Ladislav Vodicka - ja tu zemi znam

9. listopad 2009 | 17.10 |

Životopis

Ladislav Vodička byl český country zpěvák a textař, který vystupoval např. se skupinou Jiřího Brabce a poté s vlastní skupinou Vodomilové. Nazpíval několik hitů.

Vystudoval strojnickou fakultu ČVUT. Zpívat začal v roce 1961 s amatérskou skupinou Tempest. V roce 1966 mu Jiří Brabec nabídl angažmá ve skupině Country Beat a v témže roce společně s ním přešel do divadla Semafor. Ladislav Vodička založil v roce 1974 vlastní skupinu Vodomilové a z té doby je i jeho největší hit "Řidič tvrdej chleba má". Po celou dobu své zpěvácké dráhy se věnoval stylu "country" a vysloužil si přezdívku "český Johnny Cash".

Hity
- Shane /Byl to Shane/
- Já tu zemi znám
- Louka plná koní
- Je to zlé - původní název, /Hoří jak troud/
- Řidič má tvrdý chléb /Řidič, ten tvrdej chleba má/

Vzpomínka na českého Johnnyho Cashe

Czech Johnny Cash - Ladislav Vodickaobal desky DUNA

Pročítal jsem si stovky jmen měst, městeček i obcí, ve kterých si čtou čtenáři naše blogy a někteří je také vytvářejí. Najednou jsem si vzpomněl na  krásnou písničku "Já tu zemi znám", ze které kdysi udělal celorepublikový tehdy ještě československý hit zpěvák s nezaměnitelnou barvou hlasu - Ladislav Vodička. Letos v březnu je to už bohužel 10 let od jeho smrti, když se dožil jen 68-mi let. Celý život zpíval country styl a tak mu přezdívali  - Český Johnny Cash. Krátké vysvětlení pro mladší čtenáře, kteří neví kdo byl Johnny Cash. Byl to celosvětově známý americký zpěvák a kytarista country and western hudby, který vystupoval také při koncertním evropském turné v Praze. Některé písničky, jenž zpíval se dodnes hrají u českých táboráků a na country festivalech. Na konci článku si můžete pustit videoklip s Johnnym Cashem, kde zpívá ve videoklipu píseň, která je bilancí jeho života - stejně jako u Ladislava Vodičky. Tento geniální videoklip "Hurt" vidělo na světě přes 18,5 miliónů diváků na internetu. Ladislav Vodička byl nejen výborný zpěvák, ale i textař a skladatel. Vzpomínám na něj rád, protože se mi dodnes líbí jeho hlas a písně.

youtube.com/watch?v=YCZ6k_QcvEE&feature=related"> Já tu zemi znám

Refrén

Já tu zemi znám ,

já rád tu zemi mám,

já dál se toulávám sám - sem a zase tam,

já teď podám důkaz vám - já znám tu zemi znám.

Ladislav Vodička bravurně zvládl obtížný text této pěkné a vtipné písně, kterou můžete slyšet a vidět na videoklipu, když si kliknete na fialově podtržený nadpis  " Já tu zemi znám " (hypertext).

Po rozvážném začátku písně zpívá kulometnou kadencí názvy českých měst, a pak i řek i pohoří v tehdejším - ještě společném - Československu.

Příbram, Stříbro, Hořovice, Strakonice,

Senomaty,Tuchlovice, Záhořany. Hostivice,

Čáslav, Újezd, Čakovice, Netolice,

Rožmitál, Voltuš, Černošice, Máslovice,

Prčice, Plzeň, Černovice, Pálovice,

Nový Bydžov, Stará Paka, Úholička, Báňovice

Velmi mi to připomínalo seznam jmen měst, když si kliknete na mapu GeoVisite zde vpravo nahoře na blogu, a pak kliknete na vlaječku České republiky :-) 

Na gramodeskách i na CD bylo vydáno přes padesát písniček Ladislava Vodičky , které nazpíval svým nádherným hlubokým hlasem. Zpíval od roku 1961 ve svých třiceti letech v amatérské skupině Tempest. Pak mu nabídl v roce 1966  angažmá Jiří Brabec se svým Country Beatem a ve stejný rok společně s ním přešel do divadla Semafor. V roce 1974 založil vlastní skupinu Vodomilové, kde nejznámějším hitem z tohoto období je píseň "Řidič, ten tvrdej chleba má ".  Také zde využil osvědčené schéma zpívání slov v rychlém sledu např. také automobilových součástek - - motor, rotor, akumulátor, stator, kondenzátor, karburátor .... Řadu textů si napsal sám, ale spolupracoval s ním také známý textař Michal Bukovič, který spolupracoval s Karlem Gottem, Karlem Ziche, Rangers. Textovali i Pavel Vrba a Václav Fischer. Ladislav Vodička si napsal i překlady a úpravy běkterých písniček Johnnyho Cashe a pro svůj hluboký hlas s ním byl u nás srovnáván. Např. píseň "Byl to Shane ". ( <videoklip)

Kdysi jsem v Praze navštívil koncert světové legendy  jménem

Johny Cash

. Opravdu se představil svým tradičním úvodem. "

Hello I´m Johnny Cash

!" Nebudu dávat odkazy na jeho písničky, kde zpívá v plné síle, ale na světoznámý videoklip "

Hurt

", kde zestárlý Johnny Cash

bilancuje svůj život

. Vidělo ho na internetu přes 18,5 miliónů návštěvníků. Stejně jako Ladislav Vodička prožil život plný hudby, kterou nám předával. Díky jim oběma.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Ladislav Vodicka - ja tu zemi znam meritokracie 11. 03. 2010 - 19:27