Jandák stáhl ze Sněmovny návrh popravit každý

3. září 2009 | 13.50 |
› 

Jandák stáhl ze Sněmovny návrh popravit každý měsíc jednoho poslance

Páteční projednávání vládního zákona, kterým se snižují platy ústavních činitelů, doprovázel ve Sněmovně zábavný spor o návrh poslance Vítězslava Jandáka (ČSSD), který ve čtvrtek žertem prohlásil, že by každý měsíc měl být jeden poslanec popraven. Poslanec Petr Pleva (ODS) v pátek požadoval, aby to bylo jako pozměňovací návrh zařazeno do spisu.

Poslanec ČSSD Vítězslav Jandák

Poslanec ČSSD Vítězslav Jandák

FOTO: PRÁVO/Petr Hloušek

Dnes 13:06 - Praha

"Nemám ten návrh úplně dopracovaný, jistě to půjde ještě do výboru, abychom upřesnili, čím a kým začít. Takže prozatím ten návrh stahuji," reagoval Jandák před pobavenými poslanci poté, co ho místopředseda Sněmovny Vojtěch Filip (KSČM), který schůzi řídil, upozornil, že podle nových pravidel musí být pozměňovací návrh předložen písemně a v elektronické podobě.

Jandákova slova vyvolala reakci už ve čtvrtek, a to u bývalého ministra financí Miroslava Kalouska, který prohlásil, že v neděli kromě návštěvy papeže také začne židovský svátek Jom Kippur, a tudíž by v rámci ekumenisty bylo vhodné začít s popravováním poslanců u těch, jejichž jméno začíná písmenem "J".

DOKUMENT: Balíček Janotových opatření po hlasování ve Sněmovně

Sněmovna v pátek dala souhlas s úsporným balíčkem ministra financí Eduarda Janoty. Zakomponovala ale do něj pozměňovací návrhy, jimiž se například zrušilo snížení rodičovských příspěvků, porodného či příspěvků na sociální péči. Poslanci také zrušili 23procentní daň pro lidi s příjmy nad 145 tisíc korun, snížili daň z tabáku z plánovaných 2,50 na 2,10 koruny a vypustili zdvojnásobení daně z nemovitosti, což mělo pomoci obcím.

Ministr financí Eduard Janota před jednáním o rozpočtu

FOTO: Petr Hloušek, Právo

pátek 18. září 2009, 17:41

Rozpočtové škrtů po legislativních změnách:
Omezení výdajů už zahrnuté do rozpočtu:
- zmrazení důchodů  9,8 miliardy
- zmrazení životního a existenčního minima  1 miliarda
- zmrazení platů úředníků  2,7miliardy
- snížení výdajů ministerstev  25 miliard
Celkem 38,5 miliardy
Balíček opatření - příjmy:
- zvýšení sazeb DPH o procento  10 miliard
- zvýšení daně z benzínu a nafty o jednu Kč/l  6,9 miliardy
- zvýšení tabákové daně, na krabičku o 2,10 Kč  1,68 miliardy
- zvýšení daně z piva o jednu Kč na litr  1,2 miliardy
- zvýšení daně z lihu o pět Kč na litr  0,5 miliardy
- zdanění náhrad ústavních činitelů  0,1 miliardy
- zrušení slev na pojistném  16,5 miliardy
- ponechání sazby odvodů na nemocenské pojištění  8,3 miliardy
- příjmy z pojistného při stropu na šestinásobku průměrné mzdy  3,1 miliardy
Celkem  48,28 miliardy
Balíček opatření výdaje:
- nemocenské pojištění   2 miliardy
- nezaměstnanost - zrušení dopadů zákona o šrotovném  2,7 miliardy
- ponechání současné výše přídavku na dítě  0,6 miliardy
- platby za státní pojištěnce  4,5 milardy
- snížení platů o čtyři procenta mimo ústavní činitele  7 miliard
- úspora na úrocích  3 miliardy
Celkem 19,8 miliardy
                                                                                                                        Zdroj:MF

Poslanci si mírně snížili platy, napřesrok si ale výrazně polepší

Poslanci schválili čtyřprocentní snížení platů ústavních činitelů pro příští rok, které navrhla vláda. Podle ministra práce a sociálních věcí Petra Šimerky se snížení týká asi 4800 lidí a má ušetřit státnímu rozpočtu asi 127 miliónů korun.

Poslanci se radí ve Sněmovně.

FOTO: Michaela Říhová

Dnes 12:59 - Praha

Sociální demokraté navzdory ministrově varování navrhovali snížení o 20 procent a rozšíření okruhu představitelů státní moci, jichž by se to mělo týkat. Zelení navrhovali snížení o osm procent.

Náplastí na díru v rodinných rozpočtech ústavních činitelů je ale fakt, že od začátku roku 2011 se jejich příjmy výrazně zvýší. Jak je to možné? Na konci roku 2010 totiž skončí zmrazení platů ústavních činitelů, které trvá od roku 2007. Stejně tak skončí platnost přechodných úspor vyměřených pouze na příští rok a výpočet platů ústavních činitelů se vrátí do původních kolejí. Podle pravidel se jejich platy odvíjí od trojnásobku průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře za předminulý rok. Platy se tak budou vypočítávat podle průměru z roku 2009. V roce 2008 byl tento průměr 22 037 korun měsíčně, přičemž se dá očekávat, že letos ještě stoupne. Podle výpočtu za rok 2008 by se přitom jen základní hrubý plat poslance zvýšil o deset tisíc měsíčně, tedy ze současných 61 400 Kč na 71 400 korun. 

Janotův úsporný balíček prošel, schodek by měl být 162,8 miliardy

Poslanci v pátek odhlasovali úsporný balíček usilující o snížení rekordního schodku rozpočtu 230 miliard. Pro hlasovalo 163 zákonodárců, proti bylo 26. Premiér Jan Fischer vzápětí poslancům poděkoval. Zákonodárci nejprve hlasovali o pozměňovacích návrzích, následně schválili návrh jako celek.

Ministr financí Eduard Janota (vlevo) a premiér Jan Fischer ve Sněmovně

V hlasování naopak neprošel návrh Cyrila Svobody na vyšší zdanění hazardu. Poslanci naopak schválili zvýšení spotřební daně u cigaret. Zvyšovat se naopak nebudou podpory v nezaměstnanosti.

Ministr financí Eduard Janota ještě před konečným hlasováním poslancům poděkoval a řekl, že bude-li výsledný návrh schválen, bude deficit rozpočtu 162,8 miliardy korun. Deficit HDP by tak podle něj měl dosáhnout 5,2 procenta.

Na návrhu se nakonec shodly všechny strany vyjma komunistů.

Bývalý poslanec Mirek Topolánek sleduje debatu na galerii ve Sněmovně.

Bývalý poslanec Mirek Topolánek sleduje debatu na galerii ve Sněmovně.

FOTO: Michaela Říhová, Právo

ČSSD ustoupila od vyšších dávek pro nezaměstnané

Ještě před hlasováním poslanci dvě hodiny jednali v klubech. ČSSD a ODS se chtěly dohodnout na kompromisu. ČSSD nakonec ustoupila od požadavku zvyšovat podpory v nezaměstnanosti a přídavky na děti. Oba návrhy jsou v už přijatém protikrizovém balíčku, který byl schválen spolu se šrotovným. Janotův balíček jej ale chce zrušit.

"Ano, je to pravda. Chceme, aby balíček byl schválen co největším počtem hlasů v Poslanecké sněmovně," potvrdil ještě před hlasováním místopředseda ČSSD Milan Urban.

Urban doplnil, že proti požadavku zachovat protikrizový zákon ČSSD se postavila ODS, a jeho strana se proto rozhodla pro dosažení kompromisu.

Lubomír Zaorálek řekl, že ČSSD se bude tyto návrh zvýšení podpor v nezaměstnanosti  snažit prosadit novelou zákona.

Poslanci ČSSD se radí ve Sněmovně.

Poslanci ČSSD se radí ve Sněmovně. FOTO: Michaela Říhová

Poslanci nad balíčkem debatovali celý čtvrtek, diskuze se však zvrhla ve verbální přestřelky. Závěrem debaty bylo předloženo k úspornému balíčku na dvacet pozměňovacích návrhů, jimiž se budou poslanci během pátku zabývat.Komunisté například navrhovali zavedení progresivní daně pro fyzické i právnické osoby, lidovci pak přišli s návrhem zavedení vyšší daně z hazardních her. ČSSD zase požaduje valorizaci důchodů, což ministr financí Eduard Janota z balíčku vyškrtl, navíc by ráda měla v balíčku protikrizová opatření včetně zavedení šrotovného, která ve Sněmovně prosadila navzdory prezidentskému vetu.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře