Rozhodněte o své budoucnosti ve státní zadluženost

6. říjen 2009 | 13.24 |
› 

Rozhodněte o své budoucnosti ve státní zadluženosti !
Můžeme si vybrat .Buďto budeme od revoluce chtít aby tato zem byla opravdu zemí kvůli ní jsme cinkali v 1989.A nebo budeme zemí,která se bude zadlužovat a žít v politické nejistotě co nám předváděli parlamentní strany jako je ODS , ČSSD a SZ,kdy nebylo shody prosadit zájmy občanů při hlasování důležitých zákonů.Rychle zapomínáme na korupce a dovolené státních příslušníků.Meritokracie je východisko jak promarněných a zadlužených 20 let hodit za hlavu a začít znova!Možná,že taková chvíle pro tento stát už nepřijde! http://meritokracie.sdeluje.cz/3967-o-meritokracii-meritocracy.html

Eduard Janota představil politikům novou verzi úspor, které mají snížit deficit chystaného rozpočtu na 157 miliard. Jak by mohla vypadat realita v příštím roce? Důchody neporostou, státním úředníkům se sníží mzdy, zruší se zákon o šrotovném, podraží cigarety, alkohol i ostatní zboží.
Zástupci parlamentních stran jednali s ministrem financí Eduardem Janotou o státním rozpočtu na rok 2010. (18. 9. 2009)

Zástupci parlamentních stran jednali s ministrem financí Eduardem Janotou o státním rozpočtu na rok 2010. (18. 9. 2009)

. Spusť audio

Ministr financí Janota představil politickým stranám návrh svého balíčku úsporných

Najde Janotův balíček podporu? Politici k němu mají výhrady

vloženo: 18. 9. 2009 18:13, autor:Alžběta Vejvodová
aktualizováno: 18. 9. 2009 22:52

Uspěje Janotův balíček?Uspěje Janotův balíček?

Praha – Parlamentní strany se k balíčku úspor z pera ministra financí Eduarda Janoty, který počítá se snížením deficitu na 157 miliard korun z původně plánovaných 230 miliard, staví rozporuplně. Výhrady mají především ke snižování rodičovského příspěvku a porodného, někteří se již ale dali slyšet, že i přesto úspory podpoří. Odborníci k tomu dodávají, že poslední verze balíčku, kterou Janota dnes představil politikům, je maximálním možným kompromisem. Sám Janota varoval, že pokud nedojde ke schválení úsporných opetření, bude vážně uvažovat  o demisi.

"Neschválení balíčku může být důvodem ukončení mého působení ve funkci ministra financí. Považoval bych to za velkou osobní porážku a do budoucna za velké riziko pro veřejné finance," řekl o úsporném balíčku Eduard Janota v dnešních Událostech, komentářích. Zároveň zopakoval, že jeho podmínkou je, aby byl balíček projednáván jako celek, a nikoli po částech tak, jak o to usilovala sociální demokracie.

Právě ta je také největším kritikem Janotova balíčku. 19 bodů sice podpoří, nejzásadnějších 7 bodů ale odmítá. Nelíbí se jí zvýšení dolní sazby daně z přidané hodnoty na deset procent, zvýšení spotřební daně z pohonných hmot, snížení rodičovského příspěvku, snížení porodného, snížení příspěvku na sociální služby v prvním a druhém stupni, zrušení vyšší podpory v nezaměstnanosti nebo snížení platů zaměstnanců ve veřejném sektoru o čtyři procenta.

ODS s podporou škrtů váhá

Martin Kocourek Martin Kocourek "My se teď musíme rozhodnout, zda tento komplex podpoříme v rámci odpovědnosti vůči České republice a potlačíme naše stranické zájmy," prohlásil v reakci na dnes představený návrh zástupce ODS Martin Kocourek. Občanští demokraté podle něj považují za nevyvážený poměr mezi redukcí výdajů a zvyšováním daní. Na daních by se mělo podle předloženého návrhu vybrat o 50 miliard korun navíc, výdaje se budou škrtat jen o 25 miliard. 

 

ODS dále odmítá obnovení progrese u daně z příjmů fyzických osob s platem nad 145 tisíc korun měsíčně, navyšování spotřební daně u paliv, redukci výdajových paušálů pro živnostníky a nelíbí se jí ani krácení dávek týkajících se mateřství a rodičovské dovolené.

TOP 09 balíček podpoří

Miroslav Kalousek Miroslav Kalousek Nováček na parlamentní politické scéně strana Top 09 ústy Miroslava Kalouska vzkázala, že má výhrady ke dvěma bodům návrhu. O které body se jedná, ovšem Kalousek neupřesnil. Zdůraznil ale, že Top 09 je ochotna škrty podpořit, přestože za normálních okolností by je nikdy nepodpořila.

"Vyžaduje to mimořádnou disciplínu ze všech politických frakcí, aby pozměňujícími návrhy neudělaly z té předlohy úplně jiný materiál," dodal k problematice Janotových škrtů Kalousek.

Podobně se na balíček dívají i zelení

Ondřej Liška Ondřej Liška Strana zelených má problém s krácením peněz na platy učitelů i omezováním rodičovského příspěvku. Úspory chce oproti tomu hledat v provozu státní správy, o pět procent chce krátit rozpočty sněmovny, Senátu a Kanceláře prezidenta republiky.

I přes množství výhrad jsou ale zelení podobně jako Top 09 ochotni Janotův balíček podpořit. "Máme s některými položkami větší či menší problém, ale myslíme si, že je nutné, aby všichni ustoupili," uvedl předseda zelených Ondřej Liška.

Co na to lidovci?

Pavel Horák Pavel Horák "KDU-ČSL má problém s tím, co dopadá na život rodin s dětmi," prohlásil místopředseda strany pro ekonomiku Pavel Horák. Nezamlouvá se jí tedy například krácení rodičovského příspěvku a porodného. Naopak požaduje, aby se stát víc zaměřil na loterie a hazardní hry.

Odborníci: Janotův balíček je maximálně kompromisní

Zatímco politici mají k navrženým škrtům množství výhrad, odborníci ho považují za velmi kvalitní kompromis. "Nevím, jestli poslanci Janotovu snahu o nalezení kompromisního řešení ocení. Jsem si ale jist, že lepší rozpočet nikdo jiný nesestaví," míní analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Záměr ministra Janoty předkládat soubor opatření v celku v rámci jednoho balíku chválí Miroslav Svoboda z Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické. "Ještě lepší by bylo, kdyby se politickým stranám podařilo dohodnout se, že se zdrží pozměňovacích návrhů," dodává v rozhovoru pro ČT24 Svoboda.

Miroslav Svoboda Miroslav Svoboda

Balíček se zamlouvá také podnikatelům. "Považujeme toto kompromisní řešení za rozumné, kdy jsou upřednostňovány škrty především na výdajové straně a nezvyšuje se daňová zátěž pro firmy, což byl náš hlavní požadavek," uvedl předseda Unie malých a středních podniků ČR David Šeich. Kladně podnikatelé vnímají i snížení platů ve státní správě, vysvětlují to tím, že zde platy v poslední době rostly mnohem rychleji než v soukromém sektoru.

zdroj:ČT24

Praha - Pokud by úřední vláda měla silnou podporu v parlamentu, dal by se rok 2010 označit za první hmatatelný krok z rozpočtové krize. Zvýšily by se daně, pokrátily státní příspěvky, úlevy či platy úředníků.

Ministr financí Eduard Janota po páteční schůzce s ekonomickými experty parlamentních stran prohlásil, že schválení takových a dalších změn by umožnilo udržet deficit rozpočtu pro příští rok o třiasedmdesát miliard níže, než předpokládala původní vize s cifrou 230 miliard korun.

Jak přesně chce Janota "jen" 157 miliardového schodku dosáhnout?

Dvě sazby DPH by pro rok 2010 byly 10 a 20 procent, což by lehce zdražilo zboží.

I další daně by šly nahoru: lihoviny o 5 korun na litr, cigarety o 2,5 koruny, pohonné hmoty o korunu na litr a každý půllitr piva by vyšel o padesát haléřů dráž.

Vyššími odvody navrhuje Janota zatížit i měsíční příjmy nad 145 tisíc. Namísto 20 procent z hrubého platu (15 procentní sazba daně se uplatňuje na superhrubou mzdu) by to bylo z každé koruny nad 145 tisíc 23 procentní zdanění.

Balíček by zasáhl mimo jiné rovněž úředníky a důchodce - prvně jmenovaným by oproti očekávání mzdy o 4 procenta klesly, důchody by se pak neměly zvyšovat. "V privátní sféře se kromě propouštění snižují i mzdy. Takže výlučně, výhradně pro rok 2010 navrhujeme toto opatření," vysvětlil ministr. Zároveň žádá, aby sazby pojistného na nemocenské pojištění zaměstnavatelů zůstaly stejně vysoko jako letos a neklesly o původně plánovaných devět desetin procenta.

Nejvíc peněz z úspornějšího státu

Kolik by hlavní část škrtů vynesla? Důchody by uspořily 9,8 miliardy, nižší platy úředníků a zmrazení mezd celkem 9,7 miliard , vyšší DPH 10 miliard, daně z benzinu a nafty navíc 6,9 miliardy. Stejnou sumu by přineslo zdražení tabáku, dražší alkohol by znamenal 1,7 miliardy. Vyšší zdanění příjmů nad 145 tisíc by znamenalo plus 700 milionů za rok.

Zdaleka největší sumy se ovšem skrývají v úpravách rozpočtové politiky a eliminaci různých slev. Krácení dalších výdajů státních institucí by znamenalo úsporu 25 miliard. Pojistné by vyneslo navíc 16,5 miliardy, nemocenské pojištění u firem 8,3 miliardy, zrušení zákona o šrotovném 3,3 miliardy.

Poslední slovo mají politici

To vše si v pátek lídři politických stran od ministra Janoty trpělivě vyslechli. K obrazu svému ovšem budou podobu rozpočtu "ohýbat" zřejmě až příští čtvrtek ve Sněmovně.

Předpokladem úspěchu úsporného balíčku je přitom politická shoda. Podle dnešních vyjádřeních zástupců nejsilnějších stran zatím není příliš pravděpodobná.

ODS a ČSSD by se shodly na menšině, například zrušení slev na odvodech sociálního pojištění pro zaměstnavatele, které by ušetřilo 16,5 miliardy korun, jim nevadí.

Většinu úprav však vidí rozdílně. Kompromis budou předsedové stran hledat ještě v pondělí, kdy vláda návrh rozpočtu projedná.

"Máme problém s nevyvážeností opatření na straně příjmů a výdajů, protože ta opatření na straně příjmů jsou dvakrát vyšší než na straně výdajů," poukázal na největší problém Martin Kocourek, kterého na jednání vyslala ODS.

"Vadí nám tam zavedení druhé sazby daně z příjmů. Pak máme otazník nad nutností zvýšení spotřební daně benzínu a nafty. Máme potíž i při redukci výdajů u mateřské dovolené a rodičovského příspěvku," doplnil.

ČSSD, kterou na schůzce zastupoval místopředseda Bohuslav Sobotka, se nelíbí zvyšování DPH, snížení platů zaměstnanců ve veřejném sektoru o 4%. Nelíbí se jim také, že vláda nechce v příštím roce valorizovat důchody.

Deník Aktuálně.cz sledoval situaci kolem vyjednávání o rozpočtu během dne v podrobné reportáži:

ONLINE ZPRAVODAJSTVÍ

14:57 - Deficit rozpočtu na rok 2010 bude zhruba 157 miliard korun. Po prvním jednání s experty parlamentních stran to novinářům oznámil ministr financí Eduard Janota.

14:38 - První kolo jednání podle informací Aktuálně.cz skončilo. Jeho výsledky zatím nejsou známy.

13:13 - Zástupce KDU-ČSL Pavel Horák oznámil, že nedopustí, aby úsporná opatření poškodila rodiny s dětmi. Schůzka je podle něj seznamovací, protože Janotův balíček dosud nezná.

" Minimální zadlužení v kontextu přetrvává. Hoďte sem někdy data v grafu s vynesenými hodnotami zadluženosti USA, Japonska, Kanady... Žijeme v globální ekonomice. Snažit se o vyrovnaný rozpočet v okolní realitě je jako snažit se podnikat bez bankovních úvěrů. Jistě, je to na první pohled jistota a volnost bez zadlužení, ale také třeba bez investic do konkurenceschopnosti, což se nemusí vyplatit.

Čtenář a pravidelný diskutující vystupující pod přezdívkou "Skogen" v reakci na blog ekonoma Pavla Kohouta: Budoucí česká finanční krize

13:05 - Jednání o utahování opasků začalo. Ekonomický expert ODS Martin Kocourek při příchodu potvrdil, že chce schodek srazit na 170 miliard. Partaj je ochotna ustoupit od slev na sociálních odvodech pro zaměstnance, pokud sociální demokraté nebudou trvat na platnosti všech "přílepků", které ve sněmovně nedávno prošly společně se zákonem o šrotovném. I to by podle něj nemělo začít platit.

Blog: Štěpán Pírko
Blog ekonoma Štěpána Pírka: Nesmyslnost záchran aneb Kdy krize skončí?

12:59 - Strana zelených chce schodek snižovat i prostřednictvím šetření v parlamentu či na Hradě. Navrhnou proto snížení jejich rozpočtu o pět procent. Zdanit by se podle nich měly i náhrady zákonodárců.

12:03 - Ač se Janotův balíček nikomu nelíbí, měl by se přijmout, protože rozpočet potřebujeme, zopakoval exministr financí Miroslav Kalousek, který se jednání s Janotou zúčastní jako zástupce TOP 09.

11:59 - Komunisté navrhují snížit hrozící 230miliardový schodek pomocí dvou jednorázových příjmů. Využít chtějí 30 miliard korun z dividend elektrárenské skupiny ČEZ a 30 miliard z loňského zisku České národní banky.

10:27 - Pro ČSSD je nepřípustné, aby se o jednotlivých úsporných opatřeních jednalo jako o jednom balíku tak, jak to navrhuje ministr Janota. Z Lidového domu zní požadavek, aby byl každý návrh projednán samostatně.

10:18 - Podle Bohuslava Sobotky by se mohl deficit rozpočtu pohybovat mezi 170 až 200 miliardami. S tím by ovšem ČSSD mohla narazit u ODS. Občanští demokraté už dříve avizovali, že nepodpoří žádný návrh, který přesáhne schodek 170 miliard.

Co si vybrali z vládního balíčku
(vyšší příjmy a úspory v miliardách korun)
ODS
Vyšší DPH 14,8
Vyšší spotřební daně 10,6
Vyšší daň z převodu nemovitostí 4,3
Vyšší strop pro sociální pojištění 3,9
Zmrazit platbu státu do zdravotnictví 7,9
Ušetřit na sociálních dávkách 11,7
Snížit příspěvek na stavební spoření až 8,5
Celkem 61,7
ČSSD
Vyšší spotřební daně 10,6
Vyšší daň z převodu nemovitostí 4,3
Nová sazba daně z příjmu 1,0
Vyšší strop pro sociální pojištění 3,9
Zrušit slevu firmám na pojistném 16,5
Nesnižovat sazbu nemocenského pojištění 8,0
Snížit příspěvek na stavební spoření až 8,5
Celkem 52,8
Poznámka: Uvedena jsou opatření, které vláda projednává a proti kterým se strany dosud nevymezily

10:11 - "Chceme, aby se vláda zabývala odměnami šéfů a statutárních zástupců státních firem," pokračoval ve výčtu stínový ministr financí. Nezměněny naopak musejí zůstat sazby DPH. Socialisté nepodpoří ani zvýšení spotřební daně z pohonných hmot, tabáku a alkoholu. Jsou nicméně přístupni diskusi.

10:09 - Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka odtajnil plány úspor, které navrhne na odpoledním jednání. Sociální demokraté chtějí, aby vláda sama navrhla snížení platů ústavních činitelů. Ti Češi, kteří vydělají více než 1,2 milionu korun ročně, by podle něj měli platit daň z příjmu ve výši 38 procent.

09:53 - Pokud sněmovna stihne příští týden projednat úsporná opatření, Senát by se jimi mohl zabývat na přelomu září a října. Po schůzce s premiérem to řekl předseda Senátu Sobotka.

09:20 - Právě v těchto dnech mohou zaměstnavatelé poprvé využít slevu na sociálním pojištění. Jde o jednu z protikrizových úlev, navržených ještě koaliční vládou Mirka Topolánka. Sleva má platit dočasně, jen do konce roku 2010. Ministr Janota nyní navrhuje tuto úlevu zrušit. Stát by tím ušetřil téměř 18 miliard korun.

09:00 - V Senátu se sešli předseda horní komory parlamentu Přemysl Sobotka a premiér Jan Fischer. Tématem rozhovoru bude radar, úspory rozpočtu i krize kolem předčasných voleb. Oba politici se oficiálně setkávají vůbec poprvé.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře