Zemřel herec Jaroslav Moučka

28. prosinec 2009 | 17.58 |

Zemřel herec Jaroslav Moučka

Ve věku 86 let zemřel v sobotu herec Jaroslav Moučka, který hrál v desítkách filmů a seriálů. Také přes 40 let působil v Divadle na Vinohradech. V pondělí to oznámilo divadlo.

Jaroslav Moučka

Životopis

Povolání: herec
Věk:
86
Datum narození 9.11.1923
Místo narození:
Studená, Československo
Znamení:
Štír

Otec byl obchodní cestující a matka švadlena. Jaroslav Moučka se učil kamnářem, pekařem, knihkupcem a nakonec úspěšně strojním zámečníkem a soustružníkem. Jednou zaskočil u ochotníků a chytil se. Po ochotnických začátcích v Jihlavě nastoupil Jaroslav Moučka v roce 1945 v Horáckém divadle Jihlava jako inspicient s hereckou povinností.

Ve stejných funkcích byl v sezóně 1946-47 v divadle v Kladně, v roce 1947 se stal hercem v Olomouci. V sezóně 1949-50 byl členem Národního divadla, kam odešel za Jindřichem Honzlem. Dostával však málo hereckých příležitostí, proto odešel v roce 1950 do Gottwaldova. Od roku 1953 do roku 1994 byl Jaroslav Moučka členem Divadla Na Vinohradech, kde si zahrál 145 rolí.

Připomeňme si alespoň Jana Husa, Bláhu v Paličově dceři, myslivce v Pleskotově inscenaci Babičky, Jílkova Silvestra, Colase Breugnona v dramatizaci Rollandova románu Dobrý člověk ještě žije, hejtmana v Revizorovi.

Už jeho první kroky na jevišti napovídaly, že bude mít blíže k rolím charakterním a komediálním než k milovníkům.

Svých postav se zmocňoval bez složitých psychologií, jeho naturelu byl bližší svět obyčejných lidí, kde mohl rozehrát svou robustní komiku, dobrosrdečný humor a schopnost charakterizovat postavu jen v několika hlavních rysech přesně voleným detailem. Takové úlohy mu však nabídlo až Divadlo Na Vinohradech (tehdy ÚDČA - Ústřední divadlo Československé armády).

Nezapomenutelný je například jeho Trepifajksl, kterého hrál jako první ve hře Jana Drdy - Dalskabáty, hříšná ves po boku Vlasty Chramostové (1959), a kterého ztvárnil i v televizním filmu po boku Jiřiny Bohdalové (1976). Jaroslav Moučka se velice často uplatňoval v Československé televizi (například seriály Muž na radnici, Plechová kavalérie, F.L.Věk, Byli jednou dva písaři, Taková normální rodinka nebo seriál Jaroslava Dietla Okres na severu - Pláteník). V současné době se Jaroslav Moučka vrátil na rodné Jindřichohradecko a žije v Kardašově Řečici.

Dalskabáty hříšná ves aneb Zapomenutý čert (1976)

dalskabaty_titulka

Tato nádherná česká pohádka na námět Jana Drdy je jednou z mých nejoblíbenějších. Bohužel není v televizi k vidění tak často. Děj je o tom, jak se pekelníci snaží dostat do svých spárů několik duší ze vsi Dalskabáty. Je zde ovšem čert Trepifajksl, kterého už strašení nebaví a Plajznerka, která se jen tak nezalekne. V těchto rolích excelovali Jaroslav Moučka a Jiřina Bohdalová.

Náš děj začíná v pekle. Kníže Belzebub (Vladimír Šmeral) pořádá poradu. Přítomni jsou: Marbulius (Jiří Pleskot), Dr. Solfernus (Alexej Gsöllhofer), Dr. Belfegor (Josef Kalena). Do pekla z obce Dalskabáty nepřichází žádní hříšníci, přestože se tam má nacházet služební čert. Dr. Ichthuriel (Josef Větrovec) navrhuje metodu soustředěného nátlaku a je tedy vyslán do obce. V Dalskabátech na faře pracuje Mariána Plajznerová (Jiřina Bohdalová), vdova v nejlepších letech. Plajznerka má neustálé konflikty s kozlem kostelnickým Piškytlem (Bedřich Prokoš). Na faře také pracuje mladá dívka Mančinka (Jana Paulová).

dalskabaty_nahled Ichthuriel se v obci vydává za nového faráře. Piškytle mu donáší a především Plajznerka mu leží v žaludku. Chce po faráři, aby Plajznerku vyhnal. Farář nutí Mariánu k pokoře, ale také aby špehovala a donášela na jiné. Když není po jeho, vykazuje ji z fary. Musí dokonce z obce pryč, jinak by farář nekřtil a neoddával. Plajznerka se nastěhuje do opuštěné chalupy v lese. Netuší že se na půdě na seně ukrývá nachlazený čert Trepifajksl (Jaroslav Moučka). Kašlání mu jde lépe než bezhlavý pes a šlehání plamenů. Plajznerka chce aby jí předvedl ohnivý pometlo. Trepifajksl ovšem zapomněl zaklínadlo, tak jí alespoň zapálil dříví v peci. Plajznerka: "No vidíš! Aspoň něco. Se ušetří za sirky." Čertovi se nepodaří vystrnadit Mariánu a jí je čerta také líto. Se stěhováním pomáhá Plajznerce silný kovář Ondřej (Petr Haničinec). Čert z něho má velký strach. S kovářem přišla i jeho žena Dorotka (Květa Fialová). Po odchodu Plajznerky si farář vzkázal právě pro ni, aby mu chodila na faru vařit.

Mančinku z fary miluje mladý kovář Mračno Jan (Jiří Wohanka). Přijde za dívkou na faru. Načapá je tam farář a začíná rozehrávat svou ďábelskou hru. Namluví Honzovi, že si ho verbíři odvedou na vojnu. Dále mu namluví, že za 200 dukátů by ho opomněli. Ví, že na to Honza nemá a nezbude mu nic jiného než hřešit. O Honzu by měla zájem také mlynářka (Jarmila Smejkalová). Je sice postarší, za to ale při penězích. A farář ji v tom podporuje. Mlynářka si na faře uloží své zlaťáčky do truhly.

dalskabaty_nahled1 Trepifajksl sní Plajznerce kůži z polévky, protože měl hrozný hlad. Za celý den měl jen střevlíka a užovku. Domluví se, že v chalupě zůstanou spolu. Plajznerka: "Jak ti vlastně říkají?" Čert: "Tre...pi...faj...ksl" Plajznerka: "Takový jméno! To je skoro jako fujtaksl!" Čert: "To je lepší!" Plajznerka: "Já ti budu říkat Mates!" Plajznerka ho oblékne do kalhot a košile. Farář nahrává mluvením do malé flašky zprávu o potencionálních hříšnících pro pekelníky. Posílá ji doporučeně tak, že ji vyhodí oknem. Zasáhne kolem jdoucího komedianta Lupina (Josef Bláha). Komediant přesvědčuje faráře, že dokáže ze sebe udělat knížete. Na kostelníka a Mančinku působí věrohodně. Farář ho ale chce seznámit s kovářkou, aby spolu spáchali nějaký ten hřích.

Mezi tím chce Mates vypadat jako opravdový chlap s čepicí, a tak si utrhne rohy. Kovář jde navštívit Plajznerku do lesa. Najde Matese třepajícího se pod peřinou. Kovář: "A copak jste zač?" Mates: "Já jsem Mmmmates Plajznerčinej!" Pánové si padnou do oka. Kovář si myslí, že se jedná o vysloužilého dragouna. Kovář nechce aby jeho žena chodila na faru. Hlavně teď, když je tam taková vzácná návštěva. Plajznerka usekne Matesovi ocas sekerou. Ten už se cítí jako mužskej. Plajznerka: "Mates, kolik je ti vlastně let?" Mates: "Kolik? Osm set čtyřicet a nějakej." Plajznerka: "No, mně táhne taky čtyřicátej. Osm set let nakonec není tak velký rozdíl. Mužskej má být vždycky o nějaký ten pátek starší." Kolem chalupy čmuchal kníže společně s Piškytlem. Hledali čerta. Mates knížete Lupina nakopl. Plajznerka schová Matese do kovárny.

dalskabaty_nahled2 V kovárně si kovář společně s Matesem velmi rozumí. Vyzpěvují si spolu. Mlynářka si pozve Honzu k sobě do mlýna. Uplácí ho zlatkami a je celá natěšená. Mates obědvá před kovárnou kde ho ucítí farář a unese ho do pekla. V pekle je Mates podroben výslechu. Na otázku jak se jmenuje odpovídá Ichthurielovi: "Dřívávejc Trepifajksl, nejčko Mates!" Jeho kvalifikací jako čerta byla bezhlavá kobyla, bezhlavej pes a ohnivé pometlo – když nepršelo. Svou výpovědí Marbuliuse úplně zblbne. Když Ichthuriel čte před Matesem seznam poctivých lidí kteří mají spáchat hřích, vzbouří se. Začne mlátit kolem sebe řetazem a uprchne z pekla.

Na faru přijde dělat pořádek Plajznerka a kovář. Ichthuriel stačí prchnou před pruďasem kovářským. Přiběhne sem také Mates. Vše končí v této pohádce dobře slovy předělaného čerta Matese:Dobbrounoc!Lidi!Jávás mám raááád!

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře