Senátoři vzali peníze rodinám

6. říjen 2009 | 13.03 |
› 

Praha, Česká republika — Dva měsíce před volbami senátoři schválili návrh zákona, kterým českým rodinám odeberou bezmála 70 miliard korun a věnují je zdarma ČEZ.

Elektrárenská společnost peníze přitom paradoxně dostane proto, že vypouští hodně skleníkových plynů. Ekologické organizace označily výsledek dnešního hlasování za ztracenou příležitost k masivním investicím do zateplování domů, které by srazilo dovoz plynu z Ruska i domácí účty za vytápění.

Stovky lidí napsaly z webu Hnutí DUHA emaily senátorům, aby odmítli neústavní "přílepek" poslanců Martina Římana a Milana Urbana, pomocí něhož by se budoucí příjmy státu z aukcí emisních povolenek přesunuly automaticky do pokladny společnosti ČEZ. Stát se tak zbavuje možnosti investovat tyto prostředky např. do úspor v českých domácnostech a dává je elektrárenským společnostem na investice, které měly již většinou stejně naplánovány.

Energetickou náročnost českých budov – a tedy účty za teplo, exhalace oxidu uhličitého i závislost na plynu z Ruska – lze snížit asi o 60 %. Možnosti jsou pětapůlkrát větší, než kolik energie by dodávalo kontroverzní rozšíření uhelných dolů a bourání dalších obcí na Mostecku. Hnutí DUHA navrhlo, aby stát zřídil Fond energetické nezávislosti, který bude rodinám pomáhat se zateplováním domů, a investoval do něj 22 miliard korun ročně. Většinu financování fondu by pokryly zisky z povolenek, které si firmy jako CEZ musejí kupovat za znečišťování atmosféry.

Karel Polanecký z Hnutí DUHA řekl:


"Senátoři prostě vzali bezmála sedmdesát miliard korun českým rodinám a věnovali je společnosti ČEZ. Promeškali výbornou příležitost investovat peníze do zateplování domů, které by srazilo dovoz plynu z Ruska i rodinné účty za vytápění. Obchodování s povolenkami je tady kvůli snižování emisí. Rozhodně ne proto, aby na něm ČEZ vydělával desítky miliard a ještě k tomu jen proto, že obrovská kvanta znečištění vypouští. Že senátoři přílepek rozšířili i na další velké znečišťovatele, nejen ČEZ, na věci nic nemění."

Kateřina Husová z Centra pro dopravu a energetiku řekla:


"Jde o bezprecedentní bezpáteřnost českých legislativců, dalo by se říci otevřená krádež z peněženek běžných občanů. Úskok, v zákulisí režírovaný ČEZem, využívá politického bezvládí a klientelismu. To všechno za situace, kdy budou mít elektrárny ČEZu dostatek uschovaných povolenek z minulého období, protože jim momentálně vinou ekonomické krize klesá produkce, a tím i emise. Miliardové zisky z prodeje nadbytečných povolenek i povolenek přidělených zdarma ještě navýší neuvěřitelné zisky ČEZu na úkor domácností a životního prostředí.

"

Martin Kloubek z Greenpeace prohlásil:


"Senát bohužel v tomto případě absolutně selhal jako pojistka demokracie. Stejně jako Poslanecká sněmovna se spíše projevil jako kolečko v dobře promazaném stroji lobbyistické mašinérie ČEZ. Pozměňovací návrh poslanců Římana, Urbana a Vojíře není výhodný pro stát, tím méně pro občany. Vyhovuje pouze ČEZu, jehož zájmy si někteří zákonodárci pletou se zájmy České republiky. Stát se tímto nejen zbavuje desítek miliard z prodeje emisních povolenek, ale i kontroly nad jejich využitím."

Dovolená Mirka Topolánka v Toskánsku se stala kauzou letošního léta poté, co média uveřejnila fotografie, na nichž jsou v Itálii s Topolánkem zachyceni také Dalík, lobbista Vladimír Johanes či šéf ČEZu Martin Roman. Jejich spojení s bývalým premiérem vyvolalo spekulace o tom, zda si Topolánek platil dovolenou sám a komu patřila vila, v níž volno trávil. 

Marek Dalík a Mirek Topolánek

Marek Dalík a Mirek Topolánek

Za fotografiemi, které kauzu spustily, stál podle některých médií bývalý šéf rozvědky Karel Randák. Kvůli jeho údajně blízkému vztahu s šéfem marketingu ČSSD Petrem Dimunem Topolánek obvinil sociální demokraty, že aféra je v jejich režii. Dimun i předseda ČSSD Paroubek se ale od celé záležitosti distancovali.

Jachty, na nichž se plavil Topolánek

Jachty, na nichž se plavil Topolánek

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 3 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Související články

žádné články nebyly nenalezeny

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář