Server idnes.cz přinesl informaci, že eurokomisařem za Česko se stane nejspíše předseda vlády Fischer. Topolánek novinku podle serveru nepopřel, odkázal ale na pondělní tiskovou konferenci po jednání vlády.

Lídři obou nejsilnějších politických stran se v pátek večer na dotaz Práva nechtěli k Fischerově možné kandidatuře příliš vyslovovat. Šéf soc. dem. Paroubek pouze uvedl: "Nemám potřebu se k tomu vyjadřovat".

Také předseda ODS Topolánek byl skoupý na slovo. "Zásadně nekomentuji spekulace," odvětil v esemesce na dotaz Práva, zda je pravdou, že eurokomisařem bude Fischer.

Zatím náš kandidát je stále Vladimír ŠpidlaZdeněk škromach

Topolánek také Právu sdělil, že informaci o Fischerovi popřel. Podle zjištění Práva se přitom hovoří o tom, že pondělní nominace na českého eurokomisaře bude překvapením.

Informace, že by zástupcem Česka v evropské komisi mohl být Fischer, na zasedání ale podle místopředsedy socialistů Zdeňka Škromacha nezazněla. "Zatím náš kandidát je stále Vladimír Špidla. S tím, že ale na druhé straně je pravda, že budou předsedové jednat tak, aby do pondělka se našlo nějaké rozumné řešení, které by bylo dobré pro Českou republiku a nevedlo by ke konfliktu mezi vládou a stranami, které vládu umožnily," řekl Škromach.

Fischer byl jako horký kandidát na post v komisi zmiňován v době, kdy se předpokládalo, že jeho úřednická vláda skončí po pozimních předčasných volbách.

ODS do funkce nominovala bývalého ministra pro evropské záležitosti Alexandra Vondru, ČSSD požadovala setrvání nynějšího eurokomisaře Vladimíra Špidly. Obě strany opakovaně uváděly, že na svých nominacích trvají a kandidát politického soupeře je nepřípustný.