Rozpočet je v největším schodku v historii Česka

1. prosinec 2009 | 19.22 |
› 

Rozpočet je v největším schodku v historii Česka

Státní rozpočet České republiky se během listopadu dostal do nejhoršího schodku v historii země. Není to však žádné velké překvapení. Kvůli hospodářské krizi bude rozpočet v obřím deficitu i příští rok. Na konci listopadu se dostal do schodku 169,4 miliardy korun.!!!!

 Ilustrační foto

Jen pro srovnání, loni se při přípravě rozpočtu na letošní rok počítalo se schodkem pouze 38,1 miliardy korun.

Ministerstvo financí však uvedlo, že již v pondělí celkové výdaje státu vysoce převyšovaly příjmy. Ty činily pouze 873,4 miliardy korun, stát naopak utratil již 1,042 biliónu korun.

"Příjmy tak byly proti listopadu 2008 nižší o 73,6 mld. Kč. Na meziročním poklesu se podílely především příjmy z daní a poplatků (pokles o 53,3 mld. Kč)," uvedlo ministerstvo.

ODS varovala, že zásadnější změny v rozpočtu zpochybní mandát vlády

Občanští demokraté jsou připraveni podpořit vládou navržený rozpočet pro rok 2010. Šéf ODS Mirek Topolánek dodal, že strana podpoří pouze kosmetické změny a jakékoliv zásadnější přesuny v rozpočtu bude považovat za popření dosavadních dohod a zpochybnění mandátu vlády.

Předseda ODS Mirek Topolánek

Topolánek označil navržený rozpočet za kompromis a dodal, že pro ODS jsou akceptovatelné pouze takové změny rozpočtu, které budou přesunuty na odloženou spotřebu, případně na investice.

Místopředseda ODS Petr Nečas odmítl mimo jiné návrh, s nímž se ztotožňuje ČSSD a někteří lidovci, na přesun financí do systému sociálních služeb.

ČSSD a lidovci chtějí více peněz pro zemědělce

ČSSD před jednáním sněmovny avizovala, že bude prosazovat více peněz zemědělcům, nesnižovat objem financí v sociálních službách a nesouhlasí ani s plánovaným snížením platů zaměstnancům ve veřejném sektoru. Celkem by se mělo jednat o změny v objemu 11,5 miliardy korun. ČSSD avizovala, že chce, aby byl rozpočet přijat.

Změny ve výši 4,5 miliard chtějí i lidovci. Chtějí zachovat stávající výši mateřské a také více peněz pro zemědělce a sociální služby.

ODS vadí stěhování archivu

ODS v úterý zároveň vyzvala ministra vnitra Martina Pecinu, aby zastavil plánované stěhování Archivu bezpečnostních složek mimo Prahu.

Strana naznačila, že přesun, který má proběhnout během měsíce a půl, zavání obstrukcí a snahou činnost archivu paralyzovat

Evropská komise se zlobí ! ! !

V příštím roce by měl stát hospodařit se schodkem 163 miliard korun. Nutné je dodat, že špatné hospodaření netrápí jen Česko, ale například i mnoho evropských zemí.

Špatně udržitelné státní rozpočty již kritizovala i Evropská komise. Ta má členské státy podle hospodaření s veřejnými financemi rozděleny na tři skupiny. Česko patří do té nejhorší skupiny, v ní je téměř polovina EU, celkem 13 zemí.

Pokud se nepodaří ČR do budoucna deficit veřejných financí snížit, hrozí zemi ze strany EU finanční sankce. 

Česko má nadále jedny z nejhorších veřejných financí v Evropské unii. Evropská komise jej stále má v kolonce nejvíce rizikových zemí. Novináře o tom ve středu informovala Evropská komise. Skupiny jsou celkem tři, přičemž ČR se v nejhorší z nich nachází od roku 2006. České veřejné finance jsou tak jen stěží dlouhodobě udržitelné bez citelné reformy.

Předseda Evropské komise José Barroso v Praze

"Informace o negativním hodnocení naší země Evropskou komisí jenom potvrzuje naprostou nezbytnost reforem veřejných financí v ČR, a to nejen pro rok 2010, ale i pro roky následující. V této souvislosti bych chtěl připomenout, že ministerstvo financí musí připravit soubor opatření, která v nejbližších letech povedou ke snížení deficitu veřejných financí na úroveň tří až čtyř procent HDP," řekl ministr financí Eduard Janota. Ministr zároveň připomněl, že dlouhodobým cílem je snížit deficit pod tři procenta HDP, tedy naplnit maastrichtská kritéria.

Spolu s Českem se ve skupině zemí s nejrizikovějším vývojem rozpočtů nachází například i Slovensko, které ještě poměrně nedávno patřilo mezi premianty Evropské unie. "Náprava (veřejných financí) si vyžádá ambiciózní konsolidační programy na snížení dluhů a deficitů v následujících letech a hluboké reformy sociálního systému," uvedla Evropská komise.

Česko má sice v unii jeden z nejnižších celkových dluhů, ale tempo zadlužování rostě poměrně rychle. Jen pro letošní rok české ministerstvo financí původně plánovalo, že rozpočtový deficit dosáhne 3,9 procenta hrubého domácího produktu, ale v současnosti odhaduje propad hospodaření až na 5,5 procenta HDP. Pokud by ovšem čeští poslanci neschválili takzvaný úsporný balíček, deficit by se mohl vyšplhat až na sedm procent HDP a destabilizovat veřejné finance.

Kdo je v nejrizikovější skupině ! ! !
1Česko
2Kypr
3Irsko
4Řecko
5Španělsko
6Lotyšsko
7Litva
8Malta
9Nizozemsko
10Rumunsko
11Slovensko
12Slovinsko
13Velká Británie

Pohled na české hospodaření do značné míry ovlivňuje i fakt, že Češi dosud neprovedli žádnou zásadní reformu důchodů, za což sklízí kritiku Evropské komise prakticky každý rok. Nejlépe přitom Brusel hodnotí právě země, které zásadní důchodové reformy uskutečnily. Jde o Bulharsko, Dánsko, Estonsko, Finsko a Švédsko, přičemž právě Estonsko patří mezi země, které byly v uplynulých měsících těžce zasaženy hospodářskou krizí.Vládou navržený rozpočet počítá pro příští rok, po zapracování úsporného balíčku ministra financí Eduarda Janoty, se schodkem ve výši 163 miliard korun, což je zhruba 5,3 procenta HDP.

Velké změny rozpočtu by ohrozily Fischerovu vládu, varoval Topolánek

1. prosince 2009  12:57,  aktualizováno 13:51

Přesuny miliard korun, které chystají poslanci, mohou podle šéfa ODS Mirka Topolánka ohrozit mandát vlády Jana Fischera. Velké změny v rozpočtu chce přitom prosadit hlavně ČSSD. Ve hře je to, jak vysoká se příští rok bude vyplácet mateřská, kolik peněz dostanou státní zaměstnanci na platy či ústavy sociální péče na svou činnost.
Příliš velké změny v rozpočtu, jak o to usilují některé strany, mohou podle šéfa ODS Mirka Topolánka zpochybnit vládu Jana Fischera.foto: Josef Vostárek, MF DNES

Příliš velké změny v rozpočtu, jak o to usilují některé strany, mohou podle šéfa ODS Mirka Topolánka zpochybnit vládu Jana Fischera.

"Vedle úřednické vlády může v parlamentu vzniknout alternativní vláda Jiřího Paroubka za pomoci komunistů a několika dalších jednotlivců," obává se Topolánek. -

čtěte Na parlament se valí smršť návrhů levice. Vláda si od ní drží odstup

Velké změny v rozpočtu, které někteří poslanci chystají, by podle ODS znamenaly nejen porušení dohod o úsporách podle již schváleného "balíčku" ministra financí Eduarda Janoty. "Považovali bychom to za zpochybnění mandátu vlády," varoval šéf ODS.

Kdo se nejvíc blýskne před voliči?

V parlamentu totiž začíná jedna z hlavních bitev roku - o rozdělení miliard ze státního rozpočtu. A strany se před blížícím se klíčovým hlasováním začaly předhánět, která z nich prosadí co nejvíce svých priorit, jimiž by před květnovými volbami zaujaly voliče.

ČSSD tak chce například bojovat za vyšší platy státních zaměstnanců, lidovci za zachování výše mateřské na letošní úrovni. A TOP 09, která půjde do voleb společně s hnutím Starostové a nezávislí, přišla dnes s tím, že by se měly rezervovat dvě miliardy obce do deseti tisíc obyvatel na projekty, na něž přispívá i Evropská unie.

Pro vládu Jana Fischera je to trochu prekérní situace. Poslanci ji mohou v parlamentu rozpočet na příští rok podstatně předělat.

Levice nesouhlasí s tím, aby se v příštím roce o čtyři procenta snížily platy učitelů i dalších státních zaměstnanců - hasičů, policistů, státních úředníků. Kývla na to přitom při schvalování úsporného balíčku, který předložila vláda, aby stlačila schodek rozpočtu na 163 miliard korun.

ČSSD chce také peníze z rozpočtu vyčlenit 1,5 miliardy korun na dotace pro zemědělce a další peníze pro ústavy sociální péče v krajích. "Jde o 3,8 miliardy korun pro poskytovatele sociálních služeb," upřesnil dnes místopředseda ČSSD a stínový ministr financí Bohuslav Sobotka.

Celkem jde podle něj o přesuny zhruba 11,5 miliardy korun.

Fischer kvůli rozpočtu jednal s Paroubkem

Kvůli velkým změnám, které ČSSD v rozpočtu prosazuje, se dnes s předsedou strany Jiřím Paroubkem sešel premiér Jan Fischer.

"Já jsem panu premiérovi řekl, jaké tři konkrétní změny do rozpočtu navrhujeme. Z hlediska celkového objemu rozpočtu jsou tyto změny titěrné, nemění schodek rozpočtu a já věřím, že si to i pan Topolánek uvědomí," odvětil Paroubek na dotaz iDNES.cz, zda ho Fischer přesvědčil, aby se ČSSD některých svých návrhů vzdala.

"Byla to informativní schůzka, kamínek do mozaiky," řekl po schůzce s Paroubkem obecně Fischer. Na dotaz, jak vnímá názor občanských demokratů, že může být příliš velkými změnami zpochybněn mandát jeho vlády, Fischer odpověděl, že neměl šanci Topolánkova slova slyšet přímo, a proto na to zatím nebude reagovat.

Přesun miliard na sociální služby a na podporu zemědělců - celkem za 4,5 miliardy korun - chce kromě sociální demokracie podpořit také KDU-ČSL, potvrdil iDNES.cz předseda strany Cyril Svoboda. Lidovci ale především trvají na tom, že se musí škrtnout další věc z Janotova balíku - podle nich nesmí klesnout mateřská, kterou rodiče dostávají 28 týdnů. -

čtěte Nesnižujme mateřskou, navrhli lidovci. Vláda s tím kvůli rozpočtu nesouhlasí

"Tak, jak prošel Janotův balík, klesla by mateřská o 23 procent. To je pro nás nepřijatelné," řekl Svoboda. Je velmi pravděpodobné, že pro tento návrh seženou lidovci podporu - pro je i ČSSD a komunisté. Bude to ale znamenat nutnost najít další více než 1,2 miliardy korun, aby se nezvýšil schodek rozpočtu.

Do boje o přerozdělování miliard se pustila i TOP 09, která chce evidentně vyjít vstříc partnerovi z hnutí Starostové a nezávislí. "Navrhujeme vyčlenit 2,033 miliardy korun na kompenzaci propadu příjmů malých obcí do deseti tisíc obyvatel," řekl první místopředseda nové strany TOP 09 Miroslav Kalousek. Škrtat je podle něj možné napříč rozpočtem, aby se miliardy pro nejmenší obce našly.

Na parlament se valí smršť návrhů levice. Vláda si od ní drží odstup

Vládne zemi opravdu Jan Fischer nebo parlamentní většinou s komunisty a lidovci šéf ČSSD Jiří Paroubek? Ukáží to příští týdny v parlamentu, kam levice posílá návrhy na vyšší důchody, mateřskou či daně pro bohaté a lidovci návrh omezit v zemi hazard. Vláda přitom není návrhy poslanců vůbec nadšena.
Šéfové levicových stran Jiří Paroubek a Vojtěch Filip zkusí ještě do voleb prosadit ve Sněmovně, kde chybí jasná většina, části svého volebního programu.foto: Michal Šula, MF DNES

Šéfové levicových stran Jiří Paroubek a Vojtěch Filip zkusí ještě do voleb prosadit ve Sněmovně, kde chybí jasná většina, části svého volebního programu.

Žádný ze sedmičky poslaneckých návrhů, které dnes dostala na stůl, vláda nepodpořila. Přesto některé mají slušnou šanci projít.

Co asi k tomu schodku dodat?


Ilustrační foto

Fischerova vláda a Janotův balíček kde se všechno proškrtalo ve výdajích státu nepomáhá zastavit prohlubující schodek!Politické strany tento stát už předaly v hrozícím stavu kde už za vlády Topolánka se reformy nedařili prosadit!Nejednou bylo slyšeno,že se blížíme k ekonomice Maďarska kam už opravdu nemáme daleko.Prosperující firmy tady v ČR padaly jedna za druhou a nikoho to až tak neudivovalo .Přeci máme kapitalismus můžeš být i tak živ s podpory jako třeba tomu je v USA.No tohle když jsem slyšel tak jsem si řekl na tom kapitalismu je něco podivného.Podniky krachují a lidi nemusí pracovat a tak i státní kasa neutrpí?A ono ejhle od roku 1989 se to nějak dařilo politikům ututlat.Vždy když nebylo financí zadlužili o nějaké miliardy stát aby bylo na soc.výdaje protože to je jaksi nevýdělečný sektor.Kapitalismus je o tom jak zhodnotit korunu aby přibrala na váze ale co je okolo toho ,to už jaksi se schovává  za ten kapitalistický řád.Takže stát nad vodu drží vlastně podnikatelé,kteří patří mezi ty slušné a mezi ty co měli nějaký kapitál po roce 1989 a nějaké tehdejší známosti kde začali podnikat po převleku stranického kabátu.Můžeme tomu říkat i sametovou a něžnou revolucí kde opravdu všem bylo vše povoleno.Startující Klausova privatizace ,která dodnes nezná vítěze.Dodnes jsou jen výkřiky do tmy ,že to byl počátek rozkradení státního majetku v ČR!Slovenská republika kde jsme byli rozděleni panem Klausem a panem Mečiarem na dvě soutěžící republiky,která,že se dříve vzpamatuje po revoluci.No a dnes můžeme posuzovat jak jsou na tom oba státy.Osobně jsem rozdělením ČSFR nesouhlasil byla to jen válka těch dvou pánů kdo ,že rozumí více politice.Dnes jistě mají i oni jasno !
Takže za tohle někdo musí nést zodpovědnost máme přeci ten kapitalismus kde management firem padá tak stejně když udělá firmě čáru přes rozpočet.Nějaká ta spravedlnost tady nefunguje aby někdo přišel a řekl Vy! Ano Vy jste v roce v tom udělali tyto podvody státní zakázky prodali pod cenou atd.Všichni jistě víme jak by to šlo po meči spravedlnosti ale teď je otázkou co dál !Česká republika má dvě silné politické strany a to ODS a ČSSD  tyto dvě strany jsou znepřátelené jenom z důvodu,že oba lídři stran nejsou schopni shody.Potom se ptám a to,že spolu neumějí vyjednávat ,tak bude trpět tato zem než odejdou znepřátelené osobnosti do důchodu ?To jako si všichni myslíme,že dostanou už konečně rozum a budou řešit problémy této země !A přestanou se navzájem strašit ?20- tý sjezd ODS jen ukázal zvolením do čela panem Topolánkem,že vše doteď bylo v pořádku.Nikdo vlastně za nic nemůže a z jedné strany na druhou je vztyčen ukazováček  na tu druhou stranu.Nepřipomíná Vám to jako když tady byl Klaus a Mečiar ,taky přeci sobě dokazovali kdo je ten lepší!Osobně za tento politický marast můžou kandidáti,když volí svého předsedu strany nazpátek do čela politické strany.Občane by si už přáli změnu po 20-ti letech a výměna generací by tomu jen prospěla.Tak to bylo shrnutí v krátkosti jak se daří politickým stranám zaminované blaho národa v zadluženého na osobu včetně dětí 122 000kč .A občan této republiky už by měl říci nahlas STOP politikům a hlavně těm co této zemi nic nedali spíše naopak berou ji a ždímou stát jak se dá!!!

Nevolte kandidáty jak Vám je sestaví politická strana!Tentokrát pečlivě vybírejte kandidáty s kandidátky.Volte rozumně po 20-ti letech musíme už vědět kdo je za tento stát vinen!!!!

Děkuji merit


http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/5a/Vladimir_meciar.jpghttp://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a7/Vaclav_Klaus_headshot.jpghttp://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/cc/Mirek_Topolanek.jpghttp://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/fb/Jiri_Paroubek_cropped.jpg

Propagační plakát V. Preissiga

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Související články

žádné články nebyly nenalezeny

Komentáře