatce, židovské dělníky, které byly ušetřeny z pece, věděl, že oni byli na vypůjčený čas a že jejich jedinou nadějí bylo utéct ... jedinou otázkou bylo, jak to udělat. Nicméně, protože Němci by zabil stejný počet dalších kdykoliv skupina pokusila o útěk, zajatci věděl, že kdyby někdy byla snažil utéct, vše 600 vězňů v táboře by musel být zahrnuty ... logisticky brání jakékoli představy o tunelech nebo proklouznout breakouts. Opravdu, mít takové množství mohl uniknout pouze znamená, že ukrajinské stráže a Germain důstojníci by musel být zabit, což mnoho Židů cítili prostě sníží samy o nic lepší než jejich věznitelé ... takže bude boj svědomí. Av tom je ten příběh, s filmem je založeno na konkrétně popsat, co se pak stalo v tom vězení Sobibor ...
žádné komentáře | přidat komentář | hodnocení: 1 · 2 · 3 · 4 · 5 | 0.00 (0x)

Operace Dunaj (2009)

25. prosinec 2009 | 18.48 | rubrika: DRUHÁ SVĚTOVÁ VÁLKA


Operace Dunaj – to byl krycí název pro invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa v srpnu 1968. Mezi polskými tanky, které vyrazily osvobodit souseda, údajně ohroženého kontrarevolucí, je i starý tank "Beruška". Ten vyjede z kasáren jako poslední, beznadějně zabloudí a k ránu zkolabuje v pohraničním českém zapadákově. Jeho obyvatelé neskrývají odpor k okupantům. Když však obě strany zjistí, že se staly obětí situace a že jsou schopny se lidsky dohodnout, začnou mezi aktéry vznikat nejrůznější vztahy. Je třeba opravit tank, pochlubit se českou knedlíkovou kuchyní a možná se i zamilovat... "Nezajímá mne ideologie, ale historie z pohledu člověka. Je to film o porozumění," prohlásil debutující Jacek Głomb, který svou tragikomedii natočil podle vlastní divadelní inscenace, uvedené v roce 2006 v polské Lehnici. Tu s okupací Československa spojují historická fakta: operovalo odtud sovětské velení invaze a byli sem převezeni zatčení čeští politici, spjatí s pražským jarem.

žádné komentáře | přidat komentář | hodnocení: 1 · 2 · 3 · 4 · 5 | 0.00 (0x)

VÁLEČNÉ ŠÍLENSTVÍ 1939 - 1945 7-12 DÍL

26. listopad 2009 | 18.29 | rubrika: DRUHÁ SVĚTOVÁ VÁLKA

Druhá světová válka byla největším válečným konfliktem v dějinách lidstva. Miliony lidí padly při bojích o vlastní existenci. Nesmíme nikdy dopustit, aby se tak hrozný a krvavý konflikt opakoval. Proto je důležité, aby lidé znali historii druhé světové války, protože jedině díky znalostem a analýze minulosti a zkušenostem s utrpením, které konflikt jako druhá světová válka přinesl, budeme moci zabránit dalším světovým konfliktům.

žádné komentáře | přidat komentář | hodnocení: 1 · 2 · 3 · 4 · 5 | 0.00 (0x)

VÁLEČNÉ ŠÍLENSTVÍ 1939 - 1945 1-6 DÍL

26. listopad 2009 | 18.19 | rubrika: DRUHÁ SVĚTOVÁ VÁLKA

Druhá světová válka byla největším válečným konfliktem v dějinách lidstva. Miliony lidí padly při bojích o vlastní existenci. Nesmíme nikdy dopustit, aby se tak hrozný a krvavý konflikt opakoval. Proto je důležité, aby lidé znali historii druhé světové války, protože jedině díky znalostem a analýze minulosti a zkušenostem s utrpením, které konflikt jako druhá světová válka přinesl, budeme moci zabránit dalším světovým konfliktům.

žádné komentáře | přidat komentář | hodnocení: 1 · 2 · 3 · 4 · 5 | 0.00 (0x)

Posledné dni Sophie Schollovej (2005) [Nové]

21. listopad 2009 | 18.35 | rubrika: DRUHÁ SVĚTOVÁ VÁLKA

Český názov: Poslední dny Sophie Schollové

Anglický názov: Sophie Scholl: The Final Days

Žáner: dráma

Režisér Marc Rothemund není první, kdo na filmové plátno převedl drama posledních dnů členů ilegální

žádné komentáře | přidat komentář | hodnocení 0.00 (0x) | přečteno: 100x

30 případů majora Zemana 1

16. listopad 2009 | 15.24 | rubrika: DRUHÁ SVĚTOVÁ VÁLKA

Největší ideologický projekt ČST, oslavující aparát VB. Sledujeme životní osudy Jana Zemana se kterým prožijeme 30 let. Jan Zeman se vrací z koncentračního tábora společně s Kalinou a doktorem Veselým. Poté co vyřeší jen jako amatér svůj první případ verbuje ho Kalina do řad vznikající SNB. Je jako čekatel SNB poslán do Kateřínské Hory.Zde se poté setkává s Jirkou Hradcem se kterým se po vyřešení ilegálního přecházení hranic dostává do Prahy.

Kontroverzní seriál podle povídek Jiřího Procházky má vesměs politický podtext. Překrucuje se zde pravda vždy ve prospěch komunistické strany. Díly kolem roku 1968 dodnes vzbuzují diskuzi.

Náhled kvality:

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Trocha suchých faktů z IMDB na úvod: "30 prípadu majora Zemana" (1975)

Czechoslovakia

AKA: 30 případů majora Zemana: Studna
Režie: Jirí Sequens (30 episodes, 1976-1980)
Scénář: Stanislav Fiser (Eda Sojka / ... (2 episodes, 1976-1977), Ilja Prachar (Factoryowner Cadek / ... (2 episodes, 1976-1977), Bedrich Prokos (Head Physician / ... (2 episodes, 1976-1977), Vladimír Salac (Accountant Síp / ... (2 episodes, 1976-1977), Karel Urbánek (Cook Závis / ... (2 episodes, 1976-1977)
Hrají:
Produkce: Josef Císar
Hudba: Zdenek Liska (unknown episodes)
IMDB keywords: criminal, character-name-in-title, number-in-title
IMDB link: http://us.imdb.com/Title?0174369
Titulky: Hledat na OpenSubtitles.org

Seriál 30 případů majora Zemana zná snad každý. Ne každý ale ví, že po 26. dílu zvaném Studna se jmenuje tento hororový web. Evilmind se nechal inspirovat tímto geniálním dílem propagandistického seriálu, když zakládal filmový server pro fanoušky hororu. A teď si pojďme přiblížit děj tohoto legendárního filmu.

Honza Zeman, příslušník Veřejné bezpečnosti, je pověřen vyšetřit tzv. Hájický případ. V něm došlo k dvojnásobné vraždě a pokusu o vraždu v rodině Brůnových. Odjíždí proto do malé vesničky Hájice, aby vraždy objasnil. Zeman postupně vyslýchá obyvatele a obhlíží i místo činu. Tím je tajemný ohořelý dům obklopený vysokou zdí. Velkou roli v případu hraje hluboká studna, která se nachází na zahradě domu. I sám Zeman do ní vlezl, aby přišel na kloub tragedii rodiny Brůnových. Studna v zahradě s podťatými stromy není jediný hororový atribut tohoto filmu. Patří sem i rodinná hrobka uprostřed hřbitova. Do ní se Honza Zeman také podívá.

Herecké obsazení tohoto dílu je výjimečné. Mladého Dr. Brůnu hraje Josef Kubíček. Představuje vysokoškolsky vzdělaného člověka, který měl problém si najít děvče. Jeho otce hraje nezapomenutelný zádumčivý Jaromír Crha. Jeho kymácející se pózy jak v sedě tak ve stoje dostaly hodně diváků. I jeho podivný vzhled nahání hrůzu. Matku Brůnovou ztvárnila "babka Tutovka" Valerie Kaplanová. Vladimír Brabec v roli Jana Zemana podává standardní herecký výkon.

Režisér Jiří Sequens dokázal natočit i hororově laděný díl televizního seriálu. Ve vzpomínkách doktora Brůny se dovídáme okolnosti z tohoto mordu. Při jeho hypnotickém vyprávění mi naskakovala husí kůže. Hraje u toho temná hudba a my s napětím sledujeme běh hrůzostrašných událostí. Exteriéry se tvůrcům velmi povedly. Trošku mi připomínají filmy Rogera Cormana a působí na diváka depresivním dojmem.

Tato epizoda seriálu 30 případů majora Zemana na mě v mládí hodně zapůsobila. Samozřejmě, že nemohu zapomenout i na parádní 29. díl Mimikry. Celý třicetidílný seriál u nás vyšel i na 15 nosičích DVD. Již v roce 1974 jsme mohli vidět vylézat ze studny nejen Vladimíra Brabce. A potom, že se u nás neinspiroval Hideo Nakata s japonským hororovým hitem Ringu. Samozřejmě, že seriál má velmi silný komunistický podtext. Události z roku 1968 totiž probíhaly jinak a spravedlivý Honza nám to vysvětlí. Díl Studna se odehrává v roce 1969 a suspendovaný obvoďák Jan Zeman se znovu stává náčelníkem Veřejné bezpečnosti. I když v epizodě Studna jde o obhajobu nastupující normalizace, je řemeslně výborně natočena a je divácky velmi atraktivní. Proto neváhejte a pojďte se ponořit do hlubiny temné studny rozlousknout Hájický případ.

Screenshot 1Screenshot 2Screenshot 3Screenshot 4Screenshot 5Screenshot 6Screenshot 7Screenshot 8Screenshot 9Screenshot 10Screenshot 11Screenshot 12Screenshot 13Screenshot 14

komentáře (2) | přidat komentář | hodnocení: 1 · 2 · 3 · 4 · 5 | 2.2 (10x)

30 případů majora Zemana 2

16. listopad 2009 | 15.24 | rubrika: DRUHÁ SVĚTOVÁ VÁLKA

Největší ideologický projekt ČST, oslavující aparát VB. Sledujeme životní osudy Jana Zemana se kterým prožijeme 30 let. Jan Zeman se vrací z koncentračního tábora společně s Kalinou a doktorem Veselým. Poté co vyřeší jen jako amatér svůj první případ verbuje ho Kalina do řad vznikající SNB. Je jako čekatel SNB poslán do Kateřínské Hory.Zde se poté setkává s Jirkou Hradcem se kterým se po vyřešení ilegálního přecházení hranic dostává do Prahy.

Kontroverzní seriál podle povídek Jiřího Procházky má vesměs politický podtext. Překrucuje se zde pravda vždy ve prospěch komunistické strany. Díly kolem roku 1968 dodnes vzbuzují diskuzi.

Náhled kvality:Obrázok

Obrázok

žádné komentáře | přidat komentář | hodnocení: 1 · 2 · 3 · 4 · 5 | 1 (1x)

Stalingrad 1993

14. listopad 2009 | 11.51 | rubrika: DRUHÁ SVĚTOVÁ VÁLKA

žádné komentáře | přidat komentář | hodnocení: 1 · 2 · 3 · 4 · 5 | 0.00 (0x)