Česká republika v datech

8. únor 2010 | 11.09 |
› 
Česká republika v datech

Rok 2008

25.2.

Česká zpěvačka a pianistka Markéta Irglová a irský hudebník Glen Hansard získali Oscara za nejlepší filmovou píseň loňského roku.22.2.

Doživotní trest vězení uložil Krajský soud v Hradci Králové jednatřicetiletému Petru Zelenkovi za sérii vražd v havlíčkobrodské nemocnici.15.2.

Prezidentem České republiky byl zvolen Václav Klaus. Porazil tak svého protikandidáta, ekonoma Jana Švejnara. Pro Václava Klause hlasovalo 141 zákonodárců, proti 122.24.1.

Jednadvacetiletý český krasobruslař Tomáš Verner se stal v Záhřebu mistrem Evropy. Jeho zlatá je první v historii samostatné České republiky.23.1.

Vláda schválila návrh zákona o majetkovém vyrovnání státu s církvemi. Třetina majetku zabaveného za minulého režimu by se měla vrátit církevním řádům, zbytek nahradí finanční částka ve výši 83 miliard korun, která by se církvím vyplácela po dobu 60 let.5.1.

Policisté zadrželi v Norsku třiatřicetiletou Barboru Škrlovou, která se v kauze týraných dětí z Kuřimi vydávala za třináctiletou Aničku. Škrlová se v Norsku opět vydávala za dítě, tentokrát za třináctiletého chlapce Adama. Po převozu do ČR byla na Škrlovou uvalena vazba, v současné době se zkoumá její psychický stav a do jaké míry je zodpovědná za týrání dvou malých chlapců, případně jestli sama nebyla obětí zneužívání.1.1.

V Česku začala od 1. ledna platit reforma veřejných financí.Rok 2007

Jan Antonín Baťa1.12.

Loupež století - František Procházka, zaměstnanec bezpečnostní agentury G4S, si z firmy odnesl přes půl miliardy korun. Jde o nejvyšší sumu, jakou se podařilo zlodějům v Česku ukrást.16.11.

Po šedesáti letech se podařilo očistit jméno jednoho z nejvýznamnějších československých podnikatelů meziválečného období - Jana Antonína Bati. V roce 1947 byl odsouzen k patnácti letům vězení za to, že se veřejně nepřihlásil k protinacistickému odboji.14.11.

Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku rozhodl o tom, že Česko porušilo právo 18 romských dětí z Ostravska na vzdělání a zákaz diskriminace tím, že byly zařazeny do zvláštních škol.1.11.

Byla zrušena vízová povinnosti pro občany ČR do Kanady.9.10.

V pražském Kongresovém centru proběhlo setkání s Nicholasem Wintonem, který před druhou světovou válkou zachránil 669 židovských dětí. Sir Nicholas Winton byl na základě podpisové akce, kterou zorganizovali čeští studenti, navržen na Nobelovu cenu míru.7.10.

Prodej obrazu Františka Kupky Výšky IV překonal český aukční rekord z letošního května částkou 22,1 milionu korun.19.9.

Česko na čas získalo zpět Knihu knih nebo také osmý div světa - Codex Gigas, neboli Ďáblovu bibli, kterou si na konci Třicetileté války odvezli z Prahy Švédové jako svou válečnou kořist.

Karlův most

4.9.

Praha se oficiálně zařadila mezi města usilující o pořádání letních olympijských her v roce 2016.9.7.

V Praze si tisíce lidí připomněli 650. výročí založení Karlova mostu.4.6.

Na návštěvu přicestoval americký prezident George Bush. Témata jeho jednání: protiraketová základna, víza a ekonomické česko-americké vztahy.24.4.

Stát definitivně převzal od církve katedrálu svatého Víta na Pražském hradě. O vlastnictví po vleklých sporech rozhodl Nejvyšší soud.16.4.

Zaměstnanci jedné z nejvíce prosperujících firem v ČR Škody Auto vstoupili do stávky za vyšší mzdy.12.4.

Pražská zoologická zahrada utrpěla velikou ztrátu. Dlouho očekávaný porod gorilí samice Kamby skončil tragicky a mládě se narodilo mrtvé.11.4.

Poprvé v novodobé historii České republiky musela šlechta vrátit majetek získaný při restituci. Do vlastnictví státu se tak vrátil renesanční zámek Opočno, který po čtyři roky spravovala hraběnka Kristina Colloredo - Mansfeldová.

Jiří Čunek

2.3.

Architektonickou soutěž o stavbu budovy Národní knihovny na pražské Letné vyhrál návrh Jana Kaplického, "chobotnice s velkým okem", který svým neobvyklým vzhledem rozdělil českou veřejnost na dva názorově odlišné tábory.27.2.

Zlatou medaily na svém posledním velkém závodě vybojovala lyžařka Kateřina Neumannová.leden

Začátek roku přinesl nebývalou korupční aféru, jejímž hlavním aktérem se stal nově zvolený místopředseda vlády a šéf KDU-ČSL Jiří Čunek. K obvinění z přijímání úplatku a ovlivňování svědků se v dubnu přidaly četné žaloby ze strany Romských organizací, za Čunkovu odpověď na otázku "zda se budou dotovat i ostatní lidé jako Romové": "

To se budete muset jet někam opálit, začít dělat s rodinou binec, na náměstí dělat ohně a potom se vás teprve někteří politici zastanou a řeknou - on je chudák.

"9.1.

Jmenována nová vlády Česká republiky - koalice ODS (9 zástupců), KDU-ČSL (5 zástupců) a Strany zelených (4 zástupci).1.1.

Na všech 2.100 kilometrech dálnic a vybraných silnic v ČR je od nového roku vybíráno mýtné, nové pravidlo platí pouze pro kamiony nad 12 tun. Výběrové řízení na stavbu elektonických mýtných bran vyhrála rakouská firma Kapsch.Rok 2006

26.12.

Český vědecký tým geologů, biologů a geografů odcestoval na první českou polární stanici Johanna Gregora Mendla na Ostrově Jamese Rosse v Antarktidě.11.12.

Na Barrandově byl otevřen největší zvukotěsný filmový ateliér v Evropě o celkové ploše čtyř tisíc metrů čtverečních.3.12.

Policie zatkla jednoho z největších sériových vrahů v historii - Petra Zelenku, který v havlíčkobrodské nemocnici zavraždil 8 pacietů a devětkrát se o vraždu pokusil.8.11.

Mirek Topolánek je podruhé jmenován předsedou vlády.16.10.

Z rozhodnutí Ministerstva Vnitra byl rozpuštěn Komunistický svaz mládeže.10.10.

Policie zadržela Zdeňka Doležela, Ladislava Péťu a Mirslava Řehulku, na základě podezření, že se chtěli nezákonně obohatit z peněz EU.3.10.

Poslanecká sněmovna poprvé od roku 1989 vyslovuje nedůvěru menšinové vládě ODS.30.9.

Vítězkou soutěže Miss World se poprvé v historii stala češka - osmnáctiletá Taťána Kuchařová z Opočna.23.9.

Metropole České republiky poprvé ve velké míře čelila hrozbě teroristického útoku, na mimořádném zasedání vlády bylo na základě informací zpravodajských služeb rozhodnuto o posílení bezpečnostních opatření. Mimořádná situace trvala necelý měsíc.5.9.

Správa Pražského hradu předala církvi po dlouholetých soudních sporech katedrálu sv.Víta.16.8.

Po složitých jednáních je Mirek Topolánek jmenován předsedou menšinové vlády ODS.14.8.

Prahou prošel 'raketový průvod' organizovaný občanskou iniciativou NE základnám; Desítky lidí tak vyjádřili nesouhlas s umístěním americké protiraketové základny USA v Česku.14.-27.8.

V Praze proběhl kongres Mezinárodní astronomické unie, který rozhodl o vyřazení Pluta ze seznamu planet.3.7.

Premiér Jiří Paroubek podává demisi.1.7.

V platnost vstupuje nový silniční zákon, který zavádí přísnější systém trestních bodů a vysoké pokuty za porušení pravidel silničního provozu.2.-3.6.

Volby do poslanecké sněmovny a počátek ústavní krize; ve volbách zvítězila ODS pod vedením Mirka Topolánka, nemá ovšem dostatek hlasů proti opoziční ČSSD, nastává politický pat. Historicky poprvé se přes hranici 5% hlasů a tudíž i do Poslanecké sněmovny probojovala Strana Zelených.29.5.

Šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice zveřejnil před volbami zprávu, která obviňuje některé politiky z vazeb na zločinecké organizace.20.5.

Během valné hromady stomatologů došlo k osobnímu vyřizování účtů poslanců Davida Ratha a Miroslava Macka. Fotografie 'fackujících se' funkcionářů obletěly celý svět.27.3.

První výskyt ptačí chřipky na území ČR - nakažená labuť byla nalezena nedaleko Hluboké nad Vltavou a byla infikována nejnebezpečnějším kmenem viru H5N1, který je přenosný na člověka.15.3.

Poslanecká sněmovna přehlasovala 101 hlasy prezidentské veto a ČR se tak zařadila k zemím, v nichž homosexuální páry mohou uzavírat registrované partnerství.24.2.

Čeští sportovci přivezli ze zimní olympiády v Turíně 4 medaile; zlato vybojovala Kateřina Neumannová v běhu na 30 kilometrů volným stylem.25.1.

Neznámý pachatel zastřelil kontroverzního podnikatele Františka Mrázka. Policie pátrání koncem prosince pro neúspěšnost odložila.1.3.

Na první návštěvu po třinácti letech od sametové revoluce přiletěl do České republiky ruský prezident - Vladimír Putin.

Rok 2005

11.12. Mezi Prahou a Ostravou a mezi Prahou a Břeclaví začaly jezdit vlaky Pendolino; provoz nejrychlejších vlaků na území ČR doprovází celá řada technický potíží.

25.11. Na seznam nehmotného světového kulturního dědictví UNESCO byl zapsán mužský tanec verbuňk z Moravského Slovácka - je to vůbec poprvé, co se na tento seznam Česká republika dostala.

30.7. Česká policie zasáhla proti účastníkům technoparty Czechtek 2005, což vyvolalo celou řadu diskuzí o legálnosti technoparty i samotného zásahu policie.

10.6. Anketu Největší Čech, kterou uspořádala Česká televize, vyhrál nejvýznamnější český panovník Karel IV; nejvíce hlasů ovšem od diváků získal Jára Cimrman, fiktivní postava autorské dvojice Svěrák-Smoljak, jemuž nakonec byla přidělena cena útěchy.

17.5. Německý kancléř Gerhard Schröder se během návštěvy Prahy vyjádřil proti výrokům předsedy bavorské zemské vlády Edmunda Stoibera, který označil odsun Němců z Československa po 2. světové válce za největší etnickou čistku 20. století.

15.5. Český hokejový tým vyhrává Mistrovství světa vítězstvím nad Kanadou 3:0.

13.5. Česká republika má novou vládu - 101 hlasy je schválena vláda ČSSD v čele s Jiřím Paroubkem.

25.4. Předsedové stran bývalé vládní koalice (ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU) podepisují smlouvu o politické spolupráci a Stanislav Gross následně podává demisi; jeho nástupcem se stává Jiří Paroubek.

1.4. ODS podala návrh na vyslovení nedůvěry vládě Stanislava Grosse, který však nebyl Poslaneckou sněmovnou schválen.

17.3. Česká Národní knihovna získala na aukci v Paříži cenný fragment latinského překladu Dalimilovy kroniky; jeho cena se vyšplhala na 300 000 eur.

10.3. Nejvyšší soud ČR zprostil viny Michala Zítka, který byl v roce 2000 za vydání českého překladu knihy Adolfa Hitlera 'Mein Kampf' obviněn z podpory a propagace hnutí potlačujících lidská práva.

Rok 2004

22.12. Po 140 letech byla zrušena základní vojenská služba, Armáda ČR se nyní skládá pouze z profesionálních vojáků.

prosinec Na sjezdu ODS je jako předseda strany zvolen Mirek Topolánek, prvním místopředsedou ODS se stává Petr Nečas.

srpen Na letních olympijských hrách v Athénách čeští sportovci vybojovali 1 zlatou (Roman Šebrle-desetiboj), 3 stříbrné (Lenka Šmídová-plachtění, Lenka Hyková-střelba, a David Kopřiva, Jakub Hanák, Tomáš Karas, David Jirka-čtyřveslice) a 4 bronzové medaile (Jaroslav Bába-atletika, Kateřina Kůrková-střelba, Libor Capalini-moderní pětiboj, Jaroslav Volf, Ondřej Štěpánek-dvojkanoe).

9.8. Na čtyři roky v Pankrácké věznici byl odsouzen bývalý komunistický prominent Karel Hoffmann za to, že při okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy roku 1968 nařídil vypnout rozhlasové vysílače; po 25 dnech byl ovšem kvůli zdravotnímu stavu z vězení propuštěn.

1.8. Prezident Václav Klaus jmenoval novou vládu Stanislava Grosse.

1.7. Vladimír Špidla rezignoval na funkci premiéra i předsedy sociální demokracie.

červenec Joanne Rowlingová, autorka knih o Harry Potterovi, vzbuzuje vlnu nevole kritikou používání klecových lůžek v ČR.

11.-12.6. První volby do Evropského parlamentu. Zvítězila v nich ODS (9 mandátů), před KSČM (6 mandátů). Vládní ČSSD získala pouze dva mandáty.

14.6. Česká vláda definitivně odsouhlasila největší zbrojní obchod posledních let, a to desetiletý pronájem 14 britsko-švédských stíhaček Jas-39 Gripen.

květen V nově postavené Sazka aréně proběhlo Mistrovstí světa v ledním hokeji, čeští hokejisté se probojovali bez ztráty bodu až do čtvrtfinále kde bohužel utrpěli porážku od Američanů 3:2.

1.5. Oficiální vstup České republiky do Evropské unie.

Rok 2003

prosinec Nezaměstnanost v ČR prolomila desetiprocentní hranici, práci hledalo přes půl milionu lidí.

1.11. Přestaly platit deseti a dvacetihalířové mince.

30.6. Na oběžnou dráhu byla z ruského kosmodromu Pleseck vypuštěna česká vědecká družice Mimosa.

13.-14.6. Referendum, při kterém bylo 77,33% hlasy (při 55,21% účasti) rozhodnuto o vstupu České republiky do Evropské unie.

28.2. Novým Českým prezidentem je zvolen Václav Klaus.

13.1. Vláda ČR včetně prezidenta Václava Havla souhlasí s podporou Spojených států ve válce proti iráckému režimu Saddáma Husajna, jako podmínku si ovšem stanovuje souhlas OSN; proti důrazně zůstávají komunisté, část ČSSD a KDU-ČSL, a i budoucí prezident Václav Klaus.

Rok 2002

21.-22.11. V Praze se koná summit NATO za účasti 49 premiérů a nejvyšších představitelů evropských zemí a USA, ke vstupu do aliance je pozváno 7 států včetně Slovenska.

7.-17.8. Nejničivější povodně v novodobých dějinách na řece Vltavě a následně na Labi. Celkové národohospodářské škody dosáhly 70 miliard korun, z toho na území Prahy 24 miliard korun. Při povodních přišlo o život 17 lidí.

14.-15.6. Parlamentní volby, jejich výsledkem je křehká koalice ČSSD s US a KDU-ČSL, předsedou vlády se stává Vladimír Špidla.

Česká republika v datech

Rok 2001

18.7. Velká Británie zavedla na letištích imigrační kontroly poté, co došlo ke zvýšení počtu žadatelů o azyl z České republiky, a to zejména žadatelů romského původu.

5.6. V Dušejově, okres Jihlava, byl potvrzen první výskyt BSE na území České republiky.

28.2.-1.3. Sčítání lidu, podle kterého v České republice žije 10.230.060 obyvatel.

12.1. Ivan Pilip a Jan Bubeník byli na Kubě po setkání s kubánskými disidenty obviněni z podvratné činnosti a přípravy povstání, po třech týdnech vězení byli propuštěni na svobodu.

Rok 2000

r.2000 Praha se stala jedním z devíti Evropských měst kultury pro rok 2000.

19.-28.9. V Praze se koná výroční zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky, jednání je věnováno pokračování reforem obou organizací. Zasedání doprovázejí obrovské demonstrace antiglobalistů, dochází ke střetům demonstrantů s policií.

Rok 1999

12.3. Česká republika spolu s Maďarskem a Polskem vstupuje do NATO. Miloš Zeman

Rok 1998

29.10. První kolo jednání mezi Českou republikou a Evropskou unií o podmínkách vstupu ČR do EU.

19.-20.6. Předčasné volby do Poslanecké sněmovny, ve kterých zvítězila ČSSD před ODS. Obě strany potom uzavřely opoziční smlouvu, která umožnila existenci menšinové vlády Miloše Zemana (ČSSD).

22.2. Tým českých hokejových reprezentantů získává zlaté medaile na 17. zimních olympijských hrách v japonském Naganu, po návratu do Prahy je vítá stopadesátitisícový dav na Staroměstském náměstí.

Nagano 199820.1. Václav Havel je opětovně zvolen prezidentem České republiky.

2.1. Prezident Václav Havel jmenoval úřednickou vládu, premiérem je Josef Tošovský.

Rok 1997

13.12. Česká republika je jednou z deseti kandidátských zemí, které získávají oficiální pozvání ke vstupu do Evropské unie.

30.11. Padla menšinová vláda ODS, Václav Klaus podává demisi na funkci předsedy vlády, na jeho místo v prosinci nastupuje Josef Tošovský.

23.10. Parlament schválil nové administrativní členění země na 14 samosprávných celků.

5.-16.7. Záplavy na Moravě, které se staly součásti katastrofy evropských rozměrů (povodňová vlna pokračovala dále na území Polska, Rakouska, Německa a Slovenska); na území ČR bylo postiženo 536 obcí, zemřelo 49 lidí, celkové škody dosáhly 63 miliard korun.

22.1. Česká topmodelka Tereza Maxová založila Nadaci Terezy Maxové, která patří k nejúspěšnějším organizacím zabývajících se pomocí opušteným dětem.

21.1. Premiér Václav Klaus a německý kancléř Helmut Kohl podepsali Česko-německou deklaraci, jejíž hlavním přínosem bylo odškodnění českých obětí nacismu a vypořádání se s některými tématy společné historie, vyjma citlivé otázky majetku odsunutých sudetských Němců.

Rok 1996

15.-16.11. Historicky první volby do Senátu České republiky, volební účast se pohybovala okolo 30%.

31.5.-1.6. První české parlamentní volby, u vlády zůstává koalice pravého středu v čele s Václavem Klausem, nemá ovšem většinovou podporu.

Rok 1995

28.11. Ministr zahraničí Josef Zieleniec podepisuje dohodu o vstupu do Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

1.2. Česká republika se stává přidruženým členem Evropské unie.

Rok 1994

9.2. Česká vláda schvaluje účast v programu NATO - Partnerství pro mír.

1.1. Začíná vysílat první soukromá celoplošná televizní stanice Nova.

Rok 1993Václav Havel

30.6. Česká republika patří mezi členy Rady Evropy.

26.1. Prvním českým prezidentem je zvolen Václav Havel; vstupuje v platnost dohoda o volném obchodu mezi Českou republikou, Slovenskem, Maďarskem a Polskem.

19.1. Česká republika se stává 180. členem OSN.

1.1. Vznik samostatné České republiky.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 5 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře