Namísto radaru by v ČR mohly být umístěny rakety

6. říjen 2009 | 13.14 |
› 

[Oct.jpg]

Senát schválil smlouvy o americkém radaru

Senát odsouhlasil smlouvy mezi Českou republikou a Spojenými státy o zřízení radarové stanice na českém území a o právním postavení ozbrojených sil USA přítomných na českém území (SOFA). Pro hlasovalo 49 senátorů, proti bylo 32. Ke schválení byla potřeba nadpoloviční většina všech senátorů, tedy 41 hlasů.

Ministr Karel Schwarzenberg s kolegyní Vlastou Parkanovou a senátorem Tomášem Töpferem po hlasování o radaru.

FOTO: Milan Malíček, Právo

čtvrtek 27. listopadu 2008, 15:39 - PRAHA
(Aktualizováno: čtvrtek 27. listopadu 2008, 15:54 )

Senátoři se rozhodli, že o obou smlouvách budou jednat jako o celku, hlasovali ale o každé zvlášť. Zároveň zamítli návrh nechat Ústavní soud smlouvy prozkoumat, stejně jako odložit jejich projednávání do 30. prosince příštího roku.

Hlasování bylo zakončeno potleskem pravicových senátorů.

Topolánek smlouvy hájil

Smlouvy před senátory obhajoval premiér Mirek Topolánek s ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem. Oba zopakovali důvody, pro něž je podle jejich názoru výstavba radaru na českém území krokem k bezpečnosti nejen ČR, ale i celé Evropy.

Oba též zdůraznili, že radar nepředstavuje hrozbu pro Rusko. Schwarzenberg zdůraznil, že radar nijak nevychyluje strategickou rovnováhu mezi Ruskem a západem, což prý při rozhovorech Rusové sami připouštějí. Rusko podle Schwarzenberga dostalo možnost se projektu zúčastnit, což "k vlastní škodě stále odmítá," připomněl ministr.

Ministra zahraničí mrzí, že se z radaru stalo politikum. "Otázky bezpečnosti státu by měly být otázkami mimo stranické meze," zdůraznil Schwarzenberg. Smlouvy byly podepsány letos v červenci a v září.

Ministryně obrany Vlasta Parkanová (KDSU-ČSL) označila rozhodnutí o radaru za nejdůležitější krok od vstupu země do NATO. Ve svém vystoupení v podstatě zopakovala argumenty, které již přednesl premiér s ministrem zahraničí.

Namísto radaru by v ČR mohly být umístěny rakety

Americký prezident Barack Obama ve čtvrtek potvrdil záměr USA odstoupit od plánovaného obranného štítu v ČR a Polsku. V Bílém domě uvedl, že ho nahradí flexibilnější a efektivnější systém ochraňující USA i země NATO. Česko ale zůstává ve hře v otázce umístnění mobilních obranných raket kolem roku 2015. Americký ministr obrany Robert Gates popsal, jaké střely a kdy plánují USA rozmístit.

Prezident USA Barack Obama oznamuje rozhodnutí upustit od plánu na vybudování základen protiraketové obrany v Evropě

FOTO: ČTK/AP

Dnes 16:32 - Washington
(Aktualizováno: 17:21 )

Obama v úvodu projevu uvedl, že jeho předchůdce v úřadu George Bush měl pravdu, když označil možnost raketového útoku z Íránu za jednu z nejvážnějších bezpečnostních hrozeb. Nový systém bude proto zaměřen hlavně na hrozbu raket středního a krátkého doletu, které má Írán k dispozici.

Obama uvedl, že aliance je při projektu, jenž se bude vyvíjet, připravena spolupracovat i s Ruskem.

Řekl, že přehodnocení plánů je mimo jiné signálem Rusku, že jeho obavy, že systém míří proti němu, nebyly na místě. "Jsme skutečně zaměřeni na riziko z Íránu. Uvítáme ruskou spolupráci, aby přispělo svými prvky do systému protiraketové obrany," uvedl.

ČTĚTE TAKÉ: Radar v Česku nebude, rozhodly Spojené státy

Gates: bude se jednat o interceptorech v ČR

Podle ministra obrany Roberta Gatese plánují USA využít více senzorů namísto jednoho stacionárního radaru, který měl stát v České republice. USA mají také k dispozici moderní střely SM3.

Spojené státy plánují rozmístit interceptory, tedy obranné raketové střely na severu i jihu Evropy. "Nejprve dislokujeme lodě Aegis s interceptory SM-3. Od roku 2015 dojde k rozmístění raket SM-3 na zemi," uvedl Gates s tím, že se bude teprve jednat, zda by mohly interceptory být v ČR či Polsku.

Uvedl, že reakce na přání USA pokračovat v rámcové smlouvě byla v obou zemích přiměřeně pozitivní. Dodal, že je nový projekt je "ještě lepší příležitostí pro obě země". Nový program bude podle Gatese realizován o sedm let dříve než původní projekt z roku 2007.

Generál James Cartwright o střelách SM-3 řekl, že ani tak nezáleží na lokalitě, takže Polsko a ČR nejsou jediní kandidáti a samozřejmě se k tomu budou muset vyjádřit. Doplnil, že původně zamýšlený stacionární radar XBR by rovněž mohl využit, za ideální umístění označil oblast Kavkazu. 

Český ministr zahraničí Jan Kohout už dříve uvedl, že o podobě nového systému se bude jednat na půdě NATO, přičemž hlavními jednacími městy jsou Washington, Praha, Varšava a Brusel, nikoliv Moskva, s níž ale hodlá aliance spolupracovat. [celá zpráva]

Americký prezident naznačil, že doufá v dialog s Íránem, který musí dostát svým závazkům. Uvedl, že íránský zbrojní program je sledován a nový obranný projekt bude rizika balistických střel průběžně vyhodnocovat. Obranný systém je podle něj efektivnější než původně plánovaný program

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře