KEKS

7. listopad 2009 | 01.51 |

http://www.partagency.cz/images/image_243_18_v1.jpeg?part_cz2=627fa3d8ba24a70826f6d190d87c5d12

KEKS

Skupina KEKS vznikla v roce 1981. Takže v roce 2001 tomu bylo 20 let, co Petr Dudík společně s Štěpánem Kojanem KEKS založili. Kapela začínala ve složení : Petr Dudík (klávesy, zpěv), Štěpán Kojan ( kytara, zpěv), Milan Cafourek ( basová kytara) a Petr Štěpánek (bicí). Jejich úplně první bigbítová písnička byl zřejmě Maják. Název kapely se prý zrodil při listování slovníkem a zřejmě ho vyřknul dlouholetý zvukař Petr Marek. Logo kapely je opředeno tajemstvím i alkoholovými pověstmi, ale pravdou asi bude, že ruku navrhl neznámý šikula, který později navrhoval plakáty pro známé skupiny.

Zpočátku kapela kopírovala především své vzory - Deep Purple, Sweet, Slade,... V době totalitního režimu se anglicky zpívat nesmělo, proto na jejich muziku psal Štěpán Kojan a Petr Dudík vlastní české texty. Podobný osud měla i písnička Libanon, se kterou KEKS v roce 1983 vyhrál Politickou píseň Sokolov. To kapelu zachránilo od úplného zákazu kulturní činnosti.

Nejprve kapela působila hlavně na Benešovsku, v současnosti hrají téměř po celých Čechách. Podle jejich slov nejraději vystupují v Praze, a nejčastěji v Jižních Čechách, Čáslavi, Kutné Hoře. V Praze hrají přibližně jednou do měsíce v klubu na Opatově.

Po vzniku skupiny a celá 80-tá léta hráli především na tanečních zábavách a členové skupiny se věnovali hudbě amatérsky, protože by se pouze jí tehdy neuživili a navíc to byl politický problém. Štěpán Kojan se od listopadu 1989 živí, jak sám říká, jenom ušima. Vždycky se chtěl živit muzikou. Absolvoval konzervatoř. Má vlastní nahrávací studio STROUHA.

Členové a obsazení:
Štěpán Kojan - zpěv, kytary
Petr Dudík - klávesy, zpěv
Václav Šobíšek - baskytara
Pavel Korec - bicí, percussion

Posloucháme:
Deep Purple, Sweet, Slade,

Diskografie:
2001 - The best of
1998 - Karavana snů (reedice)
1997 - Móda
1994 - Přátelství žen
1992 - Karavana snů

Přehrát:

Štepán Kojan - kytara, zpěv

Přehrát:

Přehrát:


Přehrát:

Petr Dudík - klávesy, zpěv

Přehrát:


Keks v Dobrém ránu na ČT 2 - od PAFKY:-*Proč holky pláčou - klip


Tak málo žádám - klip


Ptám se - klip


Pošťák - klip


Lásko - live


Krásky - live 1994


Gazel - live


Štěpán a Vilda na Balbínce - Víš & Zima


Štěpán a Pepíček (člen fanclubu) na Balbínce - "Dál světem se loudám, sám s tajemstvím svým, ve svých dlaních si ho žmoulám..."


Jak jsme pařili na Balbíně; hraje Štěpán a Vilda - Tak málo žádám

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.5 (4x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Související články

žádné články nebyly nenalezeny

Komentáře