Filip je pro odvolání zkorumpovaných místopředsedů

6. říjen 2009 | 13.16 |
› 

Filip je pro odvolání zkorumpovaných místopředsedů KSČM

Předseda KSČM Vojtěch Filip reagoval na odhalení, že dva komunističtí místopředsedové Čeněk Milota a Jiří Dolejš byli ochotní za úplatu ovlivnit hlasování o loterijním zákoně, poměrně ostře. Podle Filipa musí jeho soudruzi celou věc vysvětlit a pokud se prokáže jejich korupční jednání, měli by odstoupit z funkcí. Dolejš by se měl také vzdát poslaneckého mandátu.

Šéf KSČM Vojtěch Filip

FOTO: Jan Handrejch, Právo

Dnes 11:26
(Aktualizováno: 13:10 )

"Jejich jednání považuji za neprofesionální, naivní a stranu poškozující," řekl Filip na adresu místopředsedů. Šéf KSČM svolal také na úterý mimořádnou schůzi výkonného výboru strany, která se bude celým případem zabývat.

Poslanci KSČM a nové strany TOP 09 by podle zjištění Mladé fronty Dnes byli ochotní za peníze slíbit, že se pokusí změnit chystanou novelu zákona o loteriích ve prospěch svého sponzora. Navíc by slíbili dárci peněz skrytí jeho identity, čímž by porušili zákon, zjistil test, který trval dva měsíce.[celá zpráva]

Jiří Dolejš

pravo.cz" }, small : {url:"http://media.novinky.cz/115/131157-top_foto2-lmg9p.jpg"}, big : { url:"http://media.novinky.cz/115/131157-original1-lmg9p.jpg", width:700, height:467 } }];

Jiří Dolejš

FOTO: Lukáš Táborský, Právo

"Je jasné, že věc je třeba důkladně prošetřit. Je to na rozhodnutí stranických orgánů," zareagoval pro právo na aféru pro Právo Dolejš, který ovšem svoji úlohu v kauze brání: "Akci vnímám jako nešťastnou provokaci." Zdůraznil, že svoji účast považuje za legitimní.

Také si přečtěte
Místopředsedové KSČM a kandidát za TOP 09 by za peníze změnili zákon
Po odhalení, že by vzal milión, složil poslanec Šustr mandát

"Místopředseda Milota řešil ekonomickou část," řekl Dolejš a měl na mysli, že on se zúčastnil pouze části jednání a nedojednával ovlivnění zákona za úplatu. 

Na dotaz, co říká Filipově výzvě, aby složil poslanecký mandát odpověděl: "To teď neřeším.

ČSSD i ODS se chválí, že nevzaly peníze

Zatímco komunisty a TOP 09 trápí aféra s přijetím nabídky ovlivnit za jeden milión korun zákon, ČSSD a ODS se už stačily pochválit, že jejich lidé nabídce na peníze za protislužbu odolali. Místopředsedové KSČM Jiří Dolejš a Čeněk Milota a poslanec nové strany TOP09 Ladislav Šustr by podle zjištění Mladé fronty Dnes byli ochotni za peníze slíbit, že se pokusí změnit chystanou novelu zákona o loteriích ve prospěch svého sponzora.

ČSSD v testu obstála, pochvaloval si místopředseda strany Bohuslav Sobotka.

FOTO: PRÁVO/Michaela Říhová

Dnes 16:28

Pokud jde o ČSSD, s nabídkou miliónu za změnu zákona byl osloven ústřední tajemník sociální demokracie Jiří Havlíček. Jak MfD uvedla, Havlíček za ČSSD dar odmítl, i když spíše z obav z negativního dopadu než ze zásady.

Havlíček také potenciálnímu sponzorovi řekl závěrem: "Já věřím, že se neslyšíme naposledy". V testu se ČSSD dostalo známky dvě minus, což je třetí příčka.

První místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka se domnívá, že Havlíček i jeho strana v "úplatkovém" testu obstáli. "Myslím, že pan Havlíček v tomto testu obstál a obstála i ČSSD," řekl v sobotu Sobotka Právu.

Barvy ODS hájila vedoucí sekretariátu Marta Šorfová. Ta podle MfD odmítla návrh skrýt jméno dárce miliónu korun. Stejně tak nakonec za svoji stranu odmítla celý obchod, i když rovněž spíše z obavy než z principu. ODS v testu se známkou dvě skončila druhá za zelenými.

"Postupovala částečně neprofesionálně, měla toho člověka okamžitě poslat pryč a částečně profesionálně, když kategoricky odmítla požadavek na skrytí jména a vysvětlila zákonný postup," reagoval pro Právo na postup Šorfové místopředseda ODS Ivan Langer. Doplnil, že nabídka na sponzorský dar se nikdy neřešila ve vedení občanských demokratů.

Strany oslovoval novinář, který se vydával za majitele neexistující sítě heren. Jednali s ním i zástupci všech dalších sněmovních stran kromě Strany zelených, která nabídku ihned odmítla. Občanští a sociální demokraté a lidovci podle listu na "obchod" nakonec nepřistoupili.

Šustr tvrdí, že jednání vedl sám za sebe. "V každém případě bych pokládal za nespravedlivé a zcela nepravdivé tvrzení, že můj postup byl postupem politické strany TOP 09. Po celou dobu jsem jednal já sám a s nikým dalším jsem svá jednání nekonzultoval," uvedl.

Miroslav Kalousek Miroslav Kalousek, zakladatel strany... Strana už ho vyškrtla z kandidátky. "Zdůrazňujeme, že Ladislav Šustr není členem TOP 09 a neměl žádné oprávnění jednat za stranu v jakékoli věci. O svém jednání nikoho z členů a odpovědných funkcionářů TOP 09 neinformoval a dopustil se ho zcela svévolně," uvedl Miroslav Kalousek za TOP 09. MfD tvrdí, že vyjednávala právě s Šustrem proto, že na něj jako na nejvhodnější osobu odkázal stranický manažer TOP 09 Luděk Kudláček.

Problém se šéfem strany mají i Dolejš s Milotou

Podle Kalouska Kudláček selhal a strana s ním dále spolupracovat nebude. Šustr při jednání ujistil fiktivního majitele heren, že má stejný zájem jako on. "Jsem v dozorčí radě Sazky a v mém vlastním zájmu je, abych bojoval za jejich věci," citoval list. Sliboval rovněž, že promluví právě s Kalouskem, aby věděl, že jeho strana bude majiteli kasin do budoucna "povinována".

Jiří Dolejš Jiří Dolejš Za komunisty dohadovali obchod místopředsedové Čeněk Milota a Jiří Dolejš. MfD ve čtvrtek Dolejše i Šustra s jejich výroky natočenými skrytou kamerou konfrontovala. Oba shodně prohlásili, že ve svém chování nevidí žádný problém. Dolejš podle MfD přiznal, že podobných schůzek s lidmi ze světa hazardu absolvoval v poslední době řadu, nikomu prý však změnu zákona nesliboval.

Předseda KSČM Vojtěch Filip již volá po odvolání obou místopředsedů. O jejich dalším osudu ve straně rozhodne mimořádný výkonný výbor, který nejspíš zasedne příští úterý. "Já to chci prošetřit a podle mého soudu by Jiří Dolejš měl zvážit setrvání mandátu poslance, protože má do voleb dost času, aby se obhájil soudně," řekl předseda KSČM Vojtěch Filip. Dodal také, že pokud další místopředseda strany Milota nebude schopen vysvětlit své jednání výkonnému výboru, měl by i on zvážit, zda zůstane místopředsedou.

Jiří Dolejš však tvrdí, že pokud by složil funkci místopředsedy nebo poslance, mohlo by to být chápáno jako přiznání viny. Vinen se necítí a vnímá to jako nešťastnou provokaci. "V tyto dny je to mediální bublina a rezignací bych podlehl panice a dával bych té mediální bublině zapravdu," oznámil Dolejš.

Totiž, s pravdou ven.....
ten kdo si upřímně myslí,že KSČ je stranou pro lidi se velmi hluboce mýlí.Dnešní systém jim vyhovuje víc než kdyby vládli jako tomu bylo před 1989.Dnešní systém je tak neprůhledný,že korupci přímo nahrává aby se politici ovlivňovali.Prosazování zákonů dodnes bylo na zakázku.Proto tak vypadá ta republika.kdyby šlo panu Dolejšovi o lidi jak mají v heslu loga ,tak by hned sám vykřičel,že dnešní kapitalistický systém je prohnilý .Ale on to neudělal proč asi?Byl by sám proti sobě .Tak s pravdou ven jaká tedy politická strana má zájem o zlepšení situace v naší zemi-Rád bych ji poznal!

Film Občan Havel nahlíží do zákulisí politických i soukromých dramat prezidentského období Václava Havla. Diváci uvidí jeho nervozitu při první volbě českého prezidenta či trápení při nácviku prezidentské děkovací řeči, poznají, že umí recitovat Šrámkův Stříbrný vítr nebo nalít Miloši Zemanovi becherovku. Kamera jej ale sleduje i v situacích, kdy se dokáže pěkně rozčílit a zanadávat na špatně ušité košile. Ve filmu bude také konečně rozluštěno několik dlouholetých záhad české politiky ? jak se podařilo Václavu Klausovi proniknout do jazzového klubu a kdo posadil Jacquese Chiraca vedle první dámy. Stejně jako v životě Václava Havla hrají ve filmu důležitou roli obě jeho manželky, Olga a Dagmar, objeví se zde jeho přátelé a spolupracovníci, světoví i čeští politici, ale i členové skupiny Rolling Stones. Režisér Pavel Koutecký začal film natáčet v roce 1992 a sledoval prvního českého prezidenta více než třináct let. Premiéry svého nejzajímavějšího a největšího filmu se bohužel Koutecký nedočkal. Po jeho tragické smrti na jaře 2006 se dokončení filmu ujal režisér Miroslav Janek spolu se svou ženou, střihačkou Toničkou Jankovou.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře