Koruna posiluje

6. říjen 2009 | 13.05 |
› 

Poslat SMS- Zdarma-Klikni a piš bez omezení ..

Euro stojí méně než 25 korun, dolar zlevnil pod 17 Kč

velikost textu:
17. září 2009  9:19,  aktualizováno 10:12
Posilování české měny pokračuje i dnes. Koruna se utrhla včera, když se k dvěma hlavním světovým měnám - dolaru a euru - dostala na devítiměsíční minimum. Dolar se ve čtvrtek ráno prodával až za 16,91 korun a euro stálo nejméně 24,97 koruny.
Ilustrační fotofoto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Vyplývá to z údajů společnosti Patria Finance. Koruna začala sílit už ve středu, podle analytika Tomáše Vlka se jí dařilo díky zlepšenému sentimentu na trhu, který hraje do karet rizikovějším aktivům a měnám. Koruna už včera nerostla sama, posilovaly také ostatní měny ve středoevropském regionu.

"Podpora pro korunu i okolní měny přichází ze světa, kde se nadále upevňuje optimismus ohledně dalšího ekonomického vývoje. Na akciových trzích stále sledujeme slušný růst, ke kterému se tentokrát přidala i Čína. Na tomto vývoji bude záležet i další pohyb koruny," komentoval dnešní vývoj Vlk.

Vývoj koruny k euru.

zdroj: Patria Finance

Dnes bude finanční trh podle analytika Next Finance Vladimíra Pikory postrádat nová data a diskuse nad státním rozpočtem opět "nechá spekulanty v klidu". "Z technického pohledu ale již mnoho prostoru pro posílení není. Koruna je nejpřekoupenější od konce července," dodal.

Koruna jede na vlně nadšení, cennější je i zlato a ropa

velikost textu:
18. září 2009  9:22
Čeští exportéři opět berou do rukou kalkulačky a začínají počítat, o kolik peněz je připraví česká měna. Ta třetím dnem rychle posiluje, a včera dokonce na chvíli prolomila hranici pětadvaceti korun za euro. Naposledy byla takto silná loni v listopadu.

Ilustrační foto.foto: Profimedia.cz

Poslanci příští čtvrtek projednají Janotův balíček

velikost textu:
17. září 2009  13:56,  aktualizováno 14:25
Balíček protikrizových opatření ministra Eduarda Janoty se dostane na program Sněmovny příští čtvrtek. S největší pravděpodobností se o něm bude jednat ve stavu legislativní nouze - bude se schvalovat v jednom čtení, ale s možností pozměňovacích návrhů. Oznámil to šéf dolní komory Miloslav Vlček.
Ministr financí Eduard Janotafoto: Michal Kamaryt,  ČTK

Ministr financí Eduard Janota

Pokud by všechna opatření obsažená v balíčku Eduarda Janoty prošla, byl by schodek rozpočtu na příští rok přibližně 160 miliard, v opačném případě by byl o sedmdesát miliard vyšší.

Mezi návrhy jsou například škrty v sociálních dávkách, zmrazení důchodů, snižování platů ve státní sféře, zdvojnásobení daně z nemovitosti, snížení příspěvku na stavební spoření nebo růst obou sazeb DPH.

Sám Janota už dříve uvedl, že nemá velkou šanci s návrhy uspět ve Sněmovně. Jeho slova zatím potvrzují reakce politických stran, zejména levice v čele s ČSSD. Sociální demokraté nicméně tento týden uvedli, že ani oni nechtějí deficit přes dvě stě miliard. Zásadně se liší jen způsob, jak tohoto cíle strany hodlají dosáhnout.

ČSSD třeba nechce vyšší DPH ani škrty v dávkách, místo toho by státní kasu "plnila" raději zrušením slev na platbách sociálního pojištění pro firmy nebo zavedením progresivní daně z příjmu.

Vláda musí Sněmovně podle zákona návrh státního rozpočtu předložit do 30. září. Janotův balíček je tedy důležité projednat co nejdříve, protože obsahuje návrhy, které mohou zásadně změnit podobu rozpočtu.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře