Klaus, komu byste dali řád? Hlasujte

25. říjen 2009 | 12.34 |
› 

Tip: Více informací se dozvíte kliknutím na tlačítko ZVĚTŠIT.

Pro prehrávání animace je nutné nainstalovat Macromedia Flash Player!

Z našich politiků by to nebyl ani jeden.Dobří politici se už nerodí.Dnes tam máme jen tuneláře, snad řád by měli dostat za nejhlubší tunel ve státní kase více na http://

meritokracie.sdeluje.cz/4475-statni-dluh-v-cr-.html

Plukovník Otakar Černý byl jako příslušník britského bombordovacího letectva dvakrát sestřelen, z německého zajetí se mu však pokaždé podařilo uprchnout. Po nástupu komunismu byl odsouzen k těžkému žaláři, přesto se posléze dokázal dostat do Velké Británie. Byl aktivním členem Konfederace politických vězňů až do své smrti před dvěma týdny. Zasloužilý letec Gablech bojoval za druhé světové války v Polsku, po jeho dobytí však strávil několik let v sovětských zajateckých táborech. Po únoru 1948 byl jako čerstvý navrátilec vyhozen z armády.

Syn Otakara Černého Richard Syn Otakara Černého Richard Anděla Dvořáková Anděla Dvořáková Imrich Gablech Imrich Gablech

Řád Tomáše Garrigua Masaryka 1. třídy převzala předsedkyně Českého svazu bojovníků za svobodu Anděla Dvořáková, která v nejrůznějších odbojových organizacích působila od roku 1946.  Řád 2. třídy prezident propůjčil účastníkovi protinacistického a protikomunistického odboje Františku Šedivému. Po únoru 1948 se Šedivý zapojil do boje proti režimu vydáváním letáků, organizováním ilegálních skupin a útěků za hranice. V roce 1952 byl zatčen a odsouzen na 14 let vězení. Dlouhá léta strávil v jáchymovských dolech. 

Pavel Žák Pavel Žák Josefína Napravilová Josefína Napravilová František Šedivý František Šedivý

Masarykův řád 3. třídy obdrželi Josefína Napravilová, která hledala české děti zavlečené nacisty po celé Evropě, a kněz a básník pronásledovaný komunistickým režimem Josef Veselý, který se ovšem nemohl předávání zúčastnit. Řád 4. třídy Klaus propůjčil doktoru Pavlu Žákovi. Žák byl za organizování odbojové studentské organizace zatčen a odsouzen na 16 let odnětí svobody. Ve věznicích a uranových dolech strávil 11 let.

Hradní stráž Hradní stráž

Medaili Za hrdinství obdržel in memoriam dobrovolný hasič Boleslav Staněk z Vlčic na Jesenicku. Staněk letos v červnu tragicky zahynul, když byl při záchraně jiných osob zasažen povodňovou vlnou. Medaile Za zásluhy 1. stupně získali umělci. Vedle populárních zpěváků Karla Gotta a Evy Pilarové také akademická malířka Helga Hošková-Weissová, známá i za hranicemi svým výtvarným ztvárněním života v terezínském ghettu.

Karel Gott Karel Gott Helga Hošková-Weissová Helga Hošková-Weissová Eva Pilarová Eva Pilarová

Početnou enklávu oceněných představovali vědci, kteří ve svých oborech dosáhli mimořádného významu. Kardiolog Michael Aschermann, internista a diabetolog Vladimír Bartoš, astronom Zdeněk Ceplecha, germanistka Květuše Hyršlová a účastník protinacistického a protikomunistického odboje Zdeněk Kovářík získali medaile Za zásluhy 2. stupně.

Vladimír Bartoš Vladimír Bartoš Květuše Hyršlová Květuše Hyršlová Zdeněk Kovařík Zdeněk Kovařík

Stejné ocenění Klaus udělil geologovi a spisovateli Jiřímu Krupičkovi, matematiku Petru Mandlovi, bývalému volejbalistovi Josefu Musilovi, bojovníkovi proti komunismu Miloslavu Neradovi, ortopedovi Václavu Smetanovi a kreslíři, režiséru a spisovateli Ivanu Steigrovi. Medaili za zásluhy dostal šestinásobný vítěz Velké pardubické Josef Váňa. Loni Klaus vyznamenal 28 osobností. 

Václav Smetana Václav Smetana Petr Mandl Petr Mandl Ivan Steiger Ivan Steiger

zdroj:ČT24, ČTK

Soubor:Czechoslovakia COA small 2.svg

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře