Víme, jak nás hájí naši zástupci?

28. říjen 2009 | 09.22 |
› 

Víme, jak nás hájí naši zástupci?

Jan Petrus  05.10.2009
Chcete vědět, jak hlasují vaši zástupci v parlamentu? - Autor:Stock Exchange
 Náhled[3029x2060]  
Chcete vědět, jak hlasují vaši zástupci v parlamentu?
Autor:   Stock Exchange  

"Slibuji věrnost České republice. Slibuji, že budu zachovávat její Ústavu a zákony. Slibuji na svou čest, že svůj mandát budu vykonávat v zájmu všeho lidu a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí."
Tak zní podle české Ústavy slib poslance a senátora. V článku 26 se dále píše, že "poslanci a senátoři vykonávají svůj mandát osobně v souladu se svým slibem a nejsou přitom vázáni žádnými příkazy". Poslanci a senátoři Parlamentu České republiky a Evropského parlamentu jsou v současné době jediní ústavní činitelé s pravomocemi umožňujícími ovlivňovat chod země, potažmo celé Evropské unie, které si my, občané, můžeme volit přímo. Mělo by nás tedy zajímat, jakým způsobem naše zájmy hájí a měli bychom jim tak poskytovat tolik potřebnou zpětnou vazbu, bez které se stane jejich rozhodování poplatné známému "o nás bez nás", které je pro ty "nás" málokdy výhodné. 

Všechny vrcholné instituce České republiky mají samozřejmě své webové stránky (prezident, vláda, sněmovna,

cz/">Senát, Ústavní soud). Nebývá to sice nijak zábavné čtení, často jsou praktické informace skryty v nánosech úřední řeči, ale mnoho zajímavého se dá rozhodně nalézt.

Webové stránky českého prezidenta - Autor:Jan Petrus
 Náhled[992x604]  
Webové stránky českého prezidenta
Autor:   Jan Petrus  

Webposlanecké sněmovny, která má na schvalování zákonů v naší zemi zřejmě největší vliv, nabízí hned celou řadu nástrojů, jak práci poslanců sledovat - ať už se jedná o přímé přenosy (audio, video), stenoprotokolyuveřejňované průběžně během jednání či záznamy hlasování. V nich je pak možné vyhledat konkrétní schůzi parlamentu a jednotlivá hlasování se jmennými seznamy poslanců rozdělených do poslaneckých klubů s uvedením, zda hlasoval pro, proti, zdržel se, či zda byl nepřítomen. Jiný způsob vyhledání informace o hlasování konkrétního poslance umožňuje odkaz "jako jsem hlasoval(a)" uvedený u každého jednotlivce.

Senátnabízí podobnou statistiku a sice rovněž dostupnou přes odkaz "jak jsem hlasoval", ovšem stránky Senátu navíc umožňují tato data získávat ve formě RSS, občan tedy dostává tyto informace bez toho, aby musel stránky Senátu pravidelně navštěvovat.

Nejpokročilejší informace o způsobu hlasování našich volených zástupců mají paradoxně ti, kteří jsou České republice vzdáleni nejvíce (a nemusí se vždy jednat o vzdálenost geografickou) a sice naši zástupci v Evropském parlamentu. Relativně nové stránky www.votewatch.eu(název by se dal přeložit jako "hlasovací hlídač") nabízejí celou řadu zajímavých statistických údajů. Například účastzástupců jednotlivých frakcí (či zemí) na plenárních zasedáních, jednotnost (kohezi) hlasování jednotlivých členů vůči své frakci, loajalitu jednotlivých politických stran vůči hlasování frakce, do které patří (která může být pětiprocentní jako v případě řeckých komunistů nebo stoprocentní, kterou tradičně vykazují zelení napříč Evropou), nebo souhrn důležitých statistik v přehledné tabulce zahrnující všechny členy Evropského parlamentu.

Server votewatch.eu a grafy výsledků červnových voleb do Evropského parlamentu - Autor:Jan Petrus
 Náhled[975x613]  
Server votewatch.eu a grafy výsledků červnových voleb do Evropského parlamentu
Autor:   Jan Petrus  

Server votewatch.eu zahrnuje statistiky rozdělené i podle jednotlivých členských zemí Evropské unie. Zajímavé je jistě srovnání České republiky s ostatními zeměmi. Například v účasti při hlasování v plénu je naše země pátá (na prvním místě se s velikým náskokem drží Malta, která má nejméně europoslanců - pouhých pět). Velice zajímavá statistika je hlasování dle národních zájmů neboli počet hlasování, kdy zástupci z jedné země (ale z různých stran) upřednostnili hlasování společně ve prospěch své země a nejméně jedna strana tak hlasovala proti své evropské frakci. V případě Česka se tak stalo pouze dvakrát, v případě dvou rezolucí o výstavbě ropovodu Nabucco (Slovensko se v tomto srovnání umístilo se svými devíti volbami dle národních zájmů na druhém místě hned za Dánskem).

Nejvýmluvnější statistikou, kterou tento server nabízí, je však srovnání práce jednotlivých poslanců v plénu. Z celkového počtu 736 europoslanců jich pouze 26 mluvilo déle než minutu na plénu ("rekordmanem" je logicky předseda Evropského parlamentu Jerzy Buzek) a není mezi nimi žádný český zástupce...

Soubor:Czechoslovakia COA small 2.svg

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře