Odkud vítr VAE

19. září 2009 | 17.39 |
› 

Poslat SMS- Zdarma-Klikni a piš bez omezení ..

Autor: Martin Fendrych- 

Odkud vítr VAE....

18.09. 00:00

Tuzemská politika připomíná detektivku. O zábavu se nám stará Jiří Paroubek. Před týdnem zveřejnil anonymní dokument, který obsahuje návod na jeho diskreditaci. Taky zařídil, že protikorupční policie v srpnu začala vyšetřovat okolnosti, za nichž Topolánkova společnost VAE získala úvěr u První městské banky v Praze. Udání vypracovali expremiérovi lidé už před volbami.

Paroubek připomíná čadící dieselový motor. Kde vzal anonym, který popisuje, jak ho mediálně zničit, to nevysvětlil. Prostě ho má. Smysl pamfletu? Má nás šokovat, jak jsou na šéfa ČSSD média zlá, jak se proti němu paktují, jak žije pod palbou, kterou podle něho samozřejmě organizuje ODS. Přitom je zjevné, že jde o samopalbu a že spoušť mačká sám Paroubek. Domyšleno nejde o útok na něj, nýbrž o útok Paroubka na média.

S kauzou firmy VAE Mirka Topolánka je to složitější. Socialisté šťourali, sháněli "kompro", až vyšťourali. To vyšťourané však vrhá temné světlo i na Paroubka.

VAE si v roce 1999 vzala půjčku 67,5 milionu u První městské banky (nyní PPF banka Petra Kellnera). Projekt zkrachoval a zůstal nesplacený dluh 16 milionů. Za půjčku ručil i tehdejší senátor za ODS Topolánek: směnkou a vlastním majetkem.

Dluh První městská (kterou tehdy kontroloval ekonomický náměstek primátora, jistý Jiří Paroubek...) prodala, kupodivu nechtěla od solventních ručitelů jako Topolánek vracet peníze, a nakonec přistál u firmy Eltodo. Ta s městem čile obchoduje a dluh dnešního premiéra "nějak" vymazala, Topolánek dokonce mohl prodat akcie VAE za 2,5 milionu a utržený peníz použít na koupi luxusního bytu v Praze.

Když si vezmete úvěr vy a váš projekt zkrachuje, splatíte peníze do posledního haléře i s úroky.

Pokud ne, nastoupí exekutoři a oškubou vás jako slepici. Když si vezme úvěr Topolánek, vlivný senátor a později předseda ODS, splácet nemusí. Dluží, ale nedluží. Dluhy jsou mu odpouštěny. Věřiteli se to asi vyplatí, kynou mu pak prima zakázky. (Pro Topolánkovy modré oči to nebude.) V on-line rozhovoru pro MF Dnes 11. září padla otázka, zda Topolánek povede stát jako firmu VAE. Premiér odpověděl: "Z mé bývalé firmy jsem odešel z výkonné funkce k 1. 7. 1996." A pak se chlubí, jak byl úspěšný, jaký měla za něho VAE zisk a kolik vytvořil pracovních míst. Takže s půjčkou v roce 1999 nemá nic společného? Má. Ručil za ni a byl až do 17. února 2003 předsedou představenstva VAE, viz obchodní rejstřík. Tamtéž stojí: "Společnost je zastupována představenstvem jako statutárním orgánem." Topolánek za VAE nesl plnou odpovědnost. V on-line rozhovoru však tazatele balamutí, že nikoli. Smutné.

Udání na Topolánka podle HN vypracoval vicepremiér pro ekonomiku minulé vlády Jiří Havel (ČSSD). Protikorupční policie podání dostala letos v dubnu. Pak věc ověřovala, došla k závěru, že byl nepochybně spáchán trestný čin, a nyní pod dozorem státního zástupce začala hledat viníky, vyšetřovat. Postup zdá se normální. Ředitel této policejní složky Miloslav Brych byl tlačen do toho, aby věc zveřejnil před sněmovními volbami. Neudělal to. S věcí vyšel ven, až když si je jistý.

Trest na sebe nedal čekat. Ivan Langer, nový ministr vnitra za ODS, minulý týden oznámil, že ruší výběrové řízení na šéfa protikorupční policie. (Jež vyšetřuje okolnosti půjčky firmy VAE a jejího splácení-nesplácení.) Langerův důvod? Nikoli hrozící vyšetřování Topolánka, chraň bůh. Ministr si přeje, aby protikorupčníky vedl opravdický vysokoškolák. Brych studium pouze zahájil, ještě nedokončil, takže z funkce, jakmile se na toto klíčové místo najde vhodnější adept, odejde.

Drsné. Brych vést protikorupční policii nechtěl, prezident Husák ho musel hodně přemlouvat. Stál o něho, protože Brych pěstuje práci v terénu, práci operativní, výzvědnou, aktivní, nestačí mu sedět v kanceláři a odkládat podání. A přece, ač o Brycha stáli, nebyl jmenován, jen pověřen. Kdykoli ho mohou vykopnout. Teď se to hodí, neboť Brych vyšetřující VAE se nehodí. Impérium ODS vrací úder.

Odstavení Brycha policisty určitě znechutí a nepochybně taky vyleká. Je to signál: nás vyšetřovat nebudete, holoubci. Langer možná zastaví vyšetřování půjčky VAE.

Ale nedokáže zamaskovat jedno smutné poznání: nový český premiér žije v úplně jiných poměrech než zdrcující většina místních podnikatelů. Možná nespáchal trestný čin, ale rozhodně nesplácí dluhy. Ručí svým majetkem, dluží, a přece se nic neděje.
Prostě je to premiér frajer.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře