Zastánce i odpůrce Lisabonu přiznávají: Smlouvu js

20. říjen 2009 | 14.55 |
› 

Zastánce i odpůrce Lisabonu přiznávají: Smlouvu jsme celou nepřečetli

velikost textu:
28. října 2009  14:32
Zatímco senátor Jiří Oberfalzer je tvrdým odpůrcem Lisabonské smlouvy, předseda Sněmovny Miloslav Vlček se smlouvou problém nemá. Jedno ale mají společné: ani jeden z nich nepřečetl dokument celý. Přiznali to v Událostech, komentářích, kde se setkali poté, co Ústavní soud jednání o Lisabonu odložil.
Vlčekfoto: iDNES.tv

Vlček

Šéf Sněmovny: kdo tvrdí, že rozumí všem dodatkům LS, lže

Oberfalzer (ODS) a Vlček (ČSSD) se setkali v pořadu České televize v úterý večer. Několik hodin předtím Ústavní soud odročil jednání o Lisabonu o týden. - Ústavní soud odročil jednání k Lisabonu o týden, musí se poradit

Soudci se zabývali stížností skupiny senátorů v čele s Jiřím Oberfalzerem, kteří se obávají, že smlouva omezí svrchovanost Česka v Evropské unii. Do Brna, kde Ústavní soud sídlí, ve čtvrtek kromě Oberfalzera dorazil i Předseda poslanecké sněmovny Miloslav Vlček, který smlouvu obhajuje a podporuje její ratifikaci.

audio:

Šéf Sněmovny: kdo tvrdí, že rozumí všem dodatkům LS, lže

V pořadu České televize zazněla i otázka, zda oba hosté četli smlouvu, která je mimo jiné kritizována i za svou délku. Když totiž do smlouvy nahlédnete, objevíte více než 250 stránek dlouhý seznam pozměňovacích návrhů k dnes platným smlouvám o Evropské unii a o Evropském společenství.

"Nepřečetl jsem ji celou. Přečetl jsem jen pasáže, kterými jsme se zabývali jako předsedové Poslaneckých sněmoven a Senátů Evropské unie," odpověděl Vlček.

Na svou obranu dodal, že u některých pasáží je nutný výklad právníků. To samé zopakoval i dnes, když ho oslovila redakce iDNES.cz.

"Měl jsem na mysli dodatky. K některým dodatkům potřebujete dostat právní vysvětlení, alespoň já ano, protože nejsem právník. A kdo říká, že tomu rozumí, tak si myslím, že lže, protože ty věci jsou tak složité a komplikované, že to nelze pochopit bez konzultace s právníky," hájil se Vlček.

Obelfalzer se snažil odvést pozornost

Nepříjemné otázce se v pořadu nevyhnul ani Oberfalzer. Ten sice přiznal, že ji stránku po stránce nepřečetl, pak se ale snažil odvést pozornost jinam. Začal ukazovat moderátorovi novelu smlouvy, kterou si senátoři nechali vypracovat. To ale podle Oberfalzera už měla udělat vláda. "Senátoři tak v podstatě zastupují práci Ústavního soudu," dodal.

Moderátor se ale nenechal odbýt. "Protokoly a prohlášení jednotlivých členských zemí jsem nestudoval až tak detailně," řekl Oberfalzer s tím, že ale zbytek smlouvy prostudoval podrobně.

Kam dál?Lisabone ?

Soubor:Czechoslovakia COA small 2.svg

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře