Modrá planeta

3. říjen 2009 | 19.51 |

Finanční krize podle prezidenta Václava Klause odhalila slabiny opatření ke zmírnění následků globálního oteplování. "Začínají být jasné dvě věci. Zaprvé, nebude snadné si dovolit nákladné nové zdroje energie. Zadruhé, energetické přídělové politiky na způsob limitů a povolenek budou setrvalou brzdou ekonomické aktivity," píše v následujícím článku.
Prezident Václav Klaus hovořil o globálním oteplování také na půdě OSN; archivní snímek ze září 2007.foto: Reuters

Prezident Václav Klaus hovořil o globálním oteplování také na půdě OSN; archivní snímek ze září 2007.

Jsem překvapen, jak mnoho lidí v Evropě, ve Spojených státech i jinde v současnosti lne k podpoře politiky vyrůstající z hysterie nad globálním oteplováním, zejména legislativy limitů a povolenek k redukci emisí skleníkových plynů a dotací pro "zelené" zdroje energie. Jsem přesvědčen, že se jedná o scestnou strategii, a to nejen kvůli nejistotě rizik, jež by globální oteplování mohlo znamenat, ale i kvůli jistotě újmy, již tyto navrhované politiky usilující o jeho zmírňování přivodí.

S každým rokem, který uplyne, se přibližuje hrozivá krize globálního oteplování. Čas na podniknutí preventivních opatření ubíhá. Mantra "20-20-20" Evropské unie má za cíl snížit emise skleníkových plynů o 20 procent oproti úrovni z roku 1990 a zvýšit podíl obnovitelných zdrojů na 20 procent do roku 2020. Je to vážně schůdné?
A ledy budou tát...foto: Profimedia.cz

A ledy budou tát...

Evropská unie má zdánlivě dlouhou historii prosazování kroků, které by změně klimatu zabraňovaly. V roce 1994 se EU zavázala ke snížení skleníkových plynů stanovenému Kjótským protokolem a roku 2002 jej ratifikovala. Původní členské státy EU - evropská patnáctka - přislíbily osmiprocentní snížení emisí skleníkových plynů do roku 2010.

Všechny průmyslové státy, jež Kjótský protokol neratifikovaly, v prvé řadě Spojené státy, jsou kritizovány jako "environmentálně nezodpovědné".

greenTech - proti globálnímuoteplování24.1.2009 - Plné Hry  Zajímáte se o současný svět?

Podobně jako ve své předchozí knížce na stejné téma Modrá, nikoli zelená planeta (ta vyšla na jaře 2007), Václav Klaus i ve svých nových textech tvrdě kritizuje takzvané ekologisty.

Obálka nové knihy Václava Klause."Je zřejmé, že ekologisté nechtějí změnit klima. Chtějí změnit nás a naše chování... Ekologisté hovoří o záchraně planety. Před čím? A před kým? Jednu věc vím jistě: musíme ji – a nás – zachránit před nimi," říká prezident.

V nové knize Klaus kritizuje politiky i ochránce životního prostředí také za to, že potlačují jiné názory. "Polemika na téma globálního oteplování na celém světě pokračuje a je velmi intenzivní. Slovo polemika však bohužel není úplně vhodné, protože se až příliš často jedná pouze o monology, nikoli o skutečný dialog," tvrdí Václav Klaus.

Podobně jako u předchozí knihy Modrá, nikoli zelená planeta počítá hlava státu s tím, že jeho slova vyvolají bouřlivé reakce. Na to podle všeho sází, a i proto teď napsal k tomuto zásadnímu tématu další texty.

Postoj českého prezidenta k ekologickým problémům je mezi světovými politiky spíše ojedinělý a s podobnými argumenty hlavy státu obvykle nepřicházejí.

Jiní politici, čeští i zahraniční, se většinově kloní k názoru, že s globálním oteplováním planety mají státy a vlády okamžitě něco dělat a že za něj může především vliv člověka. A to Václav Klaus vytrvale zpochybňuje.

Jenže právě vyvolání nových témat a jejich zapojení do diskuse je jednou z hlavních politických zbraní, které Václav Klaus již dvacet let používá. Podle odborníků má pak možnost "zmocnit" se tématu sám a dokáže se více prosadit na veřejnosti.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář