30 případů majora Zemana 1

16. listopad 2009 | 15.24 |

Největší ideologický projekt ČST, oslavující aparát VB. Sledujeme životní osudy Jana Zemana se kterým prožijeme 30 let. Jan Zeman se vrací z koncentračního tábora společně s Kalinou a doktorem Veselým. Poté co vyřeší jen jako amatér svůj první případ verbuje ho Kalina do řad vznikající SNB. Je jako čekatel SNB poslán do Kateřínské Hory.Zde se poté setkává s Jirkou Hradcem se kterým se po vyřešení ilegálního přecházení hranic dostává do Prahy.

Kontroverzní seriál podle povídek Jiřího Procházky má vesměs politický podtext. Překrucuje se zde pravda vždy ve prospěch komunistické strany. Díly kolem roku 1968 dodnes vzbuzují diskuzi.

Náhled kvality:

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Trocha suchých faktů z IMDB na úvod: "30 prípadu majora Zemana" (1975)

Czechoslovakia

AKA: 30 případů majora Zemana: Studna
Režie: Jirí Sequens (30 episodes, 1976-1980)
Scénář: Stanislav Fiser (Eda Sojka / ... (2 episodes, 1976-1977), Ilja Prachar (Factoryowner Cadek / ... (2 episodes, 1976-1977), Bedrich Prokos (Head Physician / ... (2 episodes, 1976-1977), Vladimír Salac (Accountant Síp / .

.. (2 episodes, 1976-1977), Karel Urbánek (Cook Závis / ... (2 episodes, 1976-1977)

Hrají:
Produkce: Josef Císar
Hudba: Zdenek Liska (unknown episodes)
IMDB keywords: criminal, character-name-in-title, number-in-title
IMDB link: http://us.imdb.com/Title?0174369
Titulky: Hledat na OpenSubtitles.org

Seriál 30 případů majora Zemana zná snad každý. Ne každý ale ví, že po 26. dílu zvaném Studna se jmenuje tento hororový web. Evilmind se nechal inspirovat tímto geniálním dílem propagandistického seriálu, když zakládal filmový server pro fanoušky hororu. A teď si pojďme přiblížit děj tohoto legendárního filmu.

Honza Zeman, příslušník Veřejné bezpečnosti, je pověřen vyšetřit tzv. Hájický případ. V něm došlo k dvojnásobné vraždě a pokusu o vraždu v rodině Brůnových. Odjíždí proto do malé vesničky Hájice, aby vraždy objasnil. Zeman postupně vyslýchá obyvatele a obhlíží i místo činu. Tím je tajemný ohořelý dům obklopený vysokou zdí. Velkou roli v případu hraje hluboká studna, která se nachází na zahradě domu. I sám Zeman do ní vlezl, aby přišel na kloub tragedii rodiny Brůnových. Studna v zahradě s podťatými stromy není jediný hororový atribut tohoto filmu. Patří sem i rodinná hrobka uprostřed hřbitova. Do ní se Honza Zeman také podívá.

Herecké obsazení tohoto dílu je výjimečné. Mladého Dr. Brůnu hraje Josef Kubíček. Představuje vysokoškolsky vzdělaného člověka, který měl problém si najít děvče. Jeho otce hraje nezapomenutelný zádumčivý Jaromír Crha. Jeho kymácející se pózy jak v sedě tak ve stoje dostaly hodně diváků. I jeho podivný vzhled nahání hrůzu. Matku Brůnovou ztvárnila "babka Tutovka" Valerie Kaplanová. Vladimír Brabec v roli Jana Zemana podává standardní herecký výkon.

Režisér Jiří Sequens dokázal natočit i hororově laděný díl televizního seriálu. Ve vzpomínkách doktora Brůny se dovídáme okolnosti z tohoto mordu. Při jeho hypnotickém vyprávění mi naskakovala husí kůže. Hraje u toho temná hudba a my s napětím sledujeme běh hrůzostrašných událostí. Exteriéry se tvůrcům velmi povedly. Trošku mi připomínají filmy Rogera Cormana a působí na diváka depresivním dojmem.

Tato epizoda seriálu 30 případů majora Zemana na mě v mládí hodně zapůsobila. Samozřejmě, že nemohu zapomenout i na parádní 29. díl Mimikry. Celý třicetidílný seriál u nás vyšel i na 15 nosičích DVD. Již v roce 1974 jsme mohli vidět vylézat ze studny nejen Vladimíra Brabce. A potom, že se u nás neinspiroval Hideo Nakata s japonským hororovým hitem Ringu. Samozřejmě, že seriál má velmi silný komunistický podtext. Události z roku 1968 totiž probíhaly jinak a spravedlivý Honza nám to vysvětlí. Díl Studna se odehrává v roce 1969 a suspendovaný obvoďák Jan Zeman se znovu stává náčelníkem Veřejné bezpečnosti. I když v epizodě Studna jde o obhajobu nastupující normalizace, je řemeslně výborně natočena a je divácky velmi atraktivní. Proto neváhejte a pojďte se ponořit do hlubiny temné studny rozlousknout Hájický případ.

Screenshot 1Screenshot 2Screenshot 3Screenshot 4Screenshot 5Screenshot 6Screenshot 7Screenshot 8Screenshot 9Screenshot 10Screenshot 11Screenshot 12Screenshot 13Screenshot 14

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2.2 (10x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: 30 případů majora Zemana 1 coro®pise.cz 18. 10. 2009 - 18:20
RE: 30 případů majora Zemana 1 walome®pise.cz 19. 10. 2009 - 10:20