Jak dostat slušné lidi do politiky ?

22. říjen 2009 | 13.23 |
› 

Jak dostat slušné lidi do politiky ?

Rozhovory Michaely Jílkové

Topolánek hájí svazek se zelenými-Zde klikni

Tuhle otázku si snad položil každý z nás.Slušným člověkem by měl být každý občan než do té doby než vstoupí do politického života.Přihláškou do strany a probíjení se mezi dalšími oponenty se může dostat na vysněnou kandidátku do parlamentu.Aby tomuto činu se stalo musí se podřídit vedení politické strany.No a tam jaksi slušnost a vychovanost daného kandidáta bohužel končí.Od lídru stran je vyžadována poslušnost kandidáta a hlavně při hlasování nějakého zákona.Tam se musí podřídit většině strany aby přehlasovali společně zákon koalice nebo opozice.Neposlušnost se trestá odejmutím poslanecké příslušnosti té strany a vyloučením s klubu.Takže kde je ta slušnost toho kandidáta než vstoupil do politiky ?O politice se říká,že je to špína ale já bych řekl,že politika by nemusela být tou špínou kdyby tam fungovali zákony na politiky.Tzv.očistit politiku od špinavých lidí a to by bylo odejmutím poslanecké imunity.Každý by si rychle rozmyslel jestli se přikloní ke korupci bez ohledu na voliče co mu sliboval před zvolením.Řekl bych,že dnešní politické špičky nejsou nijak postižitelní a dělají si v této zemi všechno, jakoby jim tato zem celá patřila.Do politiky by měli přijít odborníci ale tam má občan trochu strach.Strach z toho ,že se začnou řešit problémy,že nám asi začne život,který byl po roce 1990.Občan této země jaksi rezignoval na prohlubujicí státní dluh a na životní úrovně spoluobčanů.A tak nějak ta naše hrdost a slušnost se vytrácí po moci jak si zajistit  finance. Neměli bychom takto jednat spíše opak bude pravdou .Měli bychom se více zajímat o parlamentní strany a více klást na ně důrazu na jejich zodpovědnost v politice.

Občan by se neměl bát slušných meetingů a tam dávat svůj nesouhlas když má pocit,že je na něj páchána křivda od politiků.Zajímat se o spravedlnost a nenechat kauzy a korupce zamést pod koberec.Potom bude naděje,že špinavá politika se začne očisťovat od špinavých praktik politiků.Potom by tam mohli být ti, slušný lidi.

Každá strana má několik nevyzpytatelných poslanců. Snažili jsme se zjistit, jak by hlasovali.


PARLAMENTNÍ STRANY
Nárůst státního dluhu je za vlád ,které tady o nás rozhodovaly od roku 1989.Na tomto blogu najdete zadlužování našeho státu od sametové revoluce.Díky parlamentním stranám a špatných zákonů si z této země někteří lidi udělali svoje s.r.o.Zemi zadlužili na úroveň Maďarska.Přijetí eura bude v nedohlednu snad v roce 2014-20?? !Parlamentní strany slibují v předvolebních slibech jako kdyby některýma penězi disponovaly .Opak je pravdou jejich finanční programy jsou na zadlužování a prohlubování státního dluhu.Vláda odborníků je vládou o řešení problémů.Parlamentní strany jsou za svou existenci bohužel provázány korupčně.A nedisponují lidmi z odbornosti.Rozhodují o nás lidé vybráni z lidu demokratickou cestou. A to jsou volby ale bez odborností daného kandidáta . Tak stínoví ministři nejsou dnes sestavování podle odbornosti ale podle oblíbenosti lídra strany

To, jestli je pan Čunek očištěn, nebo ne, to opravdu není moje starost.foto: Koláž iDNES.cz

Bojujte více s korupcí, naléhá Evropská unie

Korupce stále sužuje Českou republiku. Podle názoru Evropské komise se projevuje podvody, praním špinavých peněz, krádežemi, které státní instituce tolerují, i tunelováním. Letošní hodnotící zpráva o Česku v podkapitole "protikorupční opatření" využila především výzkumů pražské pobočky Transparency International. Podle nich se například každý pátý Čech domnívá, že korupce ovlivňuje zejména státní správu, policii, zdravotnictví, bankovnictví i politickou sféru.

"Akce Čisté ruce se poněkud zpomalila, což se projevilo v počtu trestních stíhání," konstatuje zpráva. Z 209 návrhů, které Výbor na ochranu ekonomických zájmů předal státnímu zástupci, bylo 70 předáno policii k dalšímu prošetření. V 18 případech bylo zahájeno stíhání, ale jen šest případů se dostalo před soud. Ze zprávy vyplývá, že hlavním nedostatkem v boji proti korupci je málo dobře vyškolených odborníků na hospodářskou kriminalitu i chybějící účinná spolupráce mezi státními institucemi.

Policie je korupci na stopě, ale nemůže ji dokázat

Policie je při vyšetřování financování ODS na stopě i korupci za privatizaci SPT Telecom, ale nemá dostatek důkazů, aby mohla případ ukončit a někoho trestně stíhat. "Podezření by tu byla, ale je to všechno na vodě. Všichni - politici i podnikatelé - v podstatě říkají, že o úplatcích někde slyšeli, ale nic bližšího nevědí," uvedl vysoce postavený zdroj z policejního prezidia, který je o vyšetřování financování ODS včetně případu Telecom podrobně informován.
K reportáži nizozemské televize KRO z letošního 3. ledna, která se podezřením z korupce politiků při privatizaci SPT Telecom zabývala, neboť mezi podezřelými z uplácení figuruje nizozemská společnost KPN, policejní zdroj uvedl: "Když jsem viděl avízo na tento pořad v České televizi, byl jsem v očekávání, že by nám nějaká nová svědectví z Holandska mohla při vyšetřování pomoci. Ale poté, co jsem reportáž zhlédl, mohu říci, že jsme tam, kde jsme byli. V souvislosti s Českou republikou tam nebylo nic nového či konkrétního," sdělil již citovaný zdroj z policie.
Policie začala vyšetřovat podezření, že ODS a ODA získaly peníze za privatizaci SPT Telecom od švýcarsko-nizozemského konsorcia TelSource, ihned po pádu Klausovy vlády v listopadu 1997. Již tehdy totiž někteří politici ODS začali před policií vypovídat, <%-3>kdo všechno mohl přispět na tajné konto ODS ve Švýcarsku. Mezi nejčastěji zmiňovanými tajnými mecenáši byli finančník Viktor Kožený a právě švýcarsko-nizozemské konsorcium TelSource.
Policie však tvrdí, že nemá šanci prokázat úplatek za privatizaci SPT Telecom, pokud nepromluví nějaký přímý účastník údajného podplácení. Vše se zatím zakládá na nepřímých svědectvích. Bývalí funkcionáři ODS Jan Ruml či Josef Zieleniec přiznávají, že informace o korupci mají z druhé ruky, a ani další svědectví bývalého pracovníka hlavní kanceláře ODS Lubomíra Reischfelda není použitelné, protože proti němu stojí opačné tvrzení. "Informaci o penězích za privatizaci SPT Telecom pro ODS jsem dostal od vedoucí našeho sekretariátu Marty Šorfové," tvrdil Reischfeld. "To není pravda, nikdy jsem nic takového neříkala," vypověděla však před policií Šorfová.
Také tvrzení Martina Mosingra, zástupce drobných akcionářů Telecomu, který o korupci rovněž mluví, spadá do kategorie nepřímých svědectví.
Ekonomická kontrarozvědka a městské státní zastupitelství, které na vyšetřování případu dohlížejí, nechtějí případ jakkoli komentovat. "Vyšetřování nebylo dosud uzavřeno. Je vedeno jako přísně tajné, a proto nemůžeme nikomu nic sdělit," uvedlo městské státní zastupitelství
Aféra
Aféra rozpoutaná mladým politikem ODS Janem Moravou je v českých poměrech výjimečná. Hlavně tím, že díky skryté kameře vyplula na povrch v celé šíři. Náznaky podobných špinavých praktik se objevují i v jiných stranách. Jejich velkou přehlídkou byla třeba únorová prezidentská volba, ale nejen ona.

Výhrůžná SMS měla v průběhu prezidentské volby vylekat senátorku Janu Juřenčákovou.

Schwarzenberg: Už hledají ve stokách kýble močůvky

Karel Schwarzenberg (TOP 09) se svěřil v rozhovoru Právu, že zaznamenal podivné intriky a očekává, že političtí rivalové se budou snažit na něj "něco najít". Dodal, že vedení ČSSD považuje za nedůvěryhodné.

Karel Schwarzenberg

FOTO: Jaroslav Soukup, Novinky

Dnes 15:43

Podle průzkumu Factum Invenio by TOP 09 získal 11,4 procenta hlasů ve volbách do Sněmovny. Co na to říkáte?

Těší mě to, ale odhady jsou odhady. K volbám je pět týdnů a v politice je týden dlouhá doba. Uvidíme, kolik lidí, kteří nám vyjadřují sympatie, opravdu půjde k urnám a hodí nám tam lístek.

Co se může stát?

Všecko. Nesmíme zapomenout, že velké strany s kampaní teprve začínají. To bude mít vliv. Také máme dojem, že lidé hledají ve všech stokách, co by na koho hodili. Zaznamenal jsem podivné intriky.

Máte obavy, že v těch stokách hledají něco na někoho z TOP 09?

Máte-li kýbl močůvky, tak s ním můžete kohokoli polít. Nebojím se, že se na mě něco najde, ale jsem přesvědčen, že se někteří kabrňáci budou snažit. Ve vynalézání pomluv jsme docela bystří. Skoro mistři Evropy, takže mám plnou důvěru v to, že se teď něco rozpoutá.

Podle průzkumu by mohli soc. demokraté udělat koalici pouze s ODS, komunisty, nebo s TOP 09 a lidovci. Platí, že byste se současnou ČSSD nechtěl nic mít?

To by nemělo velkého smyslu, i když ctím soc. demokracii jako takovou, ale dnešní vedení se mi zdá nedůvěryhodné.

A co argumentace, že jinak hrozí velká koalice či oranžovorudá vláda?

Člověk se nemá nechat ve svých rozhodnutích nikdy vydírat.

Jak dostat slušné lidi do politiky ?....

Pro prehrávání animace je nutné nainstalovat Macromedia Flash Player!

Kde jsou slušní politici, zajímalo voliče z Aktuálně.cz

Veřejná debata

14:27 | Dnes | mih, fla

Přes tisíc diskusních příspěvků se objevilo v moderovaných debatách čtenářů týkajících se volebního projektu Aktuálně.cz "Volby naNETčisto", v němž se strany utkaly online o přízeň voličů ve stejném termínu a za obdobných podmínek, jak tomu mělo být u původně vyhlášených a pak zrušených parlamentních voleb. 

Hlavní téma? Překvapivě se nediskutovalo o tom, kdo může za odklad voleb či zda Ústavní soud rozhodl správně. Víc vás zajímá, ve které straně lze najít politiky, které by bylo možné respektovat. A zda mohou nové osobnosti přinést nová uskupení na české politické scéně.

Dlouhé diskuse a značný zájem vyvolala zejména TOP 09, tedy uskupení, které se podle prvních čísel stalo vítězem Voleb na NETčisto.

" Vždy jsem volil ODS, teď již nebudu, alternativa pro mě je TOP 09 - a důvody? Mám děti, které bohužel až budou pracovat, budou muset splácet dluh, který tady vytvořila ČSSD, a pokud vyhraje, tak bude dluh dál tvořit. Protože nejdůležitější je mít nacpané břicho a koukat na televizi. Kolik lidí v tomhle státě ví, co je to bilion? A ODS se začíná pomalu chovat jako ČSSD.

Čtenář vystupující pod přezdívkou Pitr

Zatímco jedna část čtenářů vidí v tomto uskupení naději na zvýšení úrovně politiky v Česku, druhá část diskutujících upozorňuje na to, že za novým jménem podle jejich názoru stojí politici spojení s některými kauzami z minulosti. A že se TOP 09 nijak neliší od velkých parlamentních stran. 

" Nevěřím příliš novým ,spravedlivým', nyní typu TOP 09, už jsem si svého času naběhl s ED a SZ - bylo to zklamání.

Čtenář vystupující pod přezdívkou Frajir

Kromě TOP 09 se diskutovalo také o dalších menších stranách, například o uskupení Věci veřejné či Suverenita. Čtenáři debatovali, zda má smysl takové strany volit a zda tato menší politická uskupení reprezentují důvěryhodné osobnosti.

" Jinak doufám, že se tu vyloupne někdo nezatížený a kdo se nedá znovu zneužít a zkorumpovat. Jistou, i když zatím rezervovanou, sympatii ve mě budí strana občané.cz. Uvidíme. Naštěstí je teď do voleb trochu více času.

Čtenář vystupující pod přezdívkou Pozorovatel

Někteří z diskutujících zmínili, že díky internetovému hlasování se může ukázat, že malé strany mají ve skutečnosti více sympatizantů, než se ukazuje v oficiálních parlamentních volbách. V těch dá totiž řada lidí nakonec přednost volbě stran, které mají naději dostat se do Sněmovny.

" Možná, že se v těchto volbách se lidé nebudou bát dávat hlasy i menším stranám, od čehož nás ty velké strany neustále odrazují. Prý tak hlasy propadají. Je logické, že tak argumentují, protože jim hlasy malým stranám ubírají na síle. Třeba tyhle volby opravdu ukáží, co si lidi myslí. Většina lidí říká, že naše politika potřebuje opravdu změnu. Uvidíme.

Čtenářka Lenka

Z řady diskusních příspěvků a emailů čtenářů zaslaných na adresu redakce je patrná beznaděj z politické reprezentace a negativismus - a přesvědčení, že zajeté koleje současné politiky nemohou nové tváře a strany změnit.

" Zklamali všichni. Politika není o tom, že jako koalice prosadím všechno, co si vymyslím a opozice vůbec nic. Takhle to nikde nefunguje. I opozice má dobré nápady. A politika znamená, že se musí najít vyvážený kompromis mezi požadavky koalice a opozice. Jinak to bude jako na houpačce. Jednou všechno doprava a to, co je doleva, se zboří. O čtyři roky později všechno doleva, a co je doprava se zboří. Tak se to dělá jenom u nás a stojí to spoustu peněz a ztraceného času.

Čtenář vystupující pod přezdívkou Bambus

Nespokojeností obyvatelstva se zabýval poslední průzkum agentury STEM. Podle něj je nyní v Česku nejvíce obyvatel od vzniku samostatné České republiky, kteří si myslí, že společnost směřuje špatným směrem. Mezi důvody zmiňuje STEM kromě dopadů světové finanční krize i poslední události na politické scéně.

Politický komentátor Jan Kubáček k tomuto průzkumu píše:

" Co je důvodem takovéto výrazné deziluze? Zejména absence elementární shody a vůle dohodnout se mezi vrcholnými politiky, symbolizovaná zpochybňováním i nejzákladnějších politických dohod, imanentního respektu mezi parlamentní opozicí a vládní mocí na sněmovní úrovni nebo například i v termínu konání voleb.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář