2 Včerejší kompromis nad škrty už neplatí, lídři

6. říjen 2009 | 13.08 |
› 

ČSSD torpéduje Janotův úsporný balík a chystá se ho natřít na oranžovo

Sociální demokraté odmítají návrhy na zvýšení DPH i spotřební daně na naftu a benzin. Místo toho navrhnou zvýšit daň z příjmu bohatým.
reklama
ČSSD
Anketa
Přáli byste si, aby Janotův úsporný balíček prošel sněmovnou beze změny?

Balíček ministra financí Eduarda Janoty, který včera schválila vláda, má vážnou konkurenci: sociální demokraté se totiž rozhodli, že pro Janotův úsporný balík ve sněmovně hlasovat nebudou a místo toho změní Janotovy návrhy k nepoznání.

Pokud se jim to povede, promění se původní Janotův balík v soubor zvyšování daní podle stínového ministra financí z ČSSD Bohuslava Sobotky.

Socialisté totiž zásadně odmítají Janotův plán na zvýšení nižší sazby DPH i spotřební daně na naftu a benzin. Místo toho navrhnou ve sněmovně zvýšit daň z příjmu pro bohaté, kteří berou víc než 100 tisíc měsíčně. Z platu nad 100 tisíc by měli lidé odvádět místo dnešních 23 procent z hrubé mzdy o 15 procent víc. Spolu s tím ČSSD navrhne zvýšení daní firmám z 19 na 21 procent.

"Celkem bychom těmito dvěma návrhy dostali do státního rozpočtu 15 miliard," řekl včera HN místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Tím ale zdaleka změny v balíčku ministra Janoty neskončí. Socialisté z něj chtějí ve sněmovně odstranit většinu sociálních škrtů: jak desetiprocentní snížení rodičovského příspěvku, tak i snížení porodného ze 13 na 10 tisíc nebo snížení státních příspěvků na sociální služby.

"Jakékoliv snížení životní úrovně rodin s dětmi, důchodců a ostatních sociálně ohrožených skupin je pro nás nepřijatelné," vysvětluje předseda ČSSD Jiří Paroubek.

Šance socialistů přitom nejsou ve sněmovně vůbec malé. Jejich návrhy podporují i komunisté, a pokud se k nim - tak jako například při rušení poplatků - připojí i nezařazení poslanci Olga Zubová, Věra Jakubková a Evžen Snítilý, tak jim v prosazení jejich návrhů v dnešní sněmovně nikdo nezabrání.

Toho, že z Janotova balíčku zbude hlavně zvyšování daní, se už začíná velmi reálně bát i ODS. "Chceme, aby byly všechny návrhy ministra Janoty schvalovány jako jeden balík. V opačném případě se obáváme, že se z balíku stane trhací kalendář, ve kterém zůstanou o 50 miliard vyšší daně a o 10 miliard nižší výdaje. To je nepřijatelné," říká místopředseda ODS Petr Nečas.

I občanští demokraté přitom mají k Janotovu balíku výhrady. ODS Janotu kritizuje, že málo šetří a příliš zvyšuje daně. Přesto chce ODS pro Janotův balíček hlasovat.

Sociální demokraty zatím nezlomilo ani to, že s Janotovým plánem úspor souhlasí české odbory, které mají k ČSSD velmi blízko. "Je to kompromis, pro který jsem připravený hlasovat," řekl včera šéf odborů a senátor z ČSSD Milan Štěch. Pokud Janotův balík poslanci neschválí či výrazně předělají, uvažuje premiér Jan Fischer o rezignaci.

Další zadlužování ?
Jako tady asi všichni nechápeme jednu podstatnou věc.Návrhy politických stran jsou sociální myslí na občany má prostoto!Ale to jsou návrhy,které prohlubují schodek státní dluhu.Takže na chleba vám můžu slibovat ale v kapse nemám ani korunu ale půjčit si  půjdu do banky na vaše jméno.S tím,že Vaší obživu potom zaplatíte Vy i s úroky !Ale já budu ten,který Vám tu dobrotu neodepřel .Nejdříve jestli něco slibuji občanům,a to jsou veškeré výhody pro občana, tak taky musím vědět kde na to vezmu?Zadlužovat republiku umí každý.Totiž čím větší státní schodek v budoucnu tím bude ve státní kase méně peněz.pan Janota by uměl též udělat rozpočet na 200 miliard ale kdy to zaplatit ?Je to žití na dluh s úroky !Ale na to jsme si už nějak zvykli!Příští rok si půjčíme znova !

http://meritokracie.sdeluje.cz/4475-statni-dluh-v-cr-.html

Janotův rozpočet..příjmy ... a ...výdaje...

http://img.ihned.cz/attachment.php/540/22403540/aiou8BCDEGIJMNjklQWfpqx01Sw2ARVm/grafika-rozpocet-vlada-skrty-2009.jpg

Lidovci podpoří zachování přídavků na děti

Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda iHNed.cz řekl, že lidovci sami navrhnou, aby z Janotova balíku vypadlo jedno opatření, které se týká přídavků na děti. Janota totiž počítal s tím, že se zruší zvýšení přídavků, které zpětně od 1. července prosadila ČSSD v rámci nedávno schváleného protikrizového plánu. Nyní tedy lidovci spolu s KSČM pomohou sociálním demokratům toto zvýšení přídavků zachovat.

11:09 - Paroubek vysvětluje

Jde nám o jediný bod, který je ještě sporný. A to je věc vyšších podpor nezaměstaným. Na tom prostě trváme," řekl iHNed.cz po dopoledním jednání šéfů stran šéf ČSSD Jiří Paroubek.
 
Paroubek dopoledne jednoznačně potvrdil, že včerejší dohodu pochopila ODS i ČSSD trochu jinak. "Víte, on je to takový dialog hluchých, který pravice vede s levicí. Já jsem odcházel s přesvědčením, že jsme se na tom dohodli, pánové jsou přesvědčeni, že jsme se dohodli trošku na něčem jiném. Takový je svět a o tom ještě budeme hovořit," připouští Jiří Paroubek.
 
Když se ODS a ČSSD nedohodnou, tak jsou prý socialisté připravení předložit své vlastní pozměňovací návrhy. "Pokud jde o vyšší podpory v nezaměstnanosti, tak vyjmutí této věci z Janotova balíčku jsme připraveni předložit zvlášť," upozorňuje Paroubek.
 
Ten by nejradši zvýšil daně ještě víc než o 50 miliard, jak navrhuje Janotův balík. "Kdyby pánům šlo primárně o snížení schodku státního rozpočtu, tak já dokážu prakticky okamžitě vyjmenovat tři opatření v příjmové oblasti státního rozpočtu, které sníží schodek o dalších 20 miliard korun. Nám ale nejde o politické vítězství, abychom načetli daňovou progresi. My chápeme, že pro ODS je to v tuto chvíli nepřijatelné. Uplatníme to až po volbách," říká Paroubek.

11:01 - Vlček: Začneme, doufám, v půl

Šéf sněmovny Vlček (ČSSD) sedl k pultíku předsedajícího schůze a do poloprázdného sálu prohlásil: "Dámy a pánové, doufám, že budeme moci začít v půl jedenácté." Celý program sněmovny nabírá skluz především kvůli jednáním, během kterých od rána politici zkouší najít dohodu o doplňujících požadavcích ČSSD. Nevypadá to, že by s nimi hlavně ODS chtěla souhlasit.

10:50 - U Fischera se skončilo

Porada premiéra Fischera s předsedy stran skončila. Na všem se shodují, jen o posledním požadavku ČSSD (zachovat jejich protikrizová opatření včetně šrotovného), bude nejspíš muset rozhodnout "bojové" hlasování - tedy takové, kterému nepředchází dohoda klubů.

10:38 - První slovo Paroubka

ČSSD oficiálně potvrzuje, že trvá na svém protikrizovém balíčku přijatém zhruba před měsícem ve sněmovně. Ten počítá se zavedením šrotovného a s tím, že se nebude snižovat podpora v nezaměstnanosti a dávky rodinám s dětmi. "Když se nedohodneme, rozhodne hlasování," prohlásil Jiří Paroubek.

Připomeňte si: ČSSD prosadila protikrizový balík. Místo ODS jí pomohli lidovci - čtěte ZDE

10:33 - O kolik klesnou platy politiků?

Zelení navrhli, aby platy ústavních činitelů klesly dvakrát víc než platy ve státní správě, tedy o osm procent. Komunisté prohlásili, že podpoří i pětinové snížení platů politiků, které chce navrhnout ČSSD.

Snížení platů ústavních činitelů není přímo součástí Janotova balíku, ale sněmovna o nich bude rozhodovat hned poté. Z pohledu státních rozpočtu a schodku kolem 160 miliard je snížení platů politiků drobná položka.

10:28 - Šrotovné na scéně (nejen ono)

Celý ranní spor se nyní podle informací iHNed.cz z jednání ve sněmovně točí kolem jediného bodu: zda mají součástí Janotova balíku být i úpravy, které zruší zákon, jenž zavádí šrotovné, zvyšuje podpory v nezaměstnanosti a přídavky na děti. Paroubek žádá, aby šrotovné přežilo, ODS to označuje za nonsens.

10:11 - Začátek schůze odložen

Poslanci začnou jednat až v 11 hodin. Předsedající Vlček dává stranám možnost zkusit ještě přece jen najít shodu.

Premiér Jan Fischer s lídr stran dojednává, v jakém pořadí se budou předkládat jednotlivé pozměňovací návrhy a kolik jich bude. To může být klíčové a ovlivnit konečnou podobu balíku.

Novou situaci, kdy už se po včerejšku zdálo, že dohoda je na stole, přinesl postup ČSSD a KSČM. Podle informací ze středy jsou ve hře po dohodě lídrů stran v podstatě dvě verze. ČSSD ustoupila od progresivní daně, výměnou za to ale ostatní strany zamezí snížení porodného, rodičovského příspěvku či příspěvku na péči. Ve druhé variantě ještě ČSSD počítá navíc s prorodinnými opatřeními zahrnutými do zákona o šrotovném. Navíc chce vlastní pozměňovací návrhy předložit KSČM.

10:00 - Fischer mluví s politiky

Těsně před tím, než měla začít schůze sněmovny, sešli se předsedové politických stran s premiérem Janem Fischerem. Vypadá to, že se situace dramatizuje, protože levicové strany chtějí přijít s novými návrhy, jak ještě Janotovy návrhy upravit.

9:55 - ODS řekla jasně: Tři body a dost

ODS prozradila, jak se dnes zachová. Podle prohlášení, které zveřejnilo grémium strany, je ODS ochotna přistoupit na dohodu, která z úspor vypustí tři konkrétní body: Snížení rodičovského příspěvku o 10 %, snížení porodného z 13 tisíc na 10 tisíc a snížení příspěvku na péči u sociálních služeb za předpokladu, že bude vypočteno zavedení druhé sazby u daně z příjmu fyzických osob ve výši 23 % pro částky nad 145 tisíc Kč měsíčně.

"V případě, že dojde k této úpravě balíčku, jsme připraveni tyto pozměňovací návrhy podpořit. Nepodpoříme žádné jiné návrhy. Pokud při hlasování o pozměňovacích návrzích projdou i jiné návrhy než tyto čtyři, tak pro zákon jako celek hlasovat nebudeme," píše se v prohlášení grémia ODS.

9:40 - KSČM balíček nepodpoří

Janotův balíček jako celek KSČM nepodpoří. Předseda KSČMVojtěch Filip však slibuje, že komunisté podpoří všechny doplňující návrhy, které podpoří rodiny s dětmi a zdravotně handikepované. KSČM předloží i vlastní návrhy - splní sice slib, že nenavrhne snížení sazeb DPH, ale přijde s jinými, které podle nich zvýší příjmy státu. Podle ne příliš konkrétních informací, které KSČM podává těsně před začátkem schůze, to vypadá, že komunisté mohou přijít například s návrhem na mimořádnou dividendu ČEZ.

(Téma superdividendy popisují podrobně čtvrteční HN - čtěte ZDE)

Předseda poslaneckého klubu Pavel Kováčik upozorňuje, že v budoucnu navrhnou komunisté, aby sazba DPH u potravin klesla až k nule.

Komunisté chtějí sáhnout na platy lidem, které označují jako "horní patro". Jako příklad uvádějí nejen politiky včetně regionálních, ale také šéfy institucí, o kterých se dosud v souvislosti se snižováním platů nemluvilo, například ředitelů České televize či rozhlasu.

"Navrhneme dvě daňová pásma, vyšší daň u korporátních zdanění," řekl poslanec KSČM  Braný. Podle Kováčika podpoří komunisté snížení platů ústavních činitelů o 20 procent. V Janotově balíčku je navržen pouze čtyřprocentní pokles.

9:00 - Paroubkovy výhrady

(pusťte si video, na kterém Jiří Paroubek vysvětluje, proč ČSSD žádala úpravy Janotových návrhů)   

8:50 - Z blogů na iHNed.cz: Janota má nohu na brzdě

Ministr financí Eduard Janota sedí v autě pod kopcem a s nohou na brzdě... Přesně tímto způsobem se chová ministr financí, když přichází s balíčkem úspor ve chvíli, kdy se domácí ekonomika dotkla svého dna. Janota je muž činu - škrty mají ulehčit státní kase. Jenže opatření, z nichž převážná většina vyústí ve snížení spotřeby, mohou ohrozit celé hospodářství. 

8:45 - Co zbylo z balíčku?

Ministr financí Eduard Janota nakonec svůj úsporný balíček neuhájil. ODS, ČSSD, lidovci a komunisté se totiž včera na schůzce s premiérem Janem Fischerem v Kramářově vile dohodli, že z Janotova balíčku vyřadí snížení rodičovského příspěvku, porodného i snížení dávek zdravotně postiženým.

Schodek státního rozpočtu se kvůli tomu oproti Janotovu původnímu návrhu zvýší o víc než pět miliard. ODS zároveň prosadila, že Janota vyškrtne z balíčku milionářskou daň, kterou chtěl ministr financí zavést u lidí s příjmem nad 145 tisíc měsíčně.

Kalousek: Z Paroubka jsem zoufalý, na jednání chyběli jen Marťani

Člen přípravného výboru TOP 09 Miroslav Kalousek po setkání vrcholných představitelů parlamentních stran řekl, že k celkovému dojmu mu na jednání chyběli pouze Marťani.

Miroslav Kalousek při jednání Sněmovny

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Dnes 13:32 - Praha

Kalousek tak podle svých slov reagoval na zoufalství, které pociťoval při jednání s předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem. Sociální demokraté bez ohledu na středeční jednání u premiéra Jana Fischera přišli s dalšími požadavky stran úsporných opatření státního rozpočtu. Paroubek v minulosti proslul svým výrokem, že bude vládnout třeba s Marťany.

"Letošní praktická politika pana Paroubka je vrcholem nezodpovědnosti," okomentoval další obrat ČSSD Kalousek s tím, že pro jeho počínání nemá slov.

Své výhrady a komentáře k dění ve Sněmovně a vznášeným návrhům chce Kalousek přednést ve svém vystoupení před poslanci.

Formát Windows Media
 

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář