Šokující skutečnosti jak by mohla naše země dopadn

19. říjen 2009 | 06.39 |
› 
03_aktualityfoto_1a.jpg

Rozpočtové provizórium může být předstupněm celkového krachu financí. Zdárný příklad z letošního roku je Maďarsko a Lotyšsko.


TOJESILA.CZ

Už nás před tímto problémem varují odborníci z Německa.

Za situace rozpočtového provizoria by se zastavilo veškeré čerpání evropských dotací.
Naše země bez státního rozpočtu by ztratila důvěru investorů, kteří by přestali nakupovat vládní dluhopisy- tím by se zvýšily úroky, které musí stát věřitelům hradit. Jen pro zajímavost - při růstu úroků o jedno procento vyrostou náklady státu během roku o desítky miliard ! Chtěli bychom snad jít vstříc Maďarsku ? Země čabajek je v pasti !

Zadluženost státu se vyšplhala na 73 procent HDP, v ČR a SR je to zatím asi 30 procent. Úroky z dluhů odčerpávají 3,5–4 procenta domácího produktu, což je vyšší suma než součet zdrojů z evropských fondů. 6. března stálo euro 317 forintů, v červenci 2008 to bylo 230.

V průběhu loňského roku stoupla zadluženost maďarských domácností více než o dva biliony forintů (6,25 miliardy eur). Celkový objem úvěrů je 11,87 miliardy eur, z nichž bylo téměř 80 procent poskytnuto v cizích měnách. Od loňského října ztratilo práci v důsledku hospodářské krize 30 tisíc zaměstnanců.

V desetimilionové zemi představuje míra nezaměstnanosti 8,6 procenta, kvůli krizi se může vyšplhat až na deset procent. Míra zaměstnanosti je neuvěřitelně nízká, 57procentní (v ČR a SR je hodně nad 60 procenty).

Financovat je zapotřebí asi tři miliony důchodců. Daňová zátěž je obrovská. Z hrubé mzdy odvádějí Maďaři 54 procent (v ČR 42,9, v SR 38,5 procenta).

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář