Poslanecká imunita

16. listopad 2009 | 15.58 |
› 

Poslat SMS- Zdarma-Klikni a piš bez omezení ..

Meritokracie  --  Vláda odborníků...

Vítám všechny milé hosty,na těchto stránkách ....

Jsem pro zrušení imunity poslanců a senátorů v ČR a jakýkoliv jejich výhod !

Jak dosáhnout meritokracie ?Zde na odkazu http://

meritokracie.sdeluje.cz/3967-meritokracii-meritocracy.html

Na každého Čecha už tak dnes připadá státní zadluženost 100 tisíc.Do budoucna by se navíc Česko mělo zadlužovat ještě výrazněji pod taktovkou politických amatérů..!Kdo jsou ti vyvolený co rozumí politice a rozhodují o nás?Jak se rodí dobrý politik ? Na kandidátce na kusu papíru ,pod nějakým číslem jste je poznali ?Až budou zvoleni,budete mít zákaz o nich něco více vědět !Nasadí Vám náhubkový zákon . Vy jim stále ještě věříte ? Meritokracie je budoucností pořádku...

Jak všichni známe a víme o práci v poslanecké sněmovně.Je to práce opravdu s veškerýma výhodama ale nejsou to většinou výhody občana .Ale přímo životní výhody poslanců. Institut poslanecké imunity historicky vznikl, jako ochrana zákonodárného sboru vůči panovníkovi.

Znamená zákaz trestního stíhání pro jednání, či účast na rozhodování v parlamentu a je to nezbytná podmínka pro udržení demokratického zřízení. Nesmí to však znamenat absolutní osobní beztrestnost, nebo občanskou neodpovědnost. Ve všech civilizovaných a demokratických zemích to tímto způsobem funguje. Ne tak u nás, Češi jsou díky svým zákonodárcům světovou raritou. V našem právním systému má člen sněmovny při poskytnutí imunity před zákonem, či testem ochranu celoživotní. To znamená, že zločinec, pokud by získal mandát a podporu svých spolu straníků, je netrestaný. A toto není to jen pouhá konstrukce, protože jistý pokus se již udál. V našem právním řádu je dosud následující perla:  

Poslanci se mohou dál vyhýbat trestům....!

Předseda ČSSD Jiří Paroubek už před časem mluvil o tom, že by si špičkoví manažeři ve státních firmách měli snížit platy. ČSSD na tom bude trvat, pokud se stane vládní stranou, zopakoval dnes.

audio:

Jiří Paroubek iDNES.cz řekl, proč by si měli politici snížit platy

Zákonodárci dostanou měsíčně od státu příspěvek na dopravu minimálně 22 tisíc Kč. Například poslanec ODS Jan Bürgermeister ale bydlí v Praze a MHD má zdarma. Procestuje asi 7 tisíc a zbytek mu vylepší rodinný rozpočet. MF DNES odhalila, že řada poslanců dostává několikanásobně více, než "projedou".
Místopředseda Sněmovny Zaorálek dostává navíc příspěvek na reprezentaci a stravu přes 30 tisíc korun.foto: Dan Materna,  MAFA

Místopředseda Sněmovny Zaorálek dostává navíc příspěvek na reprezentaci a stravu přes 30 tisíc korun.

MF DNES pátrala po tom, jaké mají zákonodárci náklady na cestování za prací a kolik za to inkasují od státu. 

Například Jan Bürgermeister to do práce nemá daleko. Úřaduje střídavě v Poslanecké sněmovně v Praze 1 a v nedaleké kanceláři na Jánském vršku. Pěšky to má sotva deset minut. Ani domů poslanec ODS Jan Bürgermeister necestuje dlouho. Bydlí totiž také v Praze, kde má MHD ze zákona zdarma.

"Výdaje na dopravu a náhrady od Sněmovny nejsou spojité nádoby u žádného poslance. Já se s tímto systémem neztotožňuji. Ale jen proto, že se mi nelíbí, ho nebudu záškodnicky bořit," hájil se Bürgermeister.

Přiznal také, že se jako pražský radní zasazoval o zrušení bezplatné MHD pro poslance. Když se jím stal, této výhody využil. "Po Praze jezdím hlavně MHD, ale lístky si nekupuji. Jako konzervativec dodržuji zákony, i když s nimi mnohdy nesouhlasím," dodal.

Nemusí vykazovat, kolik projeli
Stoupající cena ropy nemusí naše poslance a senátory vůbec zajímat. Dostávají tolik, jako by se už dnes chystali na dobu, kdy litr benzinu bude stát 60 korun.

Poslanci a senátoři mají ke svému platu nárok na paušální náhrady. Na cestování inkasují podle vzdálenosti bydliště od parlamentu nebo své kanceláře 22 až 34 tisíc korun. Nemusí však už vykazovat, kolik ve skutečnosti za dopravu za prací utratí. Nikdo nekontroluje, zda peníze určené na benzin nepoužívají třeba na oblečení pro děti. Takové zneužití náhrad není nelegální, ale považuje se za neetické.

"Poslanec příspěvek na benzin nerozliší od zbytku mzdy, chodí v jednom balíku," přiznal poslanec Jeroným Tejc.

MF DNES oslovila pět poslanců a požádala je o informaci, jaké náklady měli v květnu na cestování a kolik vyinkasovali od státu. Jde jen o výdaje na provoz auta, protože veřejnou dopravu mají zdarma. Komunistka Kateřina Konečná z Nového Jičína na severu Moravy urazí měsíčně asi 2 500 kilometrů. Za benzin tak utratí při průměrné spotřebě sedm litrů necelých šest tisíc korun.

Pokud počítáme i zákonný příplatek na opotřebení vlastního vozu, vystoupají její měsíční náklady na cestování na 16 tisíc. Od státu jí přitom přišlo na účet více než dvakrát tolik – 34 tisíc.

"Já od začátku tvrdím, že náhrady na cestování jsou řešeny špatně. Měly by se proplácet pouze skutečné náklady. K tomu ale není politická vůle," tvrdí Konečná.

Chce to bezvadný návrh
Středočeskému poslanci ODS Janu Vidímovi zbude každý měsíc v kapse více než deset tisíc korun. O takovou částku v jeho případě převyšuje příspěvek na dopravu skutečné náklady.

"Já se přiznám, že jsem si nikdy nespočítal, kolik dostávám na dopravu a kolik projezdím. Pokud ale někdo přijde s bezvadným nápadem na změnu ve vyplácení náhrad, budu pro. Jako první bych rozhodně vypustil ze zákona hromadnou dopravu zdarma," řekl Vidím.

Šéfové parlamentních komor berou hned dvakrát
Velmi pozoruhodně vyřešili zákonodárci příspěvek na dopravu pro předsedu a místopředsedy obou parlamentních komor. Dříve to bývalo tak, že tito funkcionáři dostávali peníze na cestování dvakrát. Inkasovali stejně jako běžní poslanci, navíc měli k dispozici služební auto s benzinem zdarma.

Po velké kritice to zákonodárci změnili. A velmi šalamounsky. Uvedení funkcionáři mají nárok na jednu velkou náhradu přes třicet tisíc korun, která zahrnuje příspěvek na reprezentaci, stravu a dopravu hromadnými prostředky. Těmi, které mají ze zákona zdarma.

Vysvětlit se to tedy dá dvěma způsoby. Buď předsedové obou komor a jejich zástupci utratí desetitisíce každý měsíc za reprezentaci a stravu, nebo si tímto způsobem zachovali kritizovaný příspěvek na benzin.

"Bylo by dobré udělat jiný systém náhrad," připouští místopředseda Sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD).

. Samé příplatky

Základní plat
Poslanec bere 61 400 korun hrubého, což je zpravidla 43 370 čistého. V celé Sněmovně však má základní plat jen 22 poslanců.

+ příspěvek za funkci
178 poslanců dostává příplatky za funkce ve Sněmovně. Předseda klubu dostane v závislosti na počtu členů až 40 000 korun. Předseda výboru pobírá 25 100 korun, podvýboru 12 600 korun, místopředseda výboru 12 600 a podvýboru 6 300 korun.

+ příspěvek na cestování
Na cestování inkasují podle vzdálenosti bydliště od parlamentu nebo své kanceláře 22 000 až 34 000 korun.

+ příspěvek na oblečení
Poslanec má nárok na měsíční paušální příspěvek na reprezentaci a stravu ve výši 9 100 korun a kancelářské potřeby až 2 200 korun.

+ příspěvek na ubytování
Výše příspěvku na kancelář záleží na místě. V Praze to může být 27 000 korun, na ubytování pak 17 000 korun. Poslanec může dostat na administrativu a odborníky až 14 300 korun. Na plat asistenta může obdržet až 36 000 korun.

Návrhy změn
Senátor ODS Jaroslav Kubera navrhuje jeden velký "megaplat", do něhož by sloučil i částky, které dnes musí zákonodárci fakturovat. Podle jeho odhadu by pak mohli brát třeba 270 tisíc hrubého, tedy asi 216 tisíc na ruku. Šéf Sněmovny Miloslav Vlček připravuje podobný návrh. Buď by poslanci pobírali jednu velkou částku, anebo tři sumy – na poslance, kancelář a asistenta.

 Ve všech demokratických zemích je každému poslanci nebo senátorovi zaručeno, že za své názory či výroky nemůže být trestně stíhán. Smyslem takového opatření je, aby se zvolení zastupitelé nemuseli v politickém boji obávat postihu za své postoje. Zákonodárci bývají někdy chráněni i před trestním stíháním, ale vždy jen velmi omezeným způsobem (po dobu trvání mandátu, po dobu zasedání parlamentu apod.).

Práce v poslanecké sněmovně v vzbuzuje dojem,že to jsou právě oni poslanci zvoleni,kteří budou tuto republiku vést k lepší prosperitě.Ale ono se tak neděje většinou jsme svědky přestřelek slovních a urážek a pomluv.Totiž v poslanecké sněmovně poslední dobou je atmosféra vítězů.Vítězů myšleno jen pro kluby politických stran ale s dopadem prohrou je to právě pro voliče.Poslanci hájí svého lídra strany a neradi hlasují proti jeho názorům.Potom vzniká to ,čeho se každý poslanec bojí a to je vyloučením s politické strany.Důvod ? Vzepřel se proti nesmyslnému proti a zvedl raději ruku pro jeho úsudek a souhlasí s návrhem jiné strany. Totiž dobrý zákon pro ten hlasuje málo kdo ,ptáte se proč ? Vždy ho navrhla nějaká politická strana budto opozice a nebo koalice.Může si dovolit opozice souhlasit s návrhem koalicí a nebo naopak ? Odpověď je jasná nemůže najednou by v oblibě u voličů byla ta strana,která to navrhla. V tu chvíli druhá strana by  měla strach o své volební preference.A tak se přemílá hlasování až dobrý zákon nemá šanci projít ke schválení.Potom je tu jedna možnost a to je politický  handl o zákonech .Tady si poslechněte nějaké výroky poslanců.  

Sledovat jednání Sněmovny může být někdy k smíchu, jindy k pláči. Od řečnického pultíku a z lavic občas zaznívají vtipy, ale i sprostá slova. To pak agentura ČTK upozorňuje na to, že zpráva obsahuje vulgarismy. Čas od času se některý ze zákonodárců projeví jako případ pro doktora Chocholouška.

Ilustrační foto

Ilustrační foto

Jak se poslanci "snažili" omezit si imunitu?

4. února 1998 – Sněmovna nepodpořila další projednávání novel zákonů o omezení imunity, které předložila skupina poslanců z Unie svobody, ODS, ČSSD a KDU-ČSL a vrátila je jejich autorům k přepracování.

17. července 1998 – Senát neschválil vlastní návrh novely ústavy rušící doživotní imunitu.

16. října 1998 – Poslancům KDU-ČSL se nepodařilo prosadit návrh novely ústavy rušící doživotní imunitu.

10. listopadu 1999 – Záměr poslanců KDU-ČSL a Unie svobody zrušit doživotní imunitu v Poslanecké sněmovně opět neuspěl.

5. února 2002 – Sněmovna schválila senátní novelu zákona o přestupcích. Podle ní si poslanci a senátoři mohou od dubna 2002 zvolit, že budou trestáni za své dopravní a jiné přestupky tak jako ostatní občané. Budou ovšem moci také požádat o projednání přestupku parlamentní imunitní výbory.

15. prosince 2004 – Poslanecká sněmovna neschválila vládní novelu, která měla doživotní imunitu poslanců a senátorů zrušit.

28. ledna 2005 – Senát zamítl novelu ústavy, která měla zrušit doživotní imunitu poslanců a senátorů a jejich přestupkovou imunitu. Předlohu vypracovala skupina unionistických a nestranických senátorů v čele s Janem Hadravou (US-DEU).

9. května 2006 – Pár týdnů před volbami sněmovna schválila zrušení doživotní imunity poslanců a senátorů. Návrh byl tedy postoupen senátu, kde se nejprve projedná v příslušném výboru, v tomto případě Výboru ústavně-právním. Jeho předsedou je senátor Kubera. Ačkoli do voleb bylo možné schůzi výboru uskutečnit, Kubera ji nesvolal. Novela se na program jednání dostala až 2. listopadu 2006 (tedy po volbách) a neprošla nejtěsnější možnou většinou hlasů senátem. Přestože se Jaroslav Kubera nechal slyšet, že je dokonce pro rozšíření imunity. Přesvědčil většinu svých spolustraníků o tom, aby pro návrh nehlasovali, s tím, že záhy podá ještě přísnější návrh. Ten skutečně poslaneckou a senátorskou imunitu zcela rušil; místo toho ale zaváděl imunitu pro obecní zastupitele. Taktika absurdního návrhu, který pochopitelně nebyl přijat ani v senátu, vyšla – patrně nejnadějnější pokus o omezení imunity byl shozen pod stůl.

7. března 2007 – Senát navrhl razantně omezit trestní imunitu zákonodárců s tím, že by se měla vztahovat jen na jejich projevy v parlamentu. ČSSD neúspěšně navrhovala zrušit také přestupkovou imunitu zákonodárců. Senát pro svůj návrh získal v dubnu i souhlas vlády.

19. června 2007 - Senátní návrh v poslanecké sněmovně neuspěl už v prvním čtení. Změnu ústavy poslanci vrátili horní komoře k dopracování.

6. února 2008 - Sněmovna zamítla senátní návrh, podle kterého měl parlament do budoucna rozhodovat pouze o zatčení svých členů, ne však už o jejich trestním stíhání. Se senátním návrhem tentokrát nesouhlasil ani kabinet Mirka Topolánka (ODS).

"Vy jste teď řekl: běž do prdele," obvinil v říjnu 2007 stínový ministr zdravotnictví ČSSD David

Rath poslance ODS Radima Chytku. Terčem sprostých slov nebyl jedinkrát. Zhruba o půl roku později mu tehdejší ministr práce Petr Nečas s poslankyní zelených Kateřinou Jacques pro změnu nadávali, že je dobytek

Rath se totiž předtím pustil do tehdejšího premiéra Mirka

Topolánka a obvinil ho z toho, že "instaloval" svou partnerku Lucii Talmanovou do funkce místopředsedkyně Sněmovny. Naznačoval také, že stejně uvažuje vicepremiér Martin Bursík a snaží se poslankyni Jacques obstarat ve Sněmovně také významnou funkci.

Kdo tvrdí, že je poslanecké řečnění nudné, neví, o čem mluví. I suchými úvody k ekonomickým zákonům může zdatný zákonodárce upoutat pozornost svých kolegů a vyvolat všeobecné veselí. Ostřílenému politickému matadorovi Miroslavu Kalouskovi se to podařilo. Svým kolegům zahrál divadlo a sklidil potlesk.

Kalousek zaujal poslance scénkou

Z Kalouska se na chvíli stal herec, publikum ho ocenilo potleskem.foto: Jan Zátorský

Z Kalouska se na chvíli stal herec, publikum ho ocenilo potleskem.

. Spusť audio

Kalousek zaujal poslance scénkou

Úterní jednání Sněmovny připomínalo zprvu hučící úl. Předsedající schůze Miloslav Vlček musel poslance dokonce několikrát napomínat. "Pokud v Poslanecké sněmovně nebude klid, využiji § 29 odst. 2 písm. f) jednacího řádu," apeloval na neposlušné zákonodárce.

Na politiky ale jen tak něco neplatí. Výhrůžkou přerušení schůze z důvodu nepořádku, které se za paragrafem skrývá, Vlček ničeho nedosáhl.

Dnes 15:18 - Praha "Vy jste teď řekl: běž do prdele," obvinil v říjnu 2007 stínový ministr zdravotnictví ČSSD David Rath poslance ODS Radima Chytku. Terčem sprostých slov nebyl jedinkrát. O zhruba půl roku později mu tehdejší ministr práce Petr Nečas (ODS) s poslankyní zelených Kateřinou Jacques pro změnu nadávali, že je dobytek. Rath se totiž předtím pustil do tehdejšího premiéra Mirka Topolánka (ODS) a obvinil ho z toho, že "instaloval" svou partnerku Lucii Talmanovou (ODS) do funkce místopředsedkyně sněmovny. Naznačoval také, že stejně uvažuje vicepremiér Martin Bursík (SZ) a snaží se poslankyni Jacques obstarat ve sněmovně také významnou funkci. Vtipkovala se na účet Ratha Při jiné příležitosti použil Rath ve sporu s vládou jméno bývalého poslance ODS Petra Kotta, kterého strana vyloučila ze svých řad za to, že se opil a zmeškal hlasování. Exministr financí Miroslav Kalousek toho ale hned využil proti Rathovi. "Nicméně pan poslanec Kott se z toho do rána vyspal a potom vyléčil. To vám se, pane doktore, nemůže stát, kdybyste spal půl roku," prohlásil. Rozpravu řídí z vyvýšeného místa předseda sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD) a pět místopředsedů. Udělují poslancům slovo a například při interpelacích sledují, zda řečník nepřekročil povolený čas k položení dotazu. V krajním případě můžou vypnout řečnícímu poslanci mikrofon. To se stalo i Rathovi, kterému ho vypnul sám předseda Vlček. Domníval se totiž, že Rath se hlásí s technickou poznámkou, a odmítl mu udělit slovo, protože se právě chystal vyhlásit hlasování. Řídící schůze také sleduje, kdo z poslanců se do debaty hlásí. "Ptám se pana poslance Jeronýma Tejce, zdali se jenom opřel o tlačítko, protože mi tady bliká, že se hlásí s faktickou poznámkou?" otázal se z místa předsedajícího lidovec Jan Kasal. O faktickou poznámku zřejmě nešlo. "Takže si ho odmažu ze své tabule, nikoli ze svého srdce," prohlásil Kasal. Předsedající také často napomínají poslance, aby v sále nehlučeli a řečníka bylo slyšet. Exministr Kalousek proto zvolil formu malé herecké etudy: návrh zákona o zrušení Zajišťovacího fondu družstevních záložen obhajoval pohnutě zastřeným hlasem s důrazem na pointu. Při jiné příležitosti, v reakci na nabídku předsedy Vlčka, že se mu pokusí obstarat klid v sále, odpověděl: "Není třeba, pane předsedo, já to zkusím přeřvat." A vzápětí se pustil do představování státního závěrečného účtu za rok 2006. Poslanci jsou občas zametní Nedílnou součástí poslanecké práce je hlasování. Pokud hlasovací zařízení ohlásí něco jiného, než co poslanec zamýšlel, má právo hlasování zpochybnit. Tak se rozhodl učinit i poslanec ODS Jiří Janeček. "Vážení kolegové, hlasoval jsem pro, na sjetině jsem měl křížek. Omlouvám se, zpochybňuji hlasování. Teda na sjetině mám křížek, hlasoval jsem. Hlasoval jsem ne, mám tam křížek. Já se omlouvám. Mám tam ano, zpochybňuji hlasování," sdělil poslancům. Parlamentní stenografický záznam uvádí, že jeho slova doprovázela "veselost v sále".

Úřednická vláda je pro omezení imunity poslanců a senátorů

Vláda na svém jednání v pondělí dala požehnání poslaneckému návrhu Strany zelených na omezení imunity zákonodárcům. I bez něj by však o návrhu rozhodovala Sněmovna na své zářijové schůzi. Zelení uspěli také s návrhem na změnu výběru členů vysílací rady. Novela jednacího řádu rušící tzv. přílepky však kvůli četným nedostatkům neprošla.

Ministerský předseda Jan Fischer před jednáním vlády

Poslanci si zvedli cenu své dovolené. O třicet dva korun

velikost textu:

22. července 2009

Poslanci si zdražili vlastní dovolenou. Zvýšení cen ve sněmovních rekreačních střediscích však vyvolává buď další kritiku, anebo posměch. V Lipnici nad Sázavou se cena za osobu s plnou penzí po dlouhých letech zvýšila o 32 korun na 241. V zimním areálu v Harrachově pak o 26 korun – na 252. Obě musí dotovat stát asi pěti miliony korun ročně.
Poslanecký rekreační objekt v Lipnici nad Sázavoufoto: Lumír Schulz

Poslanecký rekreační objekt v Lipnici nad Sázavou

Ukázalo se, že ceny za "odborářskou" dovolenou jsou v dolní komoře hodně citlivé téma. "Jsou to prostě režijní ceny. A platí jistý status quo, nejhorší by bylo do toho naběhnout a žádat radikální změny," míní každoroční návštěvník Lipnice, poslanec Jaroslav Krákora z ČSSD.

"Vždyť tady každý rok shodím několik kilo!" pochlubí se sportovní aktivitou v bazénu s posuvným zastřešením a pak dodá: "Ale po dovolené je zase rychle naberu zpět..."

Jinak je v poslaneckém rekreačním středisku v Lipnici nad Sázavou polední klid. Rekreanti se po obědě jen pomalu trousí s kávičkou ven na terasu, kde se uvelebí ve stínu markýzy do křesílek.

"Uznejte, je tu klid. Proto sem pravidelně jezdím, dvanáct let jsem nebyl na dovolené v cizině," vypráví spokojený Krákora. "Už mám vztah k tomu místu. Je tu bazén, lesy plné hub, s panem správcem jsme kámoši, večer zajdeme na náměstí do Haškovy hospody," vypočítává třiapadesátiletý poslanec.

Sněmovna Travel

Poslanecká sněmovna má dvě takzvaná "víceúčelová zařízení", na jejichž provoz putuje ze státního rozpočtu zhruba pět milionů korun ročně. Mimo sezonu slouží obě ke zpestření – výjezdním schůzím.

Harrachov
V zimě se jezdí poslanci rekreovat do Harrachova v Krkonoších, kde za jednu osobu a den zaplatí 252 korun s plnou penzí.

Lipnice nad Sázavou
V létě si zase oblíbili Lipnici nad Sázavou na Vysočině, kde za totéž platí 241 korun.

Ve Sněmovně je od roku 2002, letos se ceny v jeho oblíbené Lipnici zvedly – o 32 korun. Z původních 209 korun na nynějších 241 denně za jednu osobu s plnou penzí. "Nejezdím sem kvůli tomu, že je to levné. Mám to tu rád, jezdil bych sem, i kdyby to stálo čtyři sta nebo osm set korun," dušuje se.

Možná ano – Jaroslav Krákora byl jediný z oslovených poslanců, který umožnil reportérům MF DNES vstup do střeženého areálu. I když mu to ostatní kolegové rozmlouvali, chtějí mít klid. O ten se jim stará puntičkářský správce Josef Juřina.

V desetibodovém provozním řádu střediska je například zákaz vstupu návštěv jinam než do recepce, zákaz psů (ti štěkají) a zákaz pobytu dětí mladších tří let (ty zase moc brečí). Areál je oplocený a hlídaný psy, zahrada přepečlivě upravena – zastřižený trávník, udržované keře. Letos tu před volbami mimo jiné odpočívali Petr Nečas či Daniel Petruška z ODS. Oni i ostatní poslanci nechtějí být rušeni.

A také se vyhýbají otázkám, zda zrovna poslanci se základním platem 65 tisíc korun plus spoustou nejrůznějších příplatků mají mít dovolenou dotovanou státem.

Předseda Sněmovny Miloslav Vlček z ČSSD se nejprve pochlubí, že to byl on, kdo zařídil ono zvýšení cen. "Zadal jsem kancléři úkol, aby ceny zvedl. Zda je to dostatečné, nevím, protože neznám a neviděl jsem přesné kalkulace. Platí, že Poslanecká sněmovna nesmí vytvářet zisk," říká Vlček.

Tržní ceny jsou vidět o kousek dál. Penzion Brixen na náměstí nabízí pokoj se snídaní za 700 korun za osobu a noc. Jenže poslanecké zařízení dotuje státní rozpočet. A to zhruba třemi miliony korun ročně, od rekreantů se přes léto vybere přes jeden milion.

Tři čtvrtiny návštěvníků tvoří úřednicí Sněmovny, zbytek zákonodárci. Přes rok se areál využívá hlavně pro výjezdní schůze různých sněmovních výborů. Na svá stranická jednání si klidný areál na Vysočině oblíbili hlavně lidovci.

Místní jsou s přítomností vlivných spokojeni. Poslancům se tu tak líbí, že si při rozdělování dotací ze státního rozpočtu vždy vzpomenou, kde byli v létě. Třeba loni poslali peníze na záchranu gotického kostela, předtím na sportovní a sociální zázemí pro základní školu.

Víc výhod pro poslance!

velikost textu:

29. července 2008 

Odpudivé útoky placených pisálků na naše zákonodárce jako vždy vyplňují okurkovou sezonu. A i my, jinak vzorní plátci daní, nakaženi papírovým morem kroutíme hlavami: "Bohatě jsou poslanci placeni, proč si ještě užívají dovolené za čtyřicet tři korun denně?"
Zákonodárci by měli mít dovolenou zdarma! Ilustrační fotofoto: Nguyen Phuong Thao

Zákonodárci by měli mít dovolenou zdarma! Ilustrační foto

Je už potřeba říci jednou rázné a rozhodné "ne" takovému hodokvasu české závisti a malosti. Dovolená za 43 Kč denně? - čtěte Poslanci si užívají prázdniny v hotelu za 43 korun na den

Nikolivěk! Zákonodárci ji mají mít zdarma. Ba mají dostat za každý den dovolené ještě od daňových poplatníků kapesné!

Připadá ti, vážený čtenáři, tento názor provokativní? Pak jsi ještě nikdy neseděl na stranické schůzi a nikdy jsi nenavštívil Sněmovnu. Poslanci nejen vytvářejí kvalitní, jednoduché, přehledné a spravedlivé zákony. Oni za nás trpí a ničí si zdraví i kariéru.

Začněme schůzí buňky politické strany. V zakouřeném pajzlu schází se několik vyžilých strejců, kteří mluví do všeho a o všem. Dva tři kariéristé, kteří chtějí přes stranu rozjet podnikání. Nesmí chybět ředitel školy, učitelka a lékárník.

Řeč se vede o tom, že Franta rozjel podpásovku, přičemž Jindra podrazil Osvaldovou, a že je potřeba odpracovat tu čističku na okrese. Probírají se stížnosti na zaběhlé psy a lovivé kočky. Kouří se cigarety a pije zelená. Trvá to tři i pět hodin.

Běda, když odejdete o chvilku dřív: Franta s Jindrou i Osvaldovou se spiknou a škrtnou vás z kandidátky. A pokud chcete tlačenku z okresu, i tu musíte vysedět. Kolik takových schůzí musí politik absolvovat, než se dostane na volitelné místo? Kolik fotbalů neuvidí, kolik seriálů na Nově mu uteče, kolikrát zahrádku nepohnojí?

A to nemluvím o tom, že se s mužem (ženou) a dětmi téměř nevidí. Ženy a muži a děti totiž často politika opustí, neboť mu už nerozumějí.

Nyní se náš adept vysoké politiky dostal po deseti či patnácti letech snažení do Sněmovny. Z deště zamířil pod okap, máme-li užít frázi, jichž poslanci tak rádi používají. Rekrut, který se dostal mezi bandu mazáků, je proti nováčkovi ve Sněmovně uherský magnát.

Dění totiž ovládá několik šíbrů a šíbryň. Poslanci jim musí chodit pro svačiny a na slovo je poslouchat. Zatímco šíbři si běhají po kuloárech, flirtují a lobbují, řadový zákonodárce to musí odsedět.

Za předsednickou lavicí uspávač hadů říká: "A je tu hlasování sto šestatřicáté čtvrté, promiňte, čtyřicáté druhé schůze. Á, technická námitka, pan poslanec Rath. Máte slovo." Rath: "Navrhuji, aby byl paragraf 2b nahrazen paragrafem 3c návrhu sociální demokracie."

Předsedající: "Dávám hlasovat o tom, zda budeme nejprve hlasovat o celkovém zákonu o pěstování řepky olejky, tedy jak je uvedeno ve sněmovním tisku, nebo o návrhu pana poslance Ratha."

Řadový zákonodárce nerozumí a nechce rozumět. Potí se, zatmívá se mu před očima. V záchvatu panické hrůzy zatíná ruce do sedadla, chce se mu utéct za každou cenu někam ven mezi normální lidi, na normální vzduch! Ale nejde to! Blíží se hlasování třeba o radaru, kdyby chyběl, stranický kápo ho dá na černou listinu a nikdy nebude zvolen, bude popliván, vláčen tiskem...

Nuže, milý čtenáři, nemá mít člověk, který tuto hrůzu prožívá každý měsíc několikrát, právo na bezplatnou dovolenou? A ne na nějaké Sázavě, nýbrž v Himálaji nebo v Karibiku? Jistěže ano! A nemá mít právo jezdit zadarmo ne takzvanou sockou, nýbrž přinejmenším jaguarem? Jistěže ano!

Naštěstí nyní nastává příhodná konstelace, kdy můžeme našim mučedníkům vše vynahradit. Vlády se na tři neděle ujímá Jiří Čunek. A kdo jiný než tento skutečný šampion drobných výhod a malých domů by to měl zařídit?

Vyhraj iPhone 3G 16GB! Více zde »

Soubor:Czechoslovakia COA small 2.svg

Zpět na hlavní stranu blogu

Anketa

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.8 (5x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Související články

žádné články nebyly nenalezeny

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář