Antonín Dvořák se narodil v roce 1841 v Nelahozevs

15. listopad 2009 | 11.47 |

Antonín Dvořák se narodil v roce 1841 v Nelahozevsi u Prahy (tehdy Rakouské císařství, dnes Česká republika).

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/12/Dvorak.jpg 

Po absolvování začal vydělávat si na živobytí tím, že pracuje jako umělec (housle a viola) a dává hudební lekce. Během 60. let zastával funkci hlavního violu v orchestru Prozatímního divadla českého, který od roku 1866, často pod vedením český skladatel Bedřich Smetana. Dvořák tvoří v tomto období (1865), dva z jeho první hlavní skladby, první B9 Symfonie c moll a cypřiše, písňový cyklus pro hlas a klavír.

Ostatní skladby z těchto let je kvartet č. 4 e moll B19 (1869-70), práce Alfred (1870), kantáta Hymnus (1873) a Třetí symfonie Es dur Op.10 B34 (1873), pracuje stále pod vlivem hudby Richard Wagner. S Třetí symfonie Dvořák v roce 1875 získal stipendium od státu, včetně úroků z Johannes Brahms a slavnou hudební kritik Eduard Hanslick, jak pak se žije ve Vídni. Roční plat nemá český skladatel opustit řady orchestru a mít více času věnovat se kompozici.

Během let se na hudební jazyk splatnosti Dvořáka klasicismu začne cítit vliv Brahms - věřil být mistrem v době nasazení "konzervativní", v protikladu k "pokroku" Wagnerově - a brát jako rozlišovací znak přítomnosti rytmů a melodie z české lidové hudby. Od Brahmse a Dvořáka je vztah vzájemného respektu a přátelství a německý skladatel, hudební naznačil hudbu jeho přítel nakladatel Fritz Simrock v Bonnu, kde Dvořák složil první dvě řady Slovanských tanců (1878), a to jak po vzoru maďarské tance J. Brahmse. Tímto způsobem hudbu Dvořák začal stát se populární, i když se snadněji v Evropě.

V roce 1884 Dvořák šel poprvé v Anglii, kde řídil s velkým úspěchem jeho Stabat Mater Op.58 také složil řadu sborových děl pro společnosti v Birminghamu a Leedsu, včetně kantáta Svatební košile (manželka Spectrum ) op.69 B135 (1885), oratorium Svatá Ludmila Op.71 (1886) a Requiem op.89 (1891). Mezi další práce pro britskou veřejnost jsou také sedmý Symfonie D moll Op.70 B141 (1885) a osmé symfonie G dur Op.88 B163 (1888), kterou zadal Royal Philharmonic Society.

Na pozvání Jeannette Thurber, bohatý člen high society "Dvořák se přestěhoval do New Yorku, kde 1892 - 1895 se stal ředitelem Národní konzervatoře. Paní Thurber, který byl mezi zakladatele ústavu hudby, přál toho moc konzervatoře byla v čele prominentní osobnosti, který je schopen ovlivňovat a řídit se školní kompozice "národní", školu nová hudba a autenticky Američan. To bylo v období, kdy působil jako ředitel konzervatoře, že Dvořák se ujal Harry Burleigh, který se stal významným africko-americký skladatel. Dvořák Burleigh učil složení, a na oplátku, Burleigh strávil hodiny zpěvu tradičních amerických spirituálů pro Dvořáka.

Burleigh šel na vytvoření inscenace této spirituality, které by jen stěží s klasickým evropské skladeb.

Během zimy a na jaře roku 1893, zatímco on byl v New Yorku, Dvořák psal jeho nejslavnější dílo, Symfonie č. 9 Z Nového světa. Následující pozvání své rodiny, strávil léto 1893 v českém jazyce komunity v Spillville, Iowa. Tam složil dva nejslavnější komorní díla, Smyčcový kvartet v F ( "Americký"), a Smyčcový kvintet e moll. Ve Spojených státech také sledovali výkon violoncellový koncert skladatele Victor Herbert. Byl tak nadšen možnostmi, že kombinace violoncello a orchestr na tomto koncertě, který mu nabídl také napsal svůj Koncert pro violoncello, Koncert pro violoncello h moll (1895). Od té doby, koncert považován za jeden z nejlepších svého druhu, se rozrostla na popularitě a je nyní často provádí. Dvořák také vlevo nedokončený složení, Koncert pro violoncello A dur (1865), která byla dokončena a pod taktovkou německého skladatele Günter Raphael mezi lety 1925 a 1929 a Jarmil Burghauser v roce 1952.

Nakonec se vrátil do Prahy, kde působil jako ředitel konzervatoře v letech 1901 až do své smrti, 1904. Na konci svého života ocitl ve vážných finančních potížích, protože prodal svou řadu skladeb pro tak málo, že sotva něco, s nimiž žít. On je pohřben na hřbitově Vyšehrad v Praze.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Související články

žádné články nebyly nenalezeny

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář