Hrozí nám rekordní státní dluh !

6. říjen 2009 | 13.24 |
› 

Janota: Schodek rozpočtu na rok 2010 bude přes 250 miliard

Od roku 1989 nás postupně parlamentní strany nevědomky zadlužují ....  !

15.08.2009 08:09
Eduard Janota - Autor: Radio Praha
Eduard Janota
Autor:  
 Radio Praha  

Pokud se nepodaří prosadit změny v zákonech, které vládě navrhne ministerstvo financí, schodek rozpočtu na rok 2010 dosáhne asi 7 procent HDP, to odpovídá zhruba 256 miliardám korun. Rádiu Česko to potvrdil ministr financí Eduard Janota s tím, že jde o "velmi špatné číslo na úrovni ekonomiky Maďarska". "Je třeba přijmout zásadní legislativní opatření, která umožní snížit na jedné straně výdaje rozpočtu, a to velmi výrazně a na druhé straně i zvýšit příjmy rozpočtu, protože bez změn obou stran rozpočtové bilance se ta situace zásadně nedá řešit," řekl Janota Rádiu Česko.
UVNITŘ ČLÁNKU: AUDIO

"Jedna varianta rozpočtu bude vycházet z reálných předpokladů a možností, a ta se zcela určitě bude pohybovat nad hranicí 200 miliard. Toto bude podle mého názoru patrně oficiální návrh rozpočtu, protože my nemůžeme postupovat jinak, musíme chtít platnou legislativu," vysvětlil Janota.

Chce ale předložit i druhou variantu rozpočtu, v níž počítá s legislativními změnami.

"Pokud by změny na příjmové a zejména výdajové straně schválila Poslanecká sněmovna a Senát, deficit rozpočtu by se dal srazit na rozumnou míru, někde okolo 5 procent deficitu veřejných rozpočtů HDP. Pakliže bychom pasivně přijímali stávající stav, tak se pohybujeme někde až v úrovni 7 procent. A to je velmi špatné číslo, a s tím se něco musí dělat," upřesnil Janota.

Ministr navrhuje úspory prakticky ve všech kapitolách mandatorních výdajů, které tvoří 80 procent státního rozpočtu: "To teď nechci avizovat dopředu. Ale týká se to celé škály mandatorních výdajů. Prošli jsme velmi podrobně všechny mandatorní výdaje a popsali jsme možnosti, kde by se dalo a za jakých podmínek ušetřit výdaje rozpočtu."

Ministerstvo uvažuje mimo o odkladu daňového zvýhodnění podniků z 20 na 19 procent a o zvýšení stropu pro pojistné na sociální zabezpečení: "Jedna z úvah je zvýšení stropu ze čtyřnásobku na šestinásobek, to znamená, že rozpočet bude inkasovat řádově v jednotkách miliard více prostředků... Jsou tam i jiné možnosti zvýšení daňových příjmů, ať už se to týká daně z nemovitosti, nebo jsou tam propočteny úvahy, co by se stalo, kdyby se zvedla spotřební daň," upřesnil ministr.

Janota je ale k prosazení svých návrhů spíše skeptický. "Jsme v době těsně před volbami a kreativita a, řekněme, určitý populismus politiků roste, čím více se blížíme k termínu voleb. Takže očekávám, že naprostá většina z nich se k tomu bude stavět velmi, velmi chladně a spíše bude kritizovat, nebo ty věci zlehčovat, ale to je věc politiků. Mojí povinností je reálně popsat stav a informovat vládu," konstatoval v rozhovoru pro Rádio Česko Janota.

POSLECHNĚTE SI CELÝ ROZHOVOR V MP3:

MP3 Flash player. Credits, license, contact examples: http://pyg.keonox.com/flashmp3player/

Rozhovor s ministrem financí Eduardem Janotou.
DOWNLOAD (STÁHNOUT) |  STREAM

173

195

228

289

345

396

493

593

691

803

892

1000

1220

1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009p

Lídři stran se neumějí domluvit !

Rekordní deficit státního rozpočtu pro příští rok ve výši 230 miliard korun je nevyhnutelný. Tvrdí to ministr financí Eduard Janota. Nepodařilo se mu totiž ve čtvrtek přesvědčit lídry dvou nejsilnějších stran Mirka Topolánka (ODS) a Jiřího Paroubka (ČSSD), aby přistoupili na návrh spořivých opatření a schválili změny potřebných zákonů ještě do voleb.

"Oba naznačili, že je podle jejich názoru nemožné navrhovaný úsporný balíček projednat. Budu muset předložit rozpočet se schodkem 230 miliard korun," řekl Janota v rozhovoru pro HN poté, co svůj plán na snižování deficitu představil oběma lídrům a premiéru Janu Fischerovi.

Česko tak podle Janoty zaplatí kvůli odkladu šetření jen letos za úroky ze státního dluhu o osm miliard korun navíc.

Kdyby se politické strany dokázaly shodnout a ještě současná Poslanecká sněmovna přijala navrhovaná opatření, mohl by být schodek rozpočtu podle Janoty o sedmdesát miliard nižší. Tedy zhruba na pěti procentech HDP místo sedmi procent, bez úsporného balíčku.

"Hrozí tak, že dojde ke snížení ratingu země. Pokud se dostaneme v očích ratingových agentur z loňského deficitu veřejných financí 1,6 procenta HDP na 7,1 procenta v příštím roce, může to skončit přehodnocením našeho ratingu," řekl Janota.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář