Chaplin: A Woman

24. leden 2010 | 09.20 |

Povolání: Herec, režisér, scénárista
Datum narození: 16. 04.1889
Datum úmrtí: 25.12.1977
Místo narození: Londýn, Anglie
Místo úmrtí: Vevey u Laussanne, Švýcarsko
Znamení: Beran

Životopis
Charlie Chaplin, vlastním jménem Charles Spencer Chaplin, patří k nejslavnějším světovým filmovým tvůrcům. Své filmy vytvářel od námětů, přes scénář a režii až po hraní v hlavní roli.

Po celé evropě se v jeho době konaly soutěže o napodobování Charlieho Chaplina. Charlie se jednou do podobné soutěže pod falešným jménem přihlásil. Vypadl hned v prvním kole.

Charles Spencer Chaplin se narodil 16. aprila 1889 v Londýně. Jeho otec, Charles Spencer starší, a matka, Hannah Harriette Hillová, byli varietní umělci.

Navzdory atmosféře zábavního průmyslu, která ovládala celý jejich život, měli Charles a jeho nevlastní bratr Sydney dětství jako vystřižené z knih Charlese Dickense - plné bídy, hladovění, chudobince.

Charles byl velmi utažené dítě. Nesnášel společnost ostatních dětí a nevedel s nimi komunikovat. Jak bychom řekli dnes: byl maminčin mazánek. Matka pro něj byla zdrojem inspirace, od níž se učil nejen hereckým technikám, ale i životním postojem. Jeho otci, bohémskému umělci, rodinný život nesvědčí. Proto zanedlouho po Charlesova narození rodinu opustil. Charles poprvé vystoupil na prkna, která znamenají svět jako pat'ročný. Zastoupil matku, která při zpívání náhle ztratila hlas. Jeho vystoupení bylo tak zábavné, že mu lidé házeli na jeviště drobné mince. Salvu smíchu vyvolalo, ked 'Charles přestal zpívat, posbíral peníze a pak pokračoval ve zpěvu, jakoby se nechumelilo. Navzdory těmto drobným úspěchem však rodina neměla dost 'peněz na normální život. Matka se odstěhovala do londýnského chudobince, Charles a Sydney museli odejít do Hanwellskej školy pro sirotky a chudé děti. A později je postihl d'alší úder osudu. U jejich matky se projevila duševní choroba a chlapců se ujal otec. Ten na tom nebyl ovel'a lépe. Byl těžký alkoholik a dával se vydržoval 'svou milenkou. Alkoholismus byl častou chorobou většiny umělců a také i příčinou smrti 38-letého Charles Spencer Chaplin staršího. Od této chvíle se oba bratři museli živit 'téměř sami. Vrátili se sice k matce, ta však nebyla schopna postarat 'se o nich. Jelikož Charlie věděl jediné - rozosmievat 'lidí, rozhodl se živit' se tím.


Reason of the public domain status: Released before 1923. 

V sedmnácti se přidal k revue Freda Karnoa, se kterým cestoval po celé Americe. V listopadu 1913 podepsal kontrakt s Macko Sennettom z firmy Keyston a odešel do Hollywoodu. Jeho první film Making a Love měl premiéru v únoru 1914. V témže roce natočil d'dalších 35 filmů. Jeho značkou se stal tulák se štětkou vousů, s pinčem a bambusovou hůlkou, v příliš volných kalhotách a obrovských botách. Jak sám později řekl, ke svému obrazu přišel vlastně náhodou:,, Neměl jsem ponětí, jak by měla moje postava vypadat. Prostě jsem otevřel skříň a navlékl na sebe, co jsem viděl.

A protože jsem se neuměl rozhodnout, zda má být tulák mladý, nebo starý, přidal jsem mu ještě vousy, aby nebylo tak snadné určit věk. "Byl to obrovský úspěch. Lidé ho milovali. A on konečně vydělával velké peníze. V roce 1919 založil spolu s hercem Douglasem Fairbanks, jeho manželkou herečkou Mary Pickfordovou a režisérem DW Griffith společnost United Artists. A ještě intenzivněji pokračoval v natáčení grotesek. němé filmy jako Kid, Zlatá horečka, Světlá vel'komesta později vystřídaly zvukové, ty však nebyly o nic méně úspěšné - ved 'vzpomeňme například diktátora z roku 1940.

Kromě herectví však měl Charlie Chaplin velký talent ještě na něco - svádí 'nezletilé dívky. Jeho první manželka Mildred Harrisová měla jen 16 let. On byl o 14 let starší. I jeho d 'ALŠÍ žena Lita Greyová měla 16 let, on však již 35. Porodila mu dvě děti, přesto se po dvou letech rozvedli.

S 19-letou Paulette Godardovou, kterou si vzal jako 44-letý, jim manželství vydrželo pouze 6 let. V červnu roku 1943 se oženil se svou čtvrtou a poslední ženou. Osemnást'rošnej dceři dramatika Eugena O'Neilla - Oone - tridsaťšest'ročný věkový rozdíl nepřekážel. Oona mu porodila osm dětí a vydržela s ním až do jeho smrti. Přesto, že si rozený Londýňan vybudoval v Americe obrovskou kariéru, tato země mu nikdy k srdci nepřiroste. Nikdy nezažiadal o občanství, což se mu v 50. letech vymstilo. Mccarthizmus zasáhl krutě i do jeho života - dostal se na listinu podezřelých z protiamerické činnosti. V roce 1952, kdy odcestoval do Británie na premiéru svého nejnovějšího filmu Limelight, ještě na lodi dostal zprávu, aby se už do Ameriky nevracal, protože ho tam nepustí. Hrdý Charlie Chaplin se s celou rodinou přestěhoval do Švýcarska. Do Ameriky se vrátil už jen jednou. V roce 1972, když mu Akademie udělila Oscara za celoživotní dílo. Byl dojatý, přesto tu však již nechtěl ostat '. Vrátil se domů do Vevey, kde 25. prosince 1977 jako 88-letý zemřel. Odešel pokojně ve spánku, obklopen rodinou. Ještě jednou se však jeho jméno ocitio na prvních stránkách novin. V březnu 1978 totiž někdo tělo ukradl z rodinné hrobky. Policii se ho podařilo najít až 18. května téhož roku.


Reason of the public domain status: Released before 1923. Mother, Father and Daughter go to the park. The women dose off on a bench while the father plays a hide-and-seek game with a girl, blindfolded. Charlie leads him into a lake. Both dozing ladies on the bench fall for Charlie and invite him for dinner. The father returns home with a friend. Charlie rushes upstairs and dresses like a woman, shaving his moustache. Both men fall for Charlie... Důvod public domain stav: Vydáno před 1923. Matka, Otec a dcera jít do parku. Ženy dávka off na lavičce, zatímco otec hraje hide-a-hledat hra s dívkou, zavázané oči. Charlie vede ho do jezera. Obě dámy podřimoval na lavičce podzim Charlie a pozvat ho na večeři. Otec se vrací domů s přítelem. Charlie spěchá nahoru a obléká se jako žena, holení knír. Oba muži podzim Charlie ...


Reason of the public domain status: Released before 1923.


Reason of the public domain status: Released before 1923.


Reason of the public domain status: Released before 1923


Reason of the public domain status: Released before 1923.


Reason of the public domain status: Released before 1923.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář