Cain James M. – Pošťák vždycky zvoní dvakrát

20. duben 2010 | 15.14 |


PDF

Napsal uživatel Dalia-vado   
Pondělí, 29 Březen 2010 17:55

http://img707.imageshack.us/img707/9442/postakzvonidvakrat.jpg

Jeho první zazvonění múžete přeslechnout, ale druhé zvonění uslyšíte i když budete třeba na zahradě. To druhé zazvonění vás vždycky dostihne... 

Příběh Jamese M. Caina se točí kolem destruktivního vztahu dvou milenců. Jejich problémy se nakupí poté, co skoncují s manželem, který jim překáží. Nick Smith, majitel restaurace, si najme Franka Chamberse jako pomocníka. Frank se zaplete s Nickovou krásnou ženou Corou. Ta přemluví Franka, aby jí pomohl zabít Nicka, "nešťastnou náhodou". Ale víte, jak dopadají ty nejlépe promyšlené plány... 

Z recenzí knihy... 

Pošťák má snad úplně všechno, co definuje žánr noir: na začátku vyrovnaného a relativně šťastného hlavního hrdinu, který po setkání s femme fatale přestane vnímat svět kolem sebe a upře se jen na to, jak ji získat a poté udržet.

Posedlost mu však brání v rozlišování dobra a zla. Příběh klade silný důraz na osudovost a "prokletost" lásky hlavních postav. Vražda, která je má osvobodit, jim přináší jen zkázu.

Velmi dobrý příběh hard-boiled klasiky Jamese M. Caina ukazuje, že noir se nemusí spoléhat jen na atmosféru, ale i skvěle vystavěný příběh, plný nečekaných (ale ne nesmyslných) zvratů. Pošťák disponuje i výtečně napsanými postavami, silnou, byť možná trochu literární pointou a vyšperkovanými dialogy.

Cainova Cora není tou úplně typickou femme fatale - mrchou zkaženou až do morku kostí. Je jen nešťastná holka, která se pokusí vzít osud do vlastních rukou (za což následuje trest). Chvíli je vyzývavě flirtující panička, poté osudově zamilovaná žena, posléze vraždu plánující potvora atd. - a člověk musí neustále přehodnocovat svůj názor na ni.

    

Slovo autora:

James Mallahan Cain  se narodil roku 1892 v irské katolické rodině v americkém Marylandu. Protože neměl takový hlas aby mohl zpívat v opeře jako jeho otec, stal se novinářem a spisovatelem. Navázal ve svém díle na americký naturalistický román, přiřazován je však s Dashiellem Hammettem  a Raymondem Chandlerem do trojice "tvrdých" mužů, jejichž tvorba si s odstupem času vynesla označení "drsná škola". Za svého učitele ho prohlašovali takoví autoři detektivní prózy jako James Hadley Chase a Ross Mc Donald. Přesto se však Cain celý život bránil, že nepsal žádné detektivní příběhy, ale že psal v podstatě romány o lásce a hrozných nevyslovitelných tužbách, které dokáží člověka zahubit – příběhy které se prý podobají Pandořině skříňce.

Jeho první a nejslavnější román "Pošťák vždycky zvoní dvakrát"  byl dvakrát zfilmován (první verze je z roku 1946 a druhá  s Nicholsonem z roku 1981) a v roce 1982 se tento příběh dočkal dokonce i operní podoby (skladatel Stephen Paulus,  libreto Colin Graham).

Název díla: Pošťák vždycky zvoní dvakrát

Autor díla:Cain James M.

Namluvil: Gerald v roce 2010

Ozvučená verze

Ozvučil: SharkCZ

Zvukové efekty: ano

Hudební doprovod: ano

Kvalita: 192 kbps / 44 kHz stereo

Délka:4:17:29

Formát: mp3


Čtená verze

Kvalita: 160 kbps / 44 kHz stereo

Formát: mp3

Pošťák vždycky zvoní dvakrát

01. kapitola - načtená
02. kapitola - načtená
03. kapitola - načtená
04. kapitola - načtená
05. kapitola - načtená
06. kapitola - načtená
07. kapitola - načtená
08. kapitola - načtená
09. kapitola - načtená
10. kapitola - načtená
11. kapitola - načtená
12. kapitola - načtená
13. kapitola - načtená
14. kapitola - načtená
15. kapitola - načtená
16. kapitola - načtená

  

PDF

Napsal uživatel Dalia-vado   
Úterý, 13 Duben 2010 23:17

http://img689.imageshack.us/img689/8710/chalupa.jpghttp://img710.imageshack.us/img710/9923/nepil.jpgJedna z půvabných knížek čapkovského pozorovatele a vypravěče Františka Nepila pojednává o tom, co je pro našince typické, totiž o chalupaření. Autor tak činí se sobě vlastním jemným a inteligentním humorem a z textu je patrné, že čerpá z vlastních zkušeností.

       

Slovo autora                                                                                                           

Fratišek Nepil nám zanechal, ve svém nezaměnitelném podání, bohužel jen část své knížky "Jak se dělá chalupa". Je to, jak je u něj zvykem, povídání laskavé a vtipné.
Když jsem "načetl" jednu povídku z jeho pozůstalosti doputovaly ke mně žádosti, abych se pokusil doplnit ty chybějící části. Protože jsou jeho vyprávění i mou srdeční záležitostí, zkusím přes veškerou svou amatérskou neohrabanost, tato přání splnit. Konec konců, dělám to i pro sebe.  

Můj výkon prosím suďte tak, jak by to snad udělal i on, přátelsky a shovívavě. Děkuji. G.

Na další "nátlak" došlo nakonec k načtení všech 39 povídek z knihy. Originál Nepilových povídek 1,7I.,7II.,12,13,17,20,24,26 najdete v "autorském tématu" na Království. Nahrávka pochází z počátku roku 2008 na nejlevnější dostupné vybavení a ani dodatečné Sibyliny záchrané práce jí už nemohly víc vylepšit. Berte tedy prosím i technickou stránku s rezervou. Název díla:  Jak se dělá chalupa 

Autor díla:   Nepil František

Délka:  6:09:58

Namluvil: Gabryš v roce 2008 

Hudební doprovod:  ano, doplnila Sibyla

Zvukové efekty:  ne

Kvalita: 160/44 stereo, 406MB

Formát: mp3

Jak se dělá chalupa 

ČÁST PRVNÍ

Úvod

Proč se hledá

Kde ji najít

Nabídky do a.t.l.

Všude chodí listonoš

Odemyky odemyky

Jak si jí zařídíme

ĆÁST DRUHÁ

U notáře

A bylo jitro, den první

Jak přichází na svět řemeslník

Kapitola o řemeslnické češtině

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 5 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře