Claudio Monteverdi (Cremona, křtil May 15, 1567

15. listopad 2009 | 12.16 |

Claudio Monteverdi (Cremona, křtil May 15, 1567 - Benátky, listopad 29, 1643).

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/44/Claudio_Monteverdi.jpgV roce 1589 Monteverdi byl najat na dvoře Mantua jako doprovodný zpěvák a violista a v roce 1603 byl nomimato vévoda Vincenzo Gonzaga maestro di cappella. Až do své čtyřicáté narozeniny pracoval především na madrigaly, skládat celkem z osmi knih. Kniha VIII, publikoval v roce 1638, zahrnuje tak-zvané Madrigali guerrieri et milostné mnozí považují za dokonalost tohoto formuláře. Dohromady, prvních osm knih madrigalů ukazují obrovský rozvoj od renesanční polyfonii obdržet zprávy o tom stylu, který je typický pro barokní hudby. Devátá kniha madrigalů, publikoval posmrtně v roce 1651, obsahuje skladby lehčí, pravděpodobně klidný během jeho života, což oba styly.

V roce 1607, Monteverdi zkomponoval svou první operu, Orfeo, s libreto Alessandro junior Striggio. V té době to bylo obyčejné pro skladatele k vytvoření díla na objednávku pro zvláštní příležitosti a tato práce bylo doplnit lesk každoroční karneval v Mantově. Ve skutečnosti to byl velký úspěch, který dokonale přilne k duchu doby. S tímto Monteverdi vytvořil zcela nový styl hudby, dramatické hudby, jak to bylo voláno.

To může být argumentoval, že práce je stále hlavním Monteverdiho nešpor Panny z roku 1610. To je jeden z mála jeho díla duchovní, ale stále zůstává jednou z největších příkladů duchovní hudby, obor hudební historii Händelova oratoria Mesiáš a pašije podle Matouše J. S. Bacha.

Sužovaný lisování a neziskových desky vévody Vincenza Gonzagy Monteverdi šel do Říma v roce 1610 s úmyslem věnovat se Pavel V. nešpor Panny. Doufám, že duše, vyjádřené v výměny dopisů s kardinálem Ferdinando Gonzaga, je získat volné místo na římské seminář pro svého syna a sebe nové místo. Uháněl těchto očekávání, by příležitosti, v roce 1613.

V roce 1613, Monteverdi ve skutečnosti byl jmenován Procurators na Serenissima Benátské republiky, zamiřte do San Marco, Benátky, kde se brzy obnovil sbor, který byl v klesat pod jeho předchůdce. Zde absolvoval šesté, sedmé a osmé knihy madrigalů. Osmý je největší a obsahuje písemné práce po dobu 30 let, včetně dramatické scény Tancredi e Clorinda (1624), v níž orchestr a hlasy tvoří dva samostatné subjekty, které působí jako kopie ' jiný.

Během posledních let Monteverdi onemocněl, ale to stále ho od složení jeho posledních dvou mistrovských děl, jak opery: Il ritorno d'Ulisse v patria (1641), a historické dílo Korunovace Poppea (1642) . Korunovační zejména, je považován za vyvrcholení práce Monteverdi. Obsahuje scény tragické a komické (nové vývojové práce), realističtější obraz z postav, a nejžhavější melodií, které předtím neslyšel.

Požaduje menší orchestr, a méně významnou část sboru. Tato práce také měl značný vliv na vývoj hudby pro církev (mas).

Monteverdi složené nejméně osmnáct oper, z nichž pouze Orfeo, Korunovační, Návrat, a slavné árie "Lamento" z jeho druhé opery Arianna, přežili.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Související články

žádné články nebyly nenalezeny

Komentáře