Jára Cimrman

6. červen 2010 | 16.14 |
Watch live streaming video from cimrman at livestream.com
Watch live streaming video from cimrman at livestream.com

swf">

Po dlouhé nemoci zemřel režisér, scenárista a herec Ladislav Smoljak

velikost textu:
6. června 2010  8:03,  aktualizováno 15:21
Ve věku 78 let zemřel režisér, scenárista a herec Ladislav Smoljak. Zakladatel Divadla Járy Cimrmana skonal po dlouhé nemoci ve tři hodiny ráno v kladenské nemocnici. Podle Zdeňka Svěráka měl v poslední době dechové potíže, i přes velké bolesti ale vystupoval v divadle. Naposledy ho diváci mohli vidět na konci května.
Ladislav
 Smoljak stál ještě na konci května na pódiu.foto: Dan Materna, MF DNES

Ladislav Smoljak stál ještě na konci května na pódiu.

Ladislav Smoljak a Zdeněk SvěrákZávěrečná
 scéna hry, kdy se Kašpar Šlik (zosobněný Ladislavem Smoljakem), sekretář
 Zikmunda Lucemburského, modlí za Jana Husa, jenž bude následujícího dne
 upálen.Petr
 Reidinger (jako Petr z Mlaďoňovic), Leoš Noha (Jan z Chlumu), Ladislav
 Smoljak (Kašpar Šlik).Petr Čtvrtníček a Ladislav Smoljak při zkoušení hry.Ladislav Smoljak čtoucí a režírující. Prohlédni fotky
. Přehraj video

"Je to jen pár hodin, co Láďa zemřel. Člověk si ještě ani neuvědomí, jaká ta ztráta je, ale vím, že veliká," řekl v neděli ráno ČTK dlouholetý Smoljakův přítel a umělecký partner Zdeněk Svěrák.

Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák při focení pro
Magazín MF DNES"Naposledy jsme se spolu viděli třetího června, kdy jsem ho byl navštívit v kladenské nemocnici. Tam jsme se rozloučili s tím, že Láďa říkal: Neboj se, nepotáhneš to všechno sám, ke konci června už to dojedu já, pan doktor říkal, že to půjde...," řekl Svěrák dopoledne deníku MF DNES.

Ladislav Smoljak stanul naposledy na jevišti 27. května ve hře České nebe.

Čtěte v PoNdělní MF DNES

Zdeněk Svěrák poskytl rozhovor deníku MF DNES krátce poté, co se zpráva o Smoljakově úmrtí dostala do médií. Najdete jej v pondělním vydání MF DNES.

.

"A pak se tam sám odebral. Doufám, že tam bude. Byl to kluk nesmírně čestný, už za tu svou pracovitost si zaslouží, aby ho tam vzali," dodal Zdeněk Svěrák.

Ladislav Smoljak se narodil 9. prosince 1931 v Praze. Po neúspěšném pokusu o přijetí na DAMU nakonec vystudoval matematiku a fyziku na pedagogické fakultě. Poté působil nějakou dobu jako asistent na Fakultě technické a jaderné fyziky Karlovy univerzity. Dalších několik let vyučoval.

V 60. letech začal psát pro časopis Mladý svět, kde se podílel na vzniku ankety Zlatý slavík, a posléze přesídlil do nakladatelství Mladá fronta.

reakce umělců

Libuše Šafránková"Zůstane po něm velké vakuum, ale také spousta vzpomínek, krásné práce a ticho v srdci, které bude vždycky plné lásky a obdivu k jeho tvorbě. Ale také i lítosti, že nás tady nechal samotné," dodala herečka Libuše Šafránková, která se režisérem potkala mimo jiné ve filmu Vrchní, prchni!.


Jan Hřebejk"Ladislav Smoljak má tak zásadní podíl na tom, abychom věděli, co je opravdový humor, občanský charakter a čeho lze dokázat vytrvalou partnerskou spoluprací, že bych neuměl vyjmenovat takových osobností pro sebe zásadních více než pět. Jeho dílo je intelektuální a přesto zlidovělo. Nezbývá než hluboce poděkovat a projevit soustrast jeho blízkým," reagoval na smrt Ladislava Smoljaka Jan Hřebejk.

Hana Zagorová "Je mi to moc líto, vážím si ho jako umělce i jako fantastického člověka a nikdy mu nepřestanu být vděčná za roli Elišky ve snímku Trhák. Pro českou kulturu toho udělal tolik... Možná je mu ale teď líp tam nahoře s panem Cimrmanem," řekla iDNES.cz zpěvačka Hana Zagorová.

Režisér Dušan Klein"To je velmi smutná zpráva. Dozvěděl jsem se ji od vás. Ladislava Smoljaka jsem si vážil nejen jako profesionála z branže, ale i jako člověka s nekompromisními postoji, které si dokázal držet během minulého režimu i po něm. Bude mi moc chybět," uvedl režisér Dušan Klein.

Režisér Jiří Menzel "Je mi to moc líto. Co víc k tomu říct," řekl iDNES.cz režisér Jiří Menzel.

Koncem 60. let stál u zrodu fiktivní postavy zneuznaného českého génia Járy Cimrmana. V roce 1966 založil se Zdeňkem Svěrákem legendární Divadlo Járy Cimrmana, pro něž společně napsali mnoho divadelních her. 

Kromě divadelní tvorby psal také filmové scénáře a ve filmech i hrál, podílel se například filmových klasikách jako Jáchyme, hoď ho do stroje, Na Samotě u lesa, Marečku, podejte mi pero, Kulový blesk, Trhák, Vrchní prchni či Jára Cimrman, ležící, spící.

Pevná ruka

Navenek jako by zůstával ve stínu Zdeňka Svěráka, bez hořkosti se smál, že vedle vzorného národního hrdiny rodinného typu Svěráka vyhlížel se svými rozvody a s jízlivějším humorem jako vyvrhel.

Ale ve skutečnosti měl pevně v rukou jejich společné filmy i Divadlo Járy Cimrmana. "V kumštu není demokracie," říkával "a režisér má vždycky pravdu". Spory se Svěrákem o tom, že divadlo potřebuje pevnou ruku a řád, přenesli oba do filmu Nejistá sezóna.

Ladislav Smoljak při slavnostním otvírání
tišnovského chodníčku Járy Cimrmana

Nikdy nebyl členem žádné strany, ale o veřejné dění se vždy aktivně zajímal. V listopadu 1989 byl mezi prvními, kteří v redakci tehdejšího Svobodného slova podpořili studentskou stávku, angažoval se i v následujících letech – a zároveň si stále uchovával přehled o filmařské branži.

Ještě loni na karlovarském festivalu patřil k nejpilnějším divákům a diskutérům. U kavárenského stolku, kde se zápalem vypráví, rozebírá vesele glosuje, co právě viděl – takový zůstane přátelům v paměti.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře