Ústavní soud rozhodl ve veřejném zájmu

22. říjen 2009 | 13.24 |
› 

Ústavní soud rozhodl ve veřejném zájmu, tvrdí předseda Rychetský

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský hájí tuto instituci v případu rozhodování o ústavnosti zákona o předčasných volbách. Podle něj se Ústavní soud v případu snaží rozhodnout mimořádně rychle, v Otázkách Václava Moravce dokonce uvedl, že může jít o rekord. Zohledňuje, že předčasné volby jsou ve veřejném zájmu.

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský v České televizi

Předseda ústavního soudu Pavel Rychetský zopakoval v Otázkách Václava Moravce, že není jisté, zda se ve čtvrtek podaří soudu rozhodnout o předčasných volbách. Zmínil i rozhodnutí o předčasných volbách v roce 1998 - takovou cestou by se podle něj už jít nemělo

Miloš Melčák způsobil ústavní stížností paniku. Jeho advokát Jan Kalvoda v rozhovoru pro MF DNES řekl, že politici podle něj obešli ústavu a to se mu nelíbí. Chce zrušit ústavní zákon, kterým poslanci jednorázově zkrátili volební období, aby mohli co nejdříve vyhlásit předčasné volby.

Kdybych měl něco udělat, tak bych se vrátil k ústavě, vážně ty tři pokusy podstoupil a teprve pak Sněmovnu rozpustil, doporučuje Jan Kalvoda politikům

foto: Jan Zátorský,

MF DNES

Kdybych měl něco udělat, tak bych se vrátil k ústavě, vážně ty tři pokusy podstoupil a teprve pak Sněmovnu rozpustil, doporučuje Jan Kalvoda politikům

Ústavní soud nastínil, co vedlo Miloše Melčáka ke stížnosti na zkrácení volebního období a předčasné volby. Poslanec trvá na svém mandátu do roku 2010 a tvrdí, že parlament tímto krokem deformuje ústavu. Takové kroky by podle něj byly pochopitelné například jen ve válce či při živelní pohromě.
Miloš Melčák říká, že parlament deformuje ústavu podobně jako v roce 1998.foto: Dan Materna, MF DNES

Miloš Melčák říká, že parlament deformuje ústavu podobně jako v roce 1998.

. Spusť audio

Politolog Kubáček: Melčák u soudu neuspěje

Melčákovu ústavní stížnost obdržel soud včera odpoledne. Poslance a bývalého sociálního demokrata u soudu zastupuje advokát Jan Kalvoda, někdejší ministr a předseda Občanské demokratické aliance.

"Podle poslance Melčáka je rozhodnutí prezidenta republiky o vyhlášení voleb porušením ústavně garantovaného práva poslance vykonávat nerušeně poslanecký mandát po celé volební období," uvedl generální sekretář Ústavního soudu Tomáš Langášek.

MELČÁK NAPADL PŘEDČASNÉ VOLBY

Poslanec a bývalý člen ČSSD podal stížnost u soudu

Těžištěm Melčákovy stížnosti je tvrzení, že parlament nemá pravomoc retroaktivně a jednorázově zkrátit volební období v jeho průběhu. Podle něj měl parlament buď standardně vyčerpat tři pokusy o sestavení vlády, která získá důvěru, nebo měl upravit systémově přímo ústavu

audio:

Politolog Kubáček: Melčák u soudu neuspěje

Vyjádření politiků:

Mirek Topolánek Mirek Topolánek Jan Fischer Jan Fischer Mirek Topolánek: "Pokládám to za velmi nezodpovědné, kdyby to bylo možné, řekl bych protiústavní. Ústava má zajistit této zemi demokratické fungování, toto rozhodnutí je proti základní vizi, k čemu má sloužit ústava a Ústavní soud..."

Premiér Jan Fischer: "Rozhodnutí Ústavního soudu je určitě třeba respektovat. I vláda k tomu zaujme stanovisko, vyrovnání s touto situací bude vyžadovat další velmi vážná politická jednání. To je vše, co mohu k takto čerstvé informaci teď říci."

Jiří Paroubek Jiří Paroubek Jiří Paroubek: "Ústavní soud by měl ve věci samé rozhodnout neprodleně, během několika příštích dnů. Jinak nese zodpovědnost za vznikající politický chaos."  

Prezident Václav Klaus je rozhodnutím ÚS vážně znepokojen. "Jde o aktivistický a bezprecedentní krok, který bude mít zásadní dopad na politický systém v naší zemi, kde podle Ústavy České republiky zákonodárná moc náleží parlamentu. Jeho důsledky je v této chvíli velmi obtížné předvídat," uvedl prezident v tiskovém prohlášení.

Ústavní soud Ústavní soud

Václav Klaus Václav Klaus Klaus označil dále krok ÚS za "rozhodnutí navýsost politické, nikoli právně-legislativní". "Jsem připraven - spolu s ostatními - hledat na politické scéně rychlé řešení dnešním rozhodnutím Ústavního soudu vzniklé ústavně-politické krize," prohlásil prezident.

Lidovci vyzývají Fischera k rezignaci

Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda dnes v reakci na rozhodnutí soudu vyzval parlamentní strany k okamžitému jednání o vzniku politické vlády. Podzimní termín voleb je podle něj totiž nyní nejistý a vláda Jana Fischera byla jmenována jen jako překlenovací.

Vyjádření politiků:

Cyril Svoboda Cyril Svoboda Ondřej Liška Ondřej Liška Ondřej Liška: "Pravděpodobnost, že Ústavní soud vyhoví Melčákově stížnosti, je podle našeho názoru velmi malá. Přesto to riziko existuje, a proto je potřeba, aby ÚS jednal co nejrychleji a my ho o to žádáme a vyzýváme ho k tomu."

Cyril Svoboda: "Za dnešní stav nenese odpovědnost Ústavní soud. Plnou odpovědnost nesou poslanci a senátoři ODS, ČSSD, Strany zelených a dnešní členové TOP 09, protože podpořili účelové a nestandardní řešení."

Rozhodnutí ÚS jde podle předsedy ČSSD Jiřího Paroubka proti zájmu občanů ČR. "Ústavní soud může odložit vykonatelnost rozhodnutí prezident pouze tehdy, když to není v rozporu s důležitým veřejným zájmem, a pokud újma vzniklá tímto rozhodnutím jiným osobám by byla nepoměrně větší než újma stěžovatele," uvedl Paroubek s tím, že sporný zájem poslance Melčáka nepřevažuje nad zájmem veřejným. Země v době krize podle předsedy ČSSD potřebuje stabilní vládu. Paroubek proto vyzval všechny parlamentní strany a prezidenta Václava Klause k jednání o možnosti vyřešení nastalé situace.

Politickým stranám odzvonilo 1.9.09
Upřímně musíme přiznat,že pro tuto republiku je to nejlepší co mohlo vzniknout.Parlamentní strany neměli ani jedna z nich rozumný volební program.Jenom výkřiky do tmy a prázdná slova.Žádné se moc nechce vládnout s takovým ekonomickým propadem.Teď jim spadl kámen od srdce a jsou rádi,že nakonec mají úřednickou vládu.Samozřejmě ta to nemá lehké když převzala tuto zem ,která je na kolenou .Ale určitě lepší nežli by tam byli takový co nám vládli 20 let.Teprve teď budou od nich vylézat volební programy a budou je chtít prosadit přes vládu odborníků.Je to taková generálka jak pracovat a řešit problémy společně .Předvolební kampaně ustanou pan Topolánek bude moci sundat masku.A řešit opravdu problémy.Opravdu v této době to je jediné východisko jak v tom nedělat ještě větší chaos.Vítězné strany by opět po volbách sestavovaly vládu min.půl roku.Víte co by nás to všechno ještě stálo než by začali nic nedělat ?http://meritokracie.sdeluje.cz/3967-o-meritokracii-meritocracy .html

Poslanci dostali toaletní papír s nápisem "Ústava"

Na poslance mířící na zářijovou schůzi Sněmovny čekaly hned dvě protestní akce. U zástupců neparlamentní strany Věci veřejné si mohli vyzvednout role toaletního papíru znázorňující Ústavu České republiky, aktivisté iniciativy Ne základnám zase připomínali svůj nesouhlas s umístěním amerického radaru v Brdech. Poslanci by měli především jednat o možnostech rozpuštění Sněmovny a termínu voleb. Levice však bude zřejmě usilovat ještě o zrušení poplatků a zavedení šrotovného.

Zástupkyně a zástupci strany Věci veřejné zákonodárcům dávali rolemi toaletního papíru najevo, co si myslí o jejich zásazích do ústavy.

FOTO: Michal Kamaryt, ČTK

Dnes 12:16 - Praha

Zhruba desítka lidí z iniciativy Ne základnám pak kolem budovy dolní komory procházela s bílými plachtami na zádech s hesly proti umístění americké radarové základny v České republice.

Zhruba desítka lidí procházela kolem budovy dolní komory s hesly proti americkým základnám.

Zhruba desítka lidí procházela kolem budovy dolní komory s hesly proti americkým základnám.

Soubor:Czechoslovakia COA small 2.svg

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Související články

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář