Fischer svolal politiky kvůli mandátu vlády

6. říjen 2009 | 13.19 |
› 

Fischer svolal politiky kvůli mandátu vlády na pátek

Jan Fischer
- Autor:Tomáš 
Adamec
Jan Fischer
Autor: Tomáš  Adamec
Premiér Jan Fischer se rozhodl svolat na pátek zástupce stran, které podpořily vládní balíček rozpočtových úspor. Tedy všech, s výjimkou komunistů. Diskutovat by měli o dalším mandátu vlády. 
Kromě zástupců ODS, ČSSD, TOP 09 a KDU-ČSL pozval Fischer i poslankyni Olgu Zubovou jako zástupkyni Demokratické strany zelených (DSZ).
Právě obsazení páteční schůzky se ale některým stranám nelíbí. "Mám potíže s obsazením lidí, kteří na jednání přijdou. Především TOP 09 ještě žádnou stranou není, což je otázka spíš technická, ale paní Zubová nerepresentuje žádnou politickou stranu," řekl v pořadu Stalo se dnes předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda.

Audio

Cyril Svoboda mluvil o pondělní a páteční schůzce kvůli dalšímu mandátu vlády.
DOWNLOAD (STÁHNOUT)
Sociální demokracie zapakovala, že nebude požadovat hlasování o důvěře vládě. ČSSD by ale chtěla, aby premiér předložil dodatek k programovému prohlášení vlády na zbývající měsíce.
"Jde o to dokončit rozpočet, soustředit se na evropské fondy, mělo by se připravit přebudování struktury deficitů, vyjasnit a ukončit problémy s otázkou ekologických škod a privatizací ČSA," upřesnil některé možné body dodatku místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek.
Hlasování o důvěře

Audio

mp3&playerColor=4175AC" name="movie">

Lubomír Zaorálek a Petr Nečas mluvili o páteční schůzce, kterou svolal premiér Jan Fischer.
DOWNLOAD (STÁHNOUT)
Předseda ODS Mirek Topolánek schůzku přivítal a potvrdil účast. Zda nastalé změny řešit pomocí dodatku k programovému prohlášení nebo dohodou demokratických stran, je nicméně podle místopředsedy ODS Petra Nečase ještě otázkou dalšího jednání. "Každopádně jsme přesvědčeni, že širší politická shoda nad touto agendou je přínosná," řekl Nečas.
ODS podle něj nebude trvat na hlasování o důvěře vlády. Kamenem úrazu ale nadále zůstává působení Martina Peciny ve funkci ministra vnitra.
Absence významného hráče
Premiér Fischer svolal novou schůzku, protože se nezúčastnil té, kterou na pondělní večer naplánoval předseda Občanské demokratické strany Mirek Topolánek. Fischerovi vadilo, že předseda ČSSD Jiří Paroubek předem oznámil svou neúčast.
"Považuji absenci významného hráče - šéfa ČSSD - za velmi vážnou a opakuji, že bych měl velké obavy nad konkrétními výsledky. Mě vždycky zajímá výsledek, takže z tohoto důvodu jsem se takto zachoval," vysvětlil premiér.

Audio

Premiér Fischer o neúčasti na dnešní schůzce
DOWNLOAD (STÁHNOUT)
Předseda ČSSD Jiří Paroubek by ale chtěl, aby na pátečním jednání byli také komunisté, kteří Janotův balíček nepodpořili. O záležitostech kolem vlády naopak odmítá debatovat s TOP 09, neboť strana nezískala svou parlamentní pozici ve volbách.
Předseda sociální demokracie také řekl, že by měl premiér během několika dní předložit stranám dodatek o programovém prohlášení vlády.
Priority mandátu
"V zájmu stability vlády a země očekávám, že vláda připraví zhruba do týdne návrh programového dodatku, o kterém bychom mohli jednat na půdě Poslanecké sněmovny do 20. října."

Audio

Jiří Paroubek o vládním programovém dodatku
DOWNLOAD (STÁHNOUT)
"A samozřejmě předpokládám, že na bázi těch stran, které tuto vládu ustavily, bude provedena předběžná debata," dodal Paroubek.
S prioritami doplněného mandátu vlády chce Fischer seznámit Poslaneckou sněmovnu v době, kdy bude projednávat rozpočet na příští rok, tedy přibližně 20. října.
Na dnešní setkání politiků, které inicioval předseda ODS, kromě Topolánka zřejmě dorazí už jen předsedové KDU-ČSL a TOP 09 Cyril Svoboda a Karel Schwarzenberg.

O prioritách vlády jednali šéfové ODS, lidovců a TOP 09

bývalý premiér Mirek Topolánek
- Autor:Tomáš 
Adamec
bývalý premiér Mirek Topolánek
Autor: Tomáš  Adamec
O dalších prioritách kabinetu Jana Fischera jednal večer předseda ODS Mirek Topolánek s předsedy lidovců a TOP 09 Cyrilem Svobodou a Karlem Schwarzenbergem. Původně se na jednání měli sejít zástupci všech stran. Poté, co ale pozvání odmítl předseda ČSSD Jiří Paroubek, se schůzka zúžila jen na zástupce těchto tří stran. 
Schůzky se odmítl kromě Sociálních demokratů zúčastnit i premiér Jan Fischer, podle kterého jednání bez ČSSD ztrácí smysl. Na jednání nepřišla ani Strana zelených.
Předsedové tří stran se shodli hned na několika prioritách. Mezi nimi jsou například prosazení nového občanského zákoníku, boj s korupcí nebo rychlá ratifikace Lisabonské smlouvy v okamžiku, kdy ji projedná ústavní soud.
Po jednání lídrů tří parlamentních stran řekl předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda, že prezident Václav Klaus by měl vyzvat senátory, kteří podali další ústavní stížnost na lisabonskou smlouvu, aby ji stáhli.

Audio

Rychlou ratifikaci Lisabonské smlouvy jako jednu z priorit nového mandátu kabinetu zmínil Karel Schwarzenberg.
DOWNLOAD (STÁHNOUT)
Rychlá ratifikace ,Lisabonu'
Právě ratifikaci lisabonské smlouvy jako jednu z priorit nového mandátu kabinetu zmínil předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.
"Bylo by velice prospěšné pro naši republiku, aby bezprostředně po rozhodnutí ústavního soudu, pan prezident konal. Naše pozice v Evropě se den co den zhoršuje. Dostáváme se do izolace a samozřejmě naše zájmy tím strašně trpí. Tudíž je to opravdu v našem státním i národním zájmu, aby ratifikace byla dokončena podpisem pana prezidenta," řekl Schwarzenberg.
Nicméně i tak se podle předsedy KDU-ČSL Svobody mohlo dohodnout daleko více. "Byla to promarněná šance. Mohlo se dohodnout více, ale bylo nás málo," řekl v pořadu Stalo se dnes Svoboda.
Předseda ODS Mirek Topolánek schůzku svolal, protože se chtěl s předsedy ostatních stran pobavit nad dalším mandátem vlády. "Protože tato vláda žádný mandát nemá. A sestavovat programové prohlášení vlády bez mandátu je nesmysl," řekl ještě před schůzkou Topolánek.
Vláda nemá mandát
Topolánek také uvedl, že na sestavení překlenovací vlády přistoupil s velkými personálními ústupky jen proto, že měla být sestavena do předčasných voleb.

Audio

Předseda ODS M. Topolánek o mandátu současné vlády
DOWNLOAD (STÁHNOUT)
"Předčasné volby nejsou a tato vláda nemá mandát. Musíme se tedy minimálně bavit o tom, jaký mandát mít bude. Pokud se Jan Fischer chce opírat ve sněmovně o levici, tak to musí deklarovat," uvedl Topolánek.
Podle Topolánka šéfovi ČSSD současné složení Fischerovy vlády vyhovuje, protože do ní dosadil politiky místo úředníků.
"V situaci, kdy sedí v kabinetu pan ministr Pecina, který dělá poměrně nevratné změny jak z hlediska programu, tak i personálního obsazení, nemůžu věřit Jiřímu Paroubkovi, že nechce tichou cestou vládnout bez toho, že by převzal jakoukoliv odpovědnost," řekl.
Pokud měl podle předsedy ODS Jiří Paroubek tu sílu, aby shodil vládu 24. března, měl mít sílu sestavit kabinet na platformě hlasů, které vyslaly nedůvěru Topolánkově vládě.
Nová důvěra
"Pokud nemá tuto sílu a odvahu, nesmí se ale skrývat za vládu překlenovací, která má vládnout dnes už do řádných voleb a musí mít odvahu bavit se o tom, s čím tato vláda předstoupí před sněmovnu a na čem získá novou důvěru," dodal Topolánek.

Audio

Předseda ČSSD chce o budoucnosti Fischerovy vlády jednat jen s předsedy stran, které její členy nominovaly a premiérem. Potvrdil to v rozhovoru v publicistické části Ozvěn dne.
DOWNLOAD (STÁHNOUT)
Jiří Paroubek chce o budoucnosti vlády jednat jen s předsedy stran, které její členy nominovaly - tedy ODS a Stranou zelených. Přizvat chce i premiéra Fischera. Potvrdil to v rozhovoru v publicistické části Ozvěn dne.
"Schůzka byla svolávána zcela nevhodně. Dozvěděl jsem se o ni přes média. Byl jsem tam nějakým způsobem jakoby předvolán před lídry bývalé Topolánkovy koalice a nemíním se zúčastňovat nějaké tryzny za tuto koalici," řekl Paroubek.

Audio

Cyril Svoboda mluvil o pondělní schůzce politiků.
DOWNLOAD (STÁHNOUT)
Předseda ČSSD nechce o mandátu vlády jednat s "přeběhlíky" TOP 09 a lidovci, kteří na jaře vládu nepodpořili.
"Nechápu, proč by tam měl sedět předseda KDU-ČSL Svoboda, který ještě nedávno řekl, že Fischerovu vládu podporovat nebude. A proč by tam měl sedět pan Kalousek, který zastupuje jakousi stranu přeběhlíků. Tady byla sestavena vláda třemi stranami, které převzaly odpovědnost. Nevím, proč bychom měli jednat s jinými stranami," řekl Paroubek.
Podle něj by tam pak stejnou logikou mohli sedět komunisté nebo představitelé Demokratické strany zelených.

Audio

Předseda SZ Ondřej Liška hovořil na Rádiu Česko o možném vyústění dnešní schůzky předsedů některých parlamentních stran kvůli mandátu vlády.
DOWNLOAD (STÁHNOUT)
Podle předsedy KDU-ČSL Cyrila Svobody ale schůzka smysl má. "Schůzka má smysl a já na ní půjdu," řekl Svoboda s tím, že je dobré vyslechnout vizi předsedy ODS.
Formát je špatný
Vláda má nicméně podle Svobody důvěru. "Nemyslím si, že by byla nyní potřeba zabývat se otázkou důvěry vlády," řekl Svoboda.
"My jsme přijali zprávu o konání schůzky s tím, že to bude setkání všech parlamentních stran. Poté, co pan premiér Fischer i předseda ČSSD Paroubek oznámili, že se schůzky nehodlají zúčastnit z důvodů sporů s ODS o personálním obsazení vlády, bylo zřejmé, že formát je špatný. To znamená, že tam nejdeme," uvedl pro Rádio Česko pověřený předseda Strany zelených Ondřej Liška.
Podle něj jsou zelení naopak ochotni a připraveni zúčastnit se schůzky, které se zúčastní ti, kteří umožnili vznik Fischerovy vlády. "Pan premiér by měl hrát tu roli, která mu byla dána - jakousi konsolidační roli. Měl by vyzvat předsedy stran, které umožnily vznik jeho vlády, aby spolu jednaly jak v programových, tak v personálních záležitostech," uvedl Liška.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře