Premiér Fischer: Hospodaření státu skončilo schodk

3. leden 2010 | 15.10 |
› 

Premiér Fischer: Hospodaření státu skončilo schodkem 195 miliard korun


3. ledna 2010  11:26,  aktualizováno 11:54
Hospodaření České republiky v loňském roce skončilo podle premiéra Jana Fischera schodkem 195 miliard korun. Jak uvedl v diskusním pořadu televize Prima Nedělní partie, jde o číslo zatím předběžné. Původně byl rozpočet na rok 2009 schválen se schodkem 38,1 miliardy korun.
Premiér Jan Fischer ve sněmovně hovořil o prioritách vlády. (21. října 2009)foto: Stanislav Zbyněk,  ČTK

Premiér Jan Fischer ve sněmovně hovořil o prioritách vlády. (21. října 2009)

"Je to údaj, který máme k dispozici ke 30. prosinci loňského roku," uvedl dnes premiér Fischer.

Pro letošní rok má země naplánované hospodaření se schodkem 163 miliard korun. Ale ani toto číslo nemusí být konečné. Levici se totiž v parlamentu podařilo při schvalování rozpočtu přesunout dvanáct miliard korun ve prospěch platů státních zaměstnanců, zemědělců a ústavů sociální péče.

Podle ministra financí Eduarda Janoty i politiků pravice to povede ke zvýšení schodku, protože peníze poslanci vzali například z jiných povinných výdajů, jako jsou důchody a nemocenská.

Premiér chystá jednání se stranami

Premiér Fischer dnes varoval před tím, že schodek rozpočtu může být ještě vyšší, když na lednové schůzi projdou všechny návrhy levice a zčásti i lidovců. Jde o zvýšení výše mateřské na loňskou úroveň, zrušení poplatků u lékaře, vyplácení nemocenské v prvních třech dnech nemoci a třináctých důchodů.

"To je už pokus o demontáž rozpočtu, který Sněmovna schválila. Kdyby všechny ty návrhy prošly, znamenalo by to dalších 13 až 14 miliard korun schodku. Budu proto se zástupci všech stran jednat," řekl Fischer.

S výzvou k jednáním, která by měla proběhnout v průběhu ledna, už jednotlivé politické strany oslovil.

Šrotovné nebude, vláda zváží stop tendru na sanaci škod

Fischer v diskusi na Primě potvrdil, že jeho vláda až do ukončení svého mandátu nepočítá se spuštěním šrotovného, tedy slevy na nákup nových automobilů při likvidaci starého.

O zavedení šrotovného i v Česku politici loni velmi bojovali. Sociální demokracii se podařilo zákon, který by šrotovné umožnil, v parlamentu za pomoci komunistů a lidovců prosadit. Zákon ale zároveň počítal s tím, že to bude vláda, která rozhodne, kdy přesně a zda vůbec bude "šrotovací prémii" vyplácet.

Podle předsedy vlády jsou nyní dokončovány analýzy, zda je možné, aby kabinet zastavil již spuštěný tendr na sanaci ekologických škod. V případě, že to bude možné, vláda to podle Fischera udělá.

Zakázku ostře kritizují sociální demokraté, lidovci i zelení. Podle nich je přemrštěný objem zakázky v rozsahu více než sto miliard korun. Skutečné náklady na sanaci škod budou podle nich výrazně menší. Fischer dnes potvrdil, že pokud zakázka zrušena nebude, mohla by o ní vláda rozhodnout na přelomu června a července, tedy až po volbách

Loňský schodek nabobtnal na 195 miliardJiří ParoubekJiří Paroubek

Praha - Podle předběžných údajů ministerstva financí dosáhl schodek státního rozpočtu za rok 2009 celkem 195 miliard korun, tedy o 30 miliard více, než se předpokládalo. Jde o výpočet k 30. prosinci. Čísla představil v pořadu Partie televize Prima premiér Jan Fischer. V Otázkách Václava Moravce je pak komentovali lídři dvou nejsilnějších politických stran - Mirek Topolánek (ODS) a Jiří Paroubek (ČSSD). Oba rivalové se navzájem obviňují z toho, že prohospodařili státní finance.

Cesta státního rozpočtu v loňském roce byla nesmírně trnitá. Topolánkova vláda, která ho připravila, počítala se schodkem 38,1 miliardy korun. Poslanci jej ale v listopadu navýšili zhruba na 52,2 miliardy korun, aby stát měl dostatek finančních prostředků na výplatu důchodů a dluhovou službu. To ale nestačilo, schodek rostl dál a dál a nakonec přesáhl i 165 miliard korun, pod kterými ho chtěla udržet Fischerova vláda.

Podle předsedy ČSSD Jiřího Paroubka je viník tohoto vývoje jasný. "Je to odpovědnost Topolánkovy vlády," prohlásil v Otázkách Václava Moravce. Zahanbit se ale nenechal ani předseda ODS Mirek Topolánek, ten naopak z vysokého deficitu rozpočtu viní sociální demokraty. "ČSSD ukazuje dlouhodobě v oblasti schodku totální nekompetentnost," upozornil Topolánek a dodal, že zodpovědnost ODS za stav veřejných financí je v tomto případě nulová.

Mirek Topolánek Předseda ODS Mirek Topolánek hostem Otázek Václava Moravce

Rok 2010 předpokládá schodek kolem 163 miliard

V novém roce by se měl schodek pohybovat kolem 163 miliard korun. Jak ale nakonec dopadne, se uvidí. Oba političtí rivalové mají s hospodařením státu zcela protichůdné plány."Z daní nejsme schopni vybrat více, v době krize můžete vybrat jen tolik, kolik lidé zaplatí. To znamená, že progrese nic neřeší. Jádro problému je na straně výdajové, a pokud my ty výdaje zvyšujeme, dostáváme se na trajektorii maďarské cesty - viděl jsem v Budapešti v centru prkny zatlučené obchody," zdůraznil Topolánek.

Naopak Paroubek chce zvýšit výdaje státu, dostat více peněz mezi obyvatelstvo prostřednictvím sociálních dávek, a tím vyvést republiku z problémů. "Pokud jde o ty zatlučené obchody, právě naše politika, kdy nechceme podseknout koupěschopnost obyvatel, vede k tomu, aby živnostníci měli otevřené obchody," vysvětlil Paroubek.

Jan Fischer má obavy z růstu schodku:

"Cesta, která by znamenala navýšení již tak velikého schodku – 163 miliard na rok 2010 je už přece veliké číslo – a ještě ho zvyšovat? Je to spíš apel na určitou politickou odpovědnost."O navyšování deficitu rozpočtu bude jednat sněmovna hned na své první schůzi 26. ledna. Zabývat se bude třeba vrácením mateřské na loňskou úroveň, ČSSD také navrhuje vyplatit mimořádný důchod 2400 korun.Premiér Fischer se chce ještě do zahájení první sněmovní schůze sejít v souvislosti s těmito návrhy s lídry všech parlamentních stran. Dopad návrhů na rozpočet by podle něj byl 13 až 14 miliard korun.

Jiří Paroubek i Mirek Topolánek vehementně popírají, že by zamýšleli vytvořit po volbách velkou koalici. Ale kdybychom to posuzovali podle jejich diskuse v Otázkách Václava Moravce, tak si klidně na takové spojenectví mohou plácnout. Sice se v mnohém neshodují, ale televizní selanka spíše navodila dojem, že za určitých okolností by se přece jenom domluvili.

Mirek Topolánek a Jiří Paroubek v diskusním pořadu Otázky Václava Moravce. (2. ledna 2010)

Jejich rozhovor byl o kočce a myši!Ani jeden ji nechytil....!
Za prvé: Jich a jim podobným se státní dluh vůbec netýká kdyby přišlo do tuhého všeho tady zanechají a jdou jinam s tučným kontem.Reformy na snížení schodku oni vůbec na sobě nepocítí.Takže opět laciné propagandy dvou osob kdyby byl premiérem.Tam mě docela překvapil pan Paroubek když by mezi nefungující byrokracii hledal nějakou tu miliardu ale při schvalování rozpočtu tam pouští miliard více!V době státní krize by se všichni měli uskromnit a podobu krize táhnout za jeden provaz!To znamená odsouhlasit snížení platů poslanců a všech úředníků.Jestli prostý občan má vyžít např.s 20 000kč proč oni by to neuměli též!A nebo mají tolik půjček,že jenom na splacení jim jde z daňových poplatníků na jejich blahobyty ?

Kam to dál spěje zadlužování státu ?

Evropská komise vyhlásila rok 2010 Evropským rokem boje proti chudobě a sociálnímu vyloučení. Cílem kampaně, na kterou bude vynaloženo 17 milionů eur, je stvrdit závazek Evropské unie rozhodným způsobem ovlivnit odstranění chudoby do roku 2010.Neřekl bych,že by se přední politici zajímaly co bude dál s touto zemí až bude na pokraji bankrotu.Čím více nás budou zadlužovat tím více nám svazují ruce abychom dluh spláceli.Titanic-versus-Česká zem v podpalubí nabírá vodu.!

motto : Zadlužovat stát umí každý stačilo by pár poslanců aby zvedli ruku pro nějakou tu miliardu a žili bychom si na dluh.To snad zvládne každý ne ? Ale kdo to po nás zaplatí ?

Ilustrační foto

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Související články

žádné články nebyly nenalezeny

Komentáře