TÝDENÍK V ČR CO SE STALO A PRÁVĚ DĚJE

27. září 2009 | 09.54 |

Týden v ČR

26-09-2009 06:00 | Zdeňka Kuchyňová

Poslech:RealAudioStáhnout:MP3Podcast:Odebírat

Zleva: Eduard Janota, Štefan Fule a Jan Fischer, foto: ČTKZleva: Eduard Janota, Štefan Fule a Jan Fischer, foto: ČTK O úsporném balíčku ministra financí Eduarda Janoty jednali politici celý týden. Původně hrozilo, že rozpočet skončí hrozivým schodkem 230 miliard korun. Ministr Janota navrhl škrty, které snížily schodek na méně hrozivých 155 miliard korun. Podle původního Janotova návrhu se škrty měly promítnou například ve snížení porodného nebo rodičovského příspěvku, nepočítal se zvýšením důchodů, a naopak snížil platy ve veřejné sféře o 4 procenta. Stoupnout by měly i nepřímé daně. Odbory i zaměstnavatelé pokládají balík za přijatelný kompromis.Premiér Jan Fischer po jeho představení řekl, že vláda si je vědoma, že tímto rozhodnutím vykročila ze svého ryze úřednického mandátu.

David Rath a Jiří Paroubek, foto: ČTKDavid Rath a Jiří Paroubek, foto: ČTK"Ale vzhledem ke stavu veřejných financí a ekonomickému vývoji má za svou povinnost, aby takový průlom udělala a navrhla ucelený tvar legislativních předloh, které povedou z deficitu 230 miliard k dnešnímu deficitu, který nabízíme ve výši 155,3 miliardy."

ODS a TOP 09 chtěli o úsporách hlasovat jako o celku, občanští demokraté dokonce navrhovali v tomto smyslu písemnou dohodu. Komunisté byli proti a peníze pro rodiny s dětmi chtěli pokrýt například ze zisku elektrárenského gigantu ČEZ. Také Sociální demokraté chtěli změny, nelíbilo se jim zvýšení nižší sazby DPH, spotřební daně u pohonných hmot a škrty směřující k rodinám s dětmi. To však znamenalo mírné navýšení schodku.

Eduard Janota, foto: ČTKEduard Janota, foto: ČTK A jaký byl nakonec výsledek schůze sněmovny plné hádek a urážek?

Poslanci dali zelenou vládnímu úspornému balíku. Schodek státního rozpočtu pro příští rok by tak nemusel překročit 163 miliard korun. Pro balík zvedly ruku všechny sněmovní strany kromě komunistů. Zákonodárci ale balík doplnili některými pozměňovacími návrhy. Rodičovské příspěvky se snižovat nebudou, stejně jako příspěvky pro postižené. Zavedená nebude ani progresivní daň. Podporu nenašel návrh lidovců na zdanění hazardu. Naopak poroste spotřební daň u cigaret, své peněžité náhrady budou danit i zákonodárci. Po přijetí úsporného balíku poslancům poděkoval premiér Jan Fischer.

Mirek Topolánek, foto: ČTKMirek Topolánek, foto: ČTK"Myslím, že se nám otevřela výslednou racionalitou cesta k tomu, abychom od nebývalého schodku 230 miliard, si otevřeli cestu k sestavení rozpočtu, který zamezí neslýchaným problémům, kterým bychom čelili. Je to kompromis. Odcházíme někdo hrubě nespokojen, někdo velmi zklamán, já odcházím jako člověk, který to bere jako kompromis velmi solidní a slušný." Pásek končí: ..slušný.

Jan Fischer, foto: ČTKJan Fischer, foto: ČTK Analytici ještě před hlasováním o úsporném balíčku upozorňovali, že podraží nejen potraviny, ale také léky, knihy a časopisy i služby Obě sazby daně z přidané hodnoty by se podle vládního návrhu zvýšily o jeden procentní bod. Podle analytika Aleše Michla to nakonec zaplatí většinou zákazník:

"Od toho dne, kdy bude platit ten zákon, který zvyšuje daň z přidané hodnoty, tak od té doby bude obchodník stát před rozhodnutím: mám si snížit marži, mám tu daň zaplatit já? A nebo mám zvýšit cenu a dát to 'sežrat' zákazníkovi. Ve většině případů si myslím, že firmy výrobky plošně zdraží."

Papež Benedikt XVI., foto: ČTKPapež Benedikt XVI., foto: ČTK Na návštěvě České republiky je od soboty papež Benedikt XVI. Ještě před jeho příjezdem zdůraznil biskup Václav Malý, že návštěva má hlavně duchovní význam a nepřinese zásadní posun v politických otázkách - jako například dojednání smlouvy mezi státem a církví, nebo dořešení otázky církevních restitucí.

"Chtěl bych zdůraznit, že je to především pastorační návštěva, ale protože papež je zároveň v čele Vatikánu, tak jsou mu přirozeně prokazovány pocty jako hlavě státu. Ale prvotně je to pastorační návštěva, nikoliv politická."

ChánovChánov Začlenění romské komunity do veřejného života - to je cílem prvního komplexního projektu, který přijel do Mostu představit ministr vnitra Martin Pecina. Projekt se do značné míry opírá o romské autority. V příštím týdnu odstartuje na mosteckém sídlišti Chánov. Podle ministra byla tato lokalita vybrána záměrně:

"Nejdůležitější pro nás je velmi vstřícná pozice místní samosprávy, druhý neméně výrazný předpoklad je, že se nám v této lokalitě podařilo identifikovat tu romskou elitu. Nejsou to lichváři, nejsou to distributoři drog. Jsou to slušní lidé, kteří mají v té své komunitě autoritu. To je důležité a na tom bychom mohli ukázat, jak se to dá dělat."

Foto: Evropská komiseFoto: Evropská komise České zemědělství jde ke dnu, letos bude poprvé od vstupu do Evropské unie ztrátové. O řešeních krize se mluvilo ve Žďáře nad Sázavou, kam se sjeli farmáři z celé republiky. Aktuálním problémem je, že na dorovnání přímých plateb chybí v připravovaném státním rozpočtu přes pět miliard korun. Pokud se kolonka alespoň z větší části nenaplní, dají se očekávat další protesty. Na otázku, jestli se bude vylévat mléko na pole jako v Belgii, prezident Agrární komory Jan Veleba odpovídá takto:

"Ti farmáři mají tak nízké tržby, a ještě se těch nízkých tržeb zbavovat a lít to na pole, tak já jsem si jist, že to farmáři neudělají i kdybychom je k tomu nějakým způsobem měli. O tom se neuvažuje, ale může se stát, že ta jiskra přeskočí."

Papež Benedikt XVI. zahájil třídenní návštěvu Česka

Papež Benedikt XVI. zahájil na ruzyňském letišti v Praze třídenní návštěvu Česka. Přímo pod schody leteckého speciálu ho uvítali prezident Václav Klaus s manželkou Livií, kardinál Miloslav Vlk a předseda České biskupské konference Jan Graubner. Hlava katolické církve během návštěvy odslouží mše v Brně a ve Staré Boleslavi. Benedikt XVI. je v Česku poprvé od nástupu do úřadu, zatím posledním papežem, který zemi navštívil, byl v roce 1997 jeho předchůdce Jan Pavel II. Na počest papeže zazněly hymny státu Vatikán, jehož hlavou Benedikt XVI. je, a České republiky. Poté Klaus přednesl uvítací projev, následovala i papežova promluva. Benedikt vyvolal silný ohlas, když zahájil projev v češtině. Jinak však věřící, kterých bylo přímo na ploše s vatikánskými vlaječkami asi 200, na papežova slova příliš emotivně nereagovali.

Papež vzpomněl slavné světce a povzbudil Čechy a Moravany ve víře

Papež ve svém projevu po příletu do Prahy připomněl statečnost slavných českých svatých Václava, Ludmily a Vojtěcha i české kardinály Josefa Berana a Františka Tomáška, kteří podle něj byli v čase nesvobody "nezdolnými svědky křesanské víry". V roce dvacátého výročí sametové revoluce vyzval Čechy a Moravany, aby znovu objevili křesanské tradice, které formovaly jejich kulturu. Zároveň vyzval české křesany, aby byl slyšet jejich hlas. "Bez boha člověk neví, kam má jít, ani není schopen pochopit, kdo je," citoval papež z bible. Papež v projevu také poděkoval prezidentu republiky Václavu Klausovi za pozvání do země. Na Klausovu adresu dodal, že zná jeho přání, aby náboženství hrálo větší roli v záležitostech ČR. Papež Benedikt XVI. v úvodu své návštěvy Česka uctil světoznámou sošku Pražského Jezulátka, k níž se lidé obracejí s žádostmi o vyslyšení svých proseb. Papež Jezulátku do malostranského kostela Panny Marie Vítězné přinesl novou zlatou korunku. Je to nejvyšší liturgický projev úcty, jaký lze malému pražskému Ježíškovi prokázat.

Fischer: Pro církev není kvůli krizi vyrovnání se státem priorita

Pro českou katolickou církev není s ohledem na ekonomickou krizi prioritou majetkové vyrovnání se státem. Církev je připravena vyčkat s řešením této problematiky na hospodářské oživení. Po setkání s vatikánským státním sekretářem Tarcisiem Bertonem to řekl premiér Jan Fischer s tím, že názor českých katolíků se shoduje i s postojem Vatikánu. "Katolická církev je připravena tato jednání teď neiniciovat, odložit je a vyčkat na ekonomické oživení," řekl Fischer novinářům. "Já jsem na druhou stranu konstatoval, že jsem přesvědčen, že potom český stát se k řešení této otázky bude schopen a připraven vrátit," dodal. Česko otázku vyrovnání s církvemi dosud nevyřešilo. Za vlády Mirka Topolánka (ODS) se sice podařilo dotáhnout dohody na odškodnění ve výši 83 miliard korun pro církev se splátkovým kalendářem na 60 let, sněmovna ji ale hlasy KSČM, ČSSD a bývalého člena ODS Vlastimila Tlustého zablokovala. Vedle vyrovnání státu s církvemi je další třecí plochou vztahů mezi Vatikánem a Českem dosud neratifikovaná mezistátní smlouva. Fischer uvedl, že tato situace sice nebrání velmi dobré vzájemné komunikaci, je ale třeba v řešení této otázky pokročit. "Shodli jsme se na tom, že v brzké době najdeme více času, kde tyto problémy budeme diskutovat podrobněji a důkladněji," řekl.

Romské hnutí: Vatikán zradil Romy, nezastal se jich

Romové jsou zklamáni tím, že se jich katolická církev i její hlava papež Benedikt XVI., který je na oficiální návštěvě Česka, nezastali proti vlně násilí ze strany neonacistů. Katolická církev podle nich přehlíží neonacistické a nacionalistické aktivity směřované proti Romům. Vyplývá to z tiskového prohlášení hnutí Roma Realia. "Jsme svědci historického momentu, kdy Romové jsou zrazováni ze strany Vatikánu v podobě mlčení a nevyjadřování se i přesto, že hlava katolické církve nyní navštěvuje Českou republiku," tvrdí představitel Roma Realia a Hnutí romského odporu v ČR Václav Miko. Hnutí se na papeže obrátilo již na jaře a chtělo po něm, aby otevřel diskusi o postavení Romů v Evropě. Začátkem září požádalo i o audienci u papeže při jeho současné návštěvě, ale odpověď prý byla zamítavá.

Papežova mise má v Česku posílit církev, zdůrazňuje německý tisk

Návštěva papeže Benedikta XVI. v České republice má posílit postavení a respekt katolické církve v jedné z nejateističtějších zemí Evropy a má i misijní rozměr. Shoduje se na tom německý tisk. "Papež na cestách v zemi ateistů," otitulkoval svůj příspěvek zpravodajský server deníku Welt. Poukazuje na to, že katolická církev má v Česku obtížnou pozici a že se 60 procent Čechů nehlásí k žádnému vyznání. Připomíná i historické souvislosti jako rekatolizace pod Habsburky, prohranou bitvu na Bílé Hoře a pozdější utlačování církve komunisty. Welt se rovněž pozastavil nad tím, že papež nebude kázat v němčině, ale v angličtině. To je prý důsledkem snahy Benedikta XVI. oslovit mladé lidi, nebo němčině rozumí spíš starší věřící. Spekulace, že tak papež učiní s ohledem na bolestné stránky česko-německých vztahů, česká katolická církev odmítá a podle kardinála Vlka by tento zvláštní ohled ani nebyl nutný. Deník Rheinische Post se domnívá, že návštěva papeže má v Česku posílit katolickou církev. "Očekává jej přátelské přijetí, ale ne jásající lidé," poznamenal dnes západoněmecký regionální list k třídenní návštěvě.

Rusko nerozmístí balistické rakety v Kaliningradské oblasti

Ruský prezident Dmitrij Medveděv, který se v americkém Pittsburghu zúčastnil summitu skupiny nejvyspělejších ekonomik světa G20, oznámil, že zruší své rozhodnutí rozmístit v Kaliningradské oblasti balistické střely Iskander. Ty měly být podle Moskvy odpovědí na zamýšlenou výstavbu evropské části amerického protiraketového štítu. Washington však plány postavit radar v Česku a protiraketovou základnu v Polsku před několika dny odvolal. Oznámila to agentura Reuters. "Nyní, když bylo toto rozhodnutí (zrušení výstavby evropské části amerického štítu) odvoláno, rozhodnu se nerozmístit Iskandery v příslušném regionu naší země," prohlásil Medveděv.

Kvůli nabídce peněz za změnu zákona rezignuje poslanec Šustr

Dvě domácí politické strany čelí novému skandálu. Podle Mladé fronty Dnes byli dva představitelé KSČM a jeden reprezentant TOP 09 ochotní přijmout peníze za to, že se pokusí ve sněmovně ovlivnit podobu novely loterijního zákona. Nejvstřícnějšími byli poslanec Ladislav Šustr (zvolený za KDU-ČSL, později na kandidátce TOP 09), který už oznámil, že složí mandát, a místopředsedové KSČM Jiří Dolejš a Čeněk Milota. Dolejš zatím rezignaci odmítá. MfD vyslala člověka, který se prezentoval jako majitel neexistující sítě heren Jackpot. Oslovil šest parlamentních stran. Pouze zelení ho odmítli rovnou, zatímco ODS, ČSSD a lidovci až po určité době. Pracovník redakce Jiří Benák nabízel zástupcům šesti stran milion korun za to, že v parlamentu zabrání přijetí novely, kterou připravuje KDU-ČSL. Provozovatelé hazardních her by podle ní museli za každý nový automat zaplatit státu milion korun. Předseda KSČM Vojtěch Filip tvrdí, že jednání místopředsedů poškodilo stranu a oba by měli zvážit své setrvání ve funkci a Dolejš navíc i vzdání se poslaneckého mandátu. Dolejš to odmítá s tím, že by to vypadalo jako přiznání viny. Věcí se má zabývat již příští týden výkonný výbor strany. "V tyto dny je to mediální bublina a tímto krokem (rezignací) bych podlehl panice a dával bych té mediální bublině zapravdu," řekl Dolejš. Fiktivní podnikatel v loteriích, redaktor Jiří Benák prý přišel jako sympatizant KSČM, který má i zájem straně finančně pomoci. Dolejš v tiskovém prohlášení zaslaném ČTK tvrdí, že se Benák za tuto svou nabídku nic nechtěl a teprve nezávisle na ní se zajímal o legislativní dění kolem sázek a her. Šustr podle MfD ujistil fiktivního majitele heren, že má stejný zájem jako on. "Jsem v dozorčí radě Sazky a v mém vlastním zájmu je, abych bojoval za jejich věci," prohlásil. Sliboval rovněž, že promluví s lídrem TOP 09 Kalouskem, aby věděl, že jeho strana bude majiteli kasin do budoucna "povinována". Domnělému sponzorovi podle listu doporučil: "My máme volební agenturu. Uděláte si s nimi smlouvu, že bude dělat pro vás reklamu. Oni nám dělají kampaň a oni po mně budou chtít, abych ji zaplatil. Takže by se to zaplatilo, to je nejjednodušší." "Jsem si jist, že ani sponzorský dar, ani jakýkoliv jiný hmotný prospěch by nemohl nijak ovlivnit mé politické rozhodování při hlasování o novele loterijního zákona," uvedl později v prohlášení Šustr.

Příspěvek k důchodu pro odbojáře se zvýší o 88 a 176 korun

Příspěvek k důchodu, který stát vyplácí někdejším účastníkům odboje z druhé světové války a některým pozůstalým po zesnulých bojovnících, se od příštího roku zvýší o 88 korun, respektive o 176 korun. Na svých internetových stránkách to uvedlo ministerstvo práce a sociálních věcí. O zvýšení příspěvku rozhodla vláda v polovině září. Stát příspěvek k důchodu zavedl v roce 2005, chtěl jeho adresátům kompenzovat některá zvýhodnění, která jim zrušil nebo omezil. Účastníci odboje do té doby mohli využívat různé slevy z jízdného, levnější telefon nebo lázeňské a rekreační pobyty. Zvláštní příspěvek k důchodu se vyplácí ve dvou sazbách podle toho, do jaké skupiny stát jeho příjemce zařadí. Nižší sazba příspěvku dosud činila 1250 korun a od ledna vzroste na 1338 korun; vyšší bude činit místo dosavadních 2500 korun celkem 2676 korun měsíčně. Stát příspěvek zvýší automaticky, lidé jej v nové výši dostanou spolu s lednovou výplatou důchodu.

Policisté při pronásledování srazili v Krnově chodce, jeden umřel

Policejní automobil srazil při pronásledování ujíždějícího vozu v Krnově na Bruntálsku na přechodu dva chodce, jeden na místě zemřel, další utrpěl vážná zranění. Vrtulník jej přepravil do ostravské fakultní nemocnice. Nehoda se stala krátce po půlnoci. Policisté v té době se zapnutým majákem a sirénou pronásledovali vůz BMW. Na místě zemřela třiadvacetiletá žena. O sedm let starší muž utrpěl těžká zranění a byl letecky transportován do nemocnice v Ostravě. "Jeho stav byl kritický a byl v přímém ohrožení života. Byl v bezvědomí. Utrpěl poranění hlavy, končetin a zřejmě i břicha," popsal ČTK zdravotní stav zraněného mluvčí moravskoslezských záchranářů LukᚠHumpl.

Policisté při nehodách usmrtili od roku 2004 nejméně pět lidí

Výběr případů, kdy během posledních pěti let při nehodě policista zabil chodce: 23. prosince 2004 - Policejní vůz v Brně-Králově Poli porazil jednašedesátiletého chodce, který v nemocnici podlehl těžkým zraněním. Policejní Škoda Fabia se s mužem střetla na křižovatce ulic Palackého a Boženy Němcové. 26. září 2005 - V pražské vinohradské nemocnici zemřel sedmaosmdesátiletý muž, kterého na Vinohradské třídě srazil policejní automobil. 23. září 2006 - Policista přejel nedaleko obce Havlovice na Domažlicku chodce, který na místě svým zraněním podlehl. Šestatřicetiletý muž šel středem vozovky v protisměru jízdy policisty, jenž tudy projížděl se soukromým vozidlem. 23. srpna 2008 - Policista ve služebním voze havaroval v Mošnově na Novojičínsku. Na silnici porazil asi čtyřicetiletého muže, který na místě zemřel. 26. září 2009 - Policejní automobil při pronásledování ujíždějícího vozu srazil v Krnově na Bruntálsku dva chodce, jeden na místě zemřel, další utrpěl vážná zranění.

Věk lidí s prvním infarktem se stále snižuje

První srdeční infarkt postihuje stále mladší lidi. Za posledních 15 let poklesl průměrný věk nemocných s prvním infarktem z přibližně 63 roků na současných 49 let, řekl ČTK místopředseda České kardiologické společnosti profesor Michael Aschermann. Zvýšit povědomí veřejnosti o onemocněních srdce a cév a o možnostech prevence má Světový den srdce, který se slaví v neděli. Že jsou infarkty stále častější i u třicátníků, vysvětluje Aschermann tím, že se u mladších ročníků stále více vyskytují rizikové faktory, které k onemocnění srdce a cév vedou. Jsou jimi kouření, nadváha, nedostatek pohybu, vysoký krevní tlak a vysoký cholesterol. Nemocné srdce a cévy mají však i aktivní lidé - příčinu lze hledat ve zvýšené míře stresu a vyšších nárocích na organismus. Není také pravda, že onemocnění srdce a cév postihuje častěji muže. Ženy také, ale trochu později, nebo do určitého věku mají hormonální ochranu. Ženy dokonce umírají na srdečně-cévní onemocnění častěji než muži. Prevence by měla podle lékaře začít už v rodině. Nejdůležitějším a zároveň nejsnáze ovlivnitelným způsobem, jak nemoci předcházet, je omezit kouření, uvedl. Pomůže také aspoň 30 minut pohybu denně navíc, předcházet stresu a upravit jídelníček. Úprava životosprávy by měla být udržitelná dlouhodobě, radí nutriční terapeutka Věra Králová.

V Liberci se pustili do záchrany první tramvaje z roku 1897

Vrak tramvaje, která pamatuje spuštění první elektrické dráhy v roce 1897 v Liberci, se dal po dlouhé době znovu do pohybu. Vůz, vyrobený za Rakouska -Uherska se Štýrském Hradci, se ale neobjevil na kolejích. Hlemýždím tempem se šinul po pražcích k brance u domu v liberecké čtvrti Růžodol. S pomocí zvedáků ho přesunovala parta z Boveraclubu, která opravuje historické tramvaje. "Torzo tramvaje chceme dostat na místo, kam si pro ni může za několik dní přijet jeřáb. Naloží ji na nákladní auto a na něm vrak poputuje do dílen, kde z něj uděláme pravděpodobně repliku původního vozu z roku 1897," řekl ČTK Jiří Němeček z Boveraclubu. Vůz původně jezdil jako elektrický, později jako vlečný. Vešlo se do něj 16 sedících pasažérů a patřily k němu dvě plošiny pro šest a sedm stojících. Na torzu tramvaje už plošiny chybí. Tramvaj z roku 1897 sloužila v poslední době jako kůlna. Na jejím místě vyroste garáž, nadšenci z Boveraclubu s ní Novákovi pomohou na oplátku za přenechání vraku vzácného vozu. Byl v pořadí třetí, který na tramvajovou tra před 112 lety vyrazil.

Festival Novoměstský hrnec smíchu vyhrál film Líbᚠjako bůh

Komedie Marie Poledňákové Líbᚠjako bůh získala obě hlavní ceny na 31. ročníku festivalu české filmové a televizní komedie Novoměstský hrnec smíchu. Cenu Hrnec smíchu získala od diváků a cenu Zlatý prim od poroty. Na týdenní festival, který v sobotu skončil, přišly tisíce diváků, téměř všechna představení byla vyprodána, řekla ČTK ředitelka festivalu Ilona Daňková. O udělení divácké ceny tradičně rozhoduje nejdelší doba, po kterou se diváci při promítání v kině smějí. Při promítání filmu Líbᚠjako bůh časoměřiči naměřili celkem 19,28 procenta smíchu. "Letos se diváci i porota shodli, což v žádném případě nebývá pravidlem. Souboj o divácký Hrnec smíchu přitom bývá napínavý až do poslední chvíle," řekla programová ředitelka festivalu Stanislava Brendlová. Dokladem je i to, že letos těsně druhá skončila s 18,35 smíchu komedie Vy nám taky, šéfe! V kategorii nejlepší televizní komedie porota hlavní cenu udělila komedii Petra Slavíka Divnovlásky. Porotci také určili, že nejlepší mužský herecký výkon podal Jiří Macháček ve snímku Nestyda a mezi ženami Jitka Čvančarová za roli ve filmu Natěrač. Celkem o přízeň porotců a diváků letos usilovalo osm filmových komedií a šest komedií televizních.

České volejbalistky prohrály na ME se Srbskem hladce 0:3

České volejbalistky prohrály ve svém druhém vystoupení na mistrovství Evropy v Katovicích s favorizovaným Srbskem za pouhých 73 minut hladce 0:3. Pouze v úvodu setů stačily české hráčky se zkušenějšími soupeřkami udržet krok, v dalším průběhu se ale nedokázaly prosadit v útoku. Nejslibněji začala z pohledu českých volejbalistek třetí sada, v níž ještě vedly 7:5 a vzdorovaly do stavu 10:10. Další průběh zápasu už však byl věrnou kopií předcházejících dvou setů. Nevynucenými chybami, špatným příjmem i nepřesnými bloky nabídl český tým Srbkám laciné body. Pro soupeřky už nebyl problém bodový náskok dotáhnout k pohodlnému vítězství bez ztráty setu a k postupové jistotě. V neděli čeká český tým závěrečné utkání ve skupině D s Ázerbájdžánem, nad kterým musí pro zachování naděje na postup zvítězit.

Frintová mistryní světa v duatlonu

Triatlonistka Vendula Frintová získala pro Českou republiku první titul z mistrovství světa v duatlonu. V americkém Concordu bývalá evropská šampionka vyhrála o čtyři sekundy před Francouzkou Sandrou Levenezovou.

Kreuziger: Když na tom budu dobře, patřím mezi favority

Pokud se budu cítit dobře, počítám se mezi favority, prohlásil český cyklista Roman Kreuziger před nedělním závodem na mistrovství světa ve švýcarském Mendrisiu. Po příjezdu do dějiště šampionátu si byl hned zatrénovat na okruhu dlouhém 13,8 kilometru a pocity má dobré. "Okruh je hodně těžký, to se ale vědělo. Je technický a je na něm málo místa na odpočinek. Tra není široká, bude to o tom jet vepředu a hodně bude záležet na počasí. Když bude pršet, tak může dojet taky jen dvacet lidí," řekl novinářům Kreuziger. Devátý jezdec z letošní Tour de France odstartuje do závodu na 262 kilometrů spolu s Martinem Marešem a Janem Bártou.

Cyklistka Růžičková nedokončila závod s hromadným startem na MS

Cyklistickou mistryní světa se stala pětadvacetiletá Italka Tatiana Guderzová. Za ní ve švýcarském Mendrisiu skončily Nizozemka Marianne Vosová a další Italka Noemi Canteleová. Česká reprezentantka Martina Růžičková závod nedojela. V úvodu druhého stoupání měla defekt, peloton jí odjel a Růžičková přes veškerou snahu soupeřky již nedostihla. Čtyři okruhy kroužila za pelotonem a poté svou snahu vzdala. Mistrem světa v silničním závodu cyklistů do 23 let se stal francouzský reprezentant Romain Sicard. Po téměř 180 kilometrech projel jedenadvacetiletý závodník cílem s půlminutovým náskokem před spurtující dvojicí Carlos Alberto z Kolumbie a Rusem Jegorem Silinem. Nejlepší z českých cyklistů Leopold König obsadil 38. místo s odstupem pět minut a 22 sekund na vítěze.

Čermák získal v Bukurešti čtvrtý letošní titul ve čtyřhře

Český tenista František Čermák získal spolu se Slovákem Michalem Mertiňákem v Bukurešti titul ve čtyřhře. Ve finále porazili Švéda Johana Brunströma a Jeana-Juliena Rojera z Nizozemských Antil po setech 6:2 a 6:4. Čermák získal na okruhu svůj jubilejní dvacátý titul ve čtyřhře. Letos s Mertiňákem vyhráli již čtvrtý turnaj, když předtím triumfovali v Umagu, Stuttgartu a Acapulku. Český tenista, který loni dostal desetitýdenní distanc a pokutu 9450 eur za sázení na cizí zápasy, si spolu s Mertiňákem za titul z Bukurešti rozdělí prémii 22.750 eur.

Krasobruslařský pár Myslivečková, Novák si vybojoval účast na ZOH

Taneční pár Lucie Myslivečková, Matěj Novák obsadil v Oberstdorfu šestou pozici a kvalifikoval se na olympijské hry. Na tradiční soutěži v Německu se bojovalo o pět míst pro Vancouver a český pár skončil v redukovaném pořadí druhý. Přímou účast na ZOH si naopak nevybojovala Nella Simaová, jež obsadila celkově třinácté a v redukovaném pořadí osmé místo. Vzhledem k tomu, že ženy bojovaly v Oberstdorfu o šest míst, musí jednadvacetiletá rodačka z Brna čekat, zda dvě národní federace neobsadí získaná druhá kvótní místa.

Sparta ve fotbalové lize pouze remizovala

Výsledky 9. kola: Liberec - Slovácko 2:0 (1:0), Ostrava - Teplice 2:2 (1:1), Sparta - Plzeň 0:0.

Čech byl vyloučen a Chelsea poprvé v sezoně prohrála

Brankář Chelsea Petr Čech byl v utkání anglické fotbalové ligy s Wiganem vyloučen. Jeho tým prohrál 1:3 a po šestizápasové vítězné sérii poprvé v sezoně ztratil body. Čech uviděl první červenou kartu během svého působení v Anglii v 53. minutě, kdy v pokutovém území fauloval pronikajícího Rodallegu. Následnou penaltu proměnil sám faulovaný Kolumbijec, který překonal náhradníka Hilária. V nastaveném čase domácí Scharner pojistil překvapivé vítězství Wiganu. Do čela tabulky se díky lepšímu skóre dostal Manchester United, který zvítězil na hřišti Stoke 2:0.

Videorozhodčí Bolina po chybě na Slavii v této sezoně skončil

Videorozhodčí Petr Bolina nebude v této sezoně hokejové extraligy delegován již k žádnému zápasu. Komise rozhodčích ho potrestala za hrubé porušení povinností v pátečním utkání 8. kola mezi pražskou Slavií a Kometou Brno, v němž nebyla hostům uznána regulérní branka. ČTK o tom informoval šéf komise Pavel Halas. Sporný moment se odehrál ve druhé třetině, kdy ve 36. minutě útočník Radek Procházka nahodil puk na branku Slavie. Kotouč se odrazil od gólmana Stanislava Nerudy do horní tyčky a zpět. Pak Procházka spolu s jedním bránícím slávistou narazili do brankové konstrukce, ta se vychýlila a sudí hru přerušili. Ještě předtím však puk přešel brankovou čáru, čehož si nikdo nevšiml. Podle regulí měl Bolina, bývalý mezinárodní rozhodčí, své kolegy na ledové ploše upozornit, že hosté vstřelili branku, která by je posunula do vedení 4:1. Kometa nakonec v Praze prohrála 4:6, když pět gólů inkasovala ve třetí třetině.

Počasí

Jasno nebo skoro jasno. Ráno a dopoledne ojediněle mlhy nebo nízká oblačnost. Nejvyšší teploty 19 až 23 stupňů Celsia.

Články publikované dnes na www.radio.cz

České "nej": V Česku byla vyrobena nejvyšší skříň na světě

Víte, že nejvyšší skříň na světě je z České republiky. Představila se na mezinárodním veletrhu interiéru a designu na výstavišti v pražských Letňanech. Vyrobila ji rodinná firma z Nových Dvorů ke 20. výročí svého založení a chce svůj unikátní výrobek zapsat do Guinessovy knihy rekordů.

Toulky po regionech: Toulky po regionech 26.9.2009

V Česku je v těchto dnech na návštěvě papež Benedikt XVI. My se v Toulkách po regionech vydáme do jediné výrobny hostií u nás. Pak půjdeme nakoupit do prvního dobročinného obchodu na Plzeňsku a zamíříme i na Křivoklátsko a Jesenicko, kde se uvažuje o vzniku národních parků. Dozvíte se, že v Česku možná vznikne i netradiční rezervace tmy. Pak se vydáme na unikátní rozhlednu, jejíž předchůdkyni sfouknul vítr, zjistíme, jak jsou hrady a zámky připravené na handicapované turisty. Ve Svitavách měli unikátní hraniční kameny, ale o zmizení jejich části se postarali zloději a skončíme pěkně zostra - půjdeme na výstavu nožů v Příbrami.

Češi v zahraničí: Ve Spojených státech působili slavní čeští skladatelé i dnes už neznámí muzikanti

V repríze dnešního pořadu zaznějí hudební ukázky z děl českých skladatelů, které spojuje pobyt v Americe. Jsou mezi nimi známá jména, ale i autoři docela neznámí. Víte, že vůbec první česká skladba, která zazněla v Americe, byla Bitva o Prahu?

Papež Benedikt XVI. sloužil v Brně mši pro 120.000 věřících

Přibližně 120.000 českých a moravských věřících se v Brně zúčastnilo mše, kterou sloužil papež Benedikt XVI. Na historicky první návštěvu papeže v moravské metropoli přijeli poutníci také z diecézí ze Slovenska, Polska, Rakouska či Německa. Nejvyšší představitel katolické církve si vybral za hlavní téma svého kázání naději. Benedikt XVI. zahájil svůj proslov dvěma větami v češtině a pokračoval italsky. Po částech jej překladatel četl česky. Připomněl svaté Cyrila a Metoděje jako hlavní patrony Moravy a svaté Petra a Pavla, kterým je zasvěcena brněnská katedrála. Pozornost věřících obrátil také k dalším svatým a jejich osudům spřízněným s moravským a českým prostředím - svatým Zdislavě, Janu Sarkandrovi, Klementu Mariovi Hofbauerovi a k blahoslavené Restitutě Kafkové, řeholnici narozené v Brně a zavražděné nacisty ve Vídni. Na dvouhodinovou mši přiletěl Benedikt XVI. ráno z Prahy, kde se v sobotu setkal s věřícími i s nejvyššími zástupci českého státu. Ti se v čele s prezidentem Václavem Klausem zúčastnili i dnešního setkání v Brně. Improvizovanému pódiu v Brně - Tuřanech vévodila vedle vztyčeného kříže dvanáctimetrová kotva, symbol naděje, o níž dnes papež mluvil. Benedikt XVI. k pódiu přijel ve svém papamobilu, při cestě kynul věřícím, kteří mu mávali. Před samotnou mší ale vyzval Benedikt XVI. věřící ke ztišení. Přes pořadatele je požádal, aby nekřičeli při obřadu hesla, ani nemávali vlajkami. V tichu nechal doznít i slova své promluvy. Kromě poutníků z celé Moravy přišly především početné zástupy Slováků a Poláků. Celkem na brněnskou mši přicestovalo podle odhadů 11.000 cizinců.

Ekumenická rada církví a papež připomněli osobu Jana Husa

Osobu Jana Husa a historické sympozium v Římě v roce 1999, na kterém církev Husa uznala jako reformátora, na společném setkání připomněli předseda Ekumenické rady církví Pavel Černý a papež Benedikt XVI. Díky sympoziu mohou dnes podle Černého lidé různých církví brát Husa jako postavu středověkého křesana, který sjednocuje, a jeho charakter a zápas o pravdu má co říci i dnes. Papež se na závěr setkání s přítomnými pomodlil a se všemi zástupci církví tvořící ekumenickou radu se seznámil. Předchůdce Benedikta XVI. Jan Pavel II., který konferenci před deseti lety inicioval, tehdy vyjádřil "hlubokou lítost nad krutou smrtí" českého kazatele a církevního reformátora Jana Husa, prohlášeného za kacíře a roku 1415 upáleného. "Modlím se, aby podobné ekumenické iniciativy přinesly plody nejen ve snaze o jednotu křesanů, ale k prospěchu celé evropské společnosti," uvedl Benedikt XVI. Křesané musejí podle papeže připomínat Evropě její kořeny, které neuschly, ale naopak stále dodávají kontinentu duchovní a morální výživu, jež mu umožňuje vést dialog s lidmi jiných kultur a náboženství. Význam zemských patronů přesahuje okruh věřících, zejména historické souvislosti jejich konání výrazně vnímá i široká veřejnost. Česká princezna, dcera Přemysla Otakara I. Anežka Česká proslula svou dobročinností a milosrdenstvím. O její kanonizaci usilovali už Eliška Přemyslovna a Karel IV., ale teprve v roce 1874 byla prohlášena za blahoslavenou a 12. listopadu 1989 ji svatořečil Jan Pavel II.

Působení v roli arcibiskupa nepovažuje Vlk za úspěšné

Pražský arcibiskup Miloslav Vlk, jemuž v prosinci skončí mandát, nepovažuje svoje skoro dvacetileté působení ve funkci za úspěšné. "De facto za těch 20 let jsem na rovině církevně-politické nedosáhl vlastně téměř nic," řekl. Zmínil odklad majetkového vyrovnání státu s církvemi, nepřijetí novely církevního zákona i to, že svatovítská katedrála patří stále státu a že nebyla ratifikována česko-vatikánská smlouva. "Můj úspěch, nebo neúspěch vyrůstá z politické situace. Na naší straně - církve - byla vždycky ochota ...., ale nebyla dostatečná vůle na druhé straně - na straně politiků," vysvětlil důvody toho, proč nebyly problémy dosud vyřešeny. Uvedl, že "tyto dluhy" předá svému nástupci. Současně ale Vlk vyjádřil optimismus, že nyní by při jejich řešení mohly nastat změny. Odvolával se přitom na sobotní výroky prezidenta Václava Klause mimo jiné o tom, že křesanské hodnoty musí být základem našeho života. Prezident je pronesl při setkání představitelů českého a společenského života s papežem Benediktem XVI., který je od soboty v České republice na třídenní návštěvě.

Mohutná papežská kotva neskončí ve šrotu, bude zdobit Brno

Mohutná kotva, která na brněnské bohoslužbě s Benediktem XVI. vévodila areálu, v němž se s papežem sešlo 120.000 poutníků z Moravy, nepůjde do šrotu. Dvanáct metrů vysoké umělecké dílo, které symbolizuje naději, bude trvale umístěno na nábřeží Brněnské přehrady. ČTK to řekla mluvčí brněnského biskupství Martina Jandlová. "Původně měla být kovová kotva, natřená na bílo, po mši zrecyklována. Byla by to ale škoda," uvedla mluvčí. Zničen nebude ani dvanáctimetrový kříž, který je druhým symbolem setkání s hlavou katolické církve. Netradiční je tím, že na místě pěti Kristových ran jej zdobí skleněné koule. Kříž bude vztyčen v Kapucínských zahradách.

Agentury zmiňují ateismus českých občanů i chybějící smlouvu s Vatikánem

Začátek návštěvy papeže Benedikta XVI. v České republice zevrubně sledují i světové agentury. Připomínají, že Česká republika je převážně ateistickou zemí a všímají si i toho, že Vatikán a Praha stále nemají smlouvu o vzájemných vztazích. "Méně než tři miliony z 10,5milionové populace se prohlašují za katolíky a jen málo z nich chodí pravidelně do kostela," napsal Reuters. Stejně jako ostatní světové agentury podotýká, že vztahy Prahy a Vatikánu kalí skutečnost, že Česko neratifikovali smlouvu o vzájemných vztazích obou zemí a "politici odmítli návrhy, které by urovnaly požadavky na restituce církevního majetku zabraného komunisty". Agentura AP soudí, že přes skupiny poutníků proudících do Prahy se hlavě katolické církve dostalo vlažného přijetí. "Nezdravily jej žádné zástupy, billboardy ani plakáty, a nedostal se dokonce ani na titulní stranu celostátního deníku Právo. Většina Čechů a Moravanů zřejmě posuzuje jeho výlet jako nevýznamný a někteří byli otevřeně nepřátelští," uvedla AP. DPA podotýká, že papežova veřejná vystoupení provázel aplaus, a prezident Václav Klaus jej označil za jednu z vůdčích světových intelektuálních osobností. "Oficiálně ale nebyly na pořadu dne politicky ožehavé otázky jako dosud neúčinná smlouva o vztazích mezi Prahou a Svatým stolcem," napsala DPA. Klaus v roce 2004 tehdejšímu ministru zahraničí Cyrilu Svobodovi sdělil, že zamítnutý návrh by neschválil, nebo jej považoval za výhodnější pro Vatikán.

Lisabonské smlouvě by řeklo "ano" 55 procent Irů

Více než polovina Irů by dnes řekla ano ratifikaci lisabonské smlouvy. Vyplývá to z průzkumu, který byl ani ne týden před druhým referendem v této zemi uveřejněn. Lidové hlasování o smlouvě, která má reformovat instituce EU, se v Irsku uskuteční 2. října. Pro ratifikaci smlouvy se nyní vyslovuje 55 procent obyvatel Irska, proti ní je 27 procent a 18 procent se ještě nerozhodlo, uvádí průzkum, který provedl institut Red C Market Research pro časopis The Sunday Business Post. Ratifikaci lisabonské smlouvy dosud dokončilo 24 zemí evropské sedmadvacítky. Po pátečním podpisu smlouvy německým prezidentem chybí k dokončení procesu ratifikace na celounijní úrovni kromě irského referenda ještě podpisy prezidentů ČR a Polska.

Fischer: Krize na domácnosti ještě dopadne kvůli nezaměstnanosti

Hospodářská krize na tuzemské domácnosti teprve dopadne, a to především dalším nárůstem nezaměstnanosti. Je o tom přesvědčen předseda vlády Jan Fischer. Podíl lidí bez práce podle něj stoupne na zhruba deset procent. Výkon tuzemské ekonomiky by se měl v příštím roce pohybovat kolem nuly. Dopady vládního úsporného balíčku na domácnosti odhadl nejvýše na tisícikoruny měsíčně. "Jestli to (hrubý domácí produkt) bude mínus 0,3 nebo plus 0,3 (procenta), tak o to teď neveďme nějakou sofistikovanou debatu," řekl Fischer. Připomněl, že existují i jiné prognózy vývoje ekonomiky, které předpovídají růst mezi dvěma a třemi procenty. Vláda si ale tyto prognózy neosvojuje, podotkl. Aktuální prognóza ministerstva financí předpovídá, že HDP České republiky by měl v roce 2010 mírně vzrůst o 0,3 procenta, Česká národní banka předpokládá růst o 0,7 procenta. Mezi rozpočtové priority své vlády Fischer zařadil investice do dopravní infrastruktury a podporu exportu, nakloněn je i minimalizaci daňových výjimek. Progresivní zdanění, které prosazuje levice a odmítá pravice, je podle něj "hospodářsko-politický problém" pro předvolební debatu.

Šéf KSČM Filip trvá na odvolání místopředsedů Dolejše a Miloty

Předsedovi KSČM Vojtěchu Filipovi prý nezbývá nic jiného, než navrhnout odvolání místopředsedů strany Jiřího Dolejše a Čeňka Miloty za jejich účinkování v kauze lobování za změnu loterijního zákona. Pokud by tak neučinil, musel by sám rezignovat. O osudu obou místopředsedů by měl rozhodovat výkonný výbor ústředního výboru strany, který Filip svolal na úterní ráno. Tam Filip navrhne jejich odvolání, pokud sami nerezignují. "Kdybych udělal jakýkoli jiný krok, tak bych musel uvažovat o své vlastní rezignaci," prohlásil Filip. "Způsob, jakým poškodili stranu, já přijmout nemohu," zdůraznil. "Je to takový nonsens, se kterým jsem se ještě nesetkal. A kdybych to nazval naivitou, tak jsem velmi mírný," řekl. Podle něj prokázali, že nezvládají svou funkci. Dolejš už v sobotu uvedl, že rezignaci odmítá s tím, že by mohla být vnímána jako přiznání viny. On se ale cítí nevinný.

Tajemník KDU-ČSL Stodůlka nabídl funkci kvůli kauze loterií

Generální sekretář KDU-ČSL Jiří Stodůlka nabídl svou funkci k dispozici kvůli svému chování v kauze lobbování za změkčení novely loterijního zákona. Na tiskové konferenci po jednání předsednictva strany to řekl její předseda Cyril Svoboda. Podle informací sobotní Mladé fronty Dnes byli představitelé některých politických stran ochotni za peníze změnit zákon. Stodůlka byl podle deníku tomuto obchodu nakloněn. Podobně vstřícně se podle deníku choval i poslanec TOP 09 Ladislav Šustr (původně zvolený za KDU-ČSL), ten ale již v sobotu oznámil, že svůj mandát složí. Nebude ani na kandidátce TOP 09, kde původně pro podzimní volby figuroval. Minulý týden se lidovci pokusili do vládního rozpočtového balíčku neúspěšně prosadit vyšší odvody pro loterijní firmy, návrh ale ve sněmovně nenašel dostatečnou podporu. Svoboda dnes prohlásil, že KDU-ČSL bude i nadále prosazovat svou novelu loterijního zákona. Obsahovat má vyšší zdanění hazardu, poplatek milion korun za instalaci videoterminálu nebo hracího automatu a každá obec bude mít právo rozhodnout o jejich umístění. Zakázat se má reklama na hazard a peníze na obecně prospěšné účely se budou proplácet nikoli přímo, ale prostřednictvím fondu.

Stav Jiráskové se mírně zlepšuje, byla probuzena z umělého spánku

Zdravotní stav Jiřiny Jiráskové po akutní operaci před týdnem je sice stále vážný, mírně se však zlepšuje a herečka byla probuzena z umělého spánku. Na dotaz ČTK to uvedla mluvčí Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Petra Pekařová. Osmasedmdesátiletá populární herečka byla do nemocnice před týdnem přijata ve vážném akutním stavu. "Jednalo se o náhlou příhodu břišní, přičemž nález byl závažný a pokročilý," uvedla začátkem týdne mluvčí. Jirásková byla v posledních dvou letech hospitalizována několikrát. Tato operace byla v pořadí už pátá. V Divadle na Vinohradech, jehož členkou je od začátku 50. let, ještě minulý týden zkoušela s uměleckým šéfem Martinem Stropnickým jevištní verzi filmu Federika Felliniho Zkouška orchestru. Premiéra je plánována na 22. října.

Dívka zraněná na bobové dráze se zřejmě rychle uzdraví

Dvacetiletá dívka, která vypadla v sobotu odpoledne z letní bobové dráhy v Janově nad Nisou na Jablonecku a narazila do stromu, se pravděpodobně rychle uzdraví. Nemá žádná vnitřní zranění a s úrazem boku a pravé nohy leží na ortopedickém oddělení v krajské nemocnice v Liberci. ČTK to řekla mluvčí nemocnice Alexandra Kittnerová. "Dívku pravděpodobně brzy propustíme do domácího léčení," dodala Kittnerová. Dívku přepravil na traumatologické oddělení nemocnice vrtulník. Záchranná služba dostala nehodu ohlášenou jako úraz hlavy. Vyšetření na počítačovém tomografu a ultrazvuku však neprokázala žádné vážné zranění. Krajská mluvčí záchranné služby Helena Rubášová uvedla, že dívka jela na bobu nepřiměřeně rychle a odstředivá síla ji vymrštila ze sedačky. "Podezření na zranění břicha a žeber se naštěstí nepotvrdilo, dívka utrpěla pohmožděniny," konstatovala Rubášová. Vážná nehoda na letní bobové dráze se odehrála v Česku v roce 2007. Při srážce v pražském Proseku se zranili tři lidé. Desetiletá dívka utrpěla zlomeninu lebky. Na dráze v Proseku tehdy zastavil vozík, v němž jely dvě mladé dívky. Jedna z nich údajně zůstala stát navzdory zákazu v dráze. Po minutě do ní najel druhý vozík s otcem a dcerou.

V Krkonoších tisíce turistů, na lanovce na Sněžku hodinové fronty

Krásné slunečné počasí přilákalo na prodloužený víkend do Krkonoš tisíce turistů. Například na lanovce na Sněžku se čekalo několik hodin. Místa pro ubytování se v penzionech sháněla jen obtížně, zjistila ČTK v krkonošských turistických informačních centrech. "Takový nával na konci září v Krkonoších nepamatujeme. Ubytování je téměř vyprodané, plno je i na hřebenových boudách. Zájem je srovnatelný se Silvestrem. Přijeli hlavně Češi," řekla ČTK Lenka Hrubá z infocentra Michlův Mlýn ve Špindlerově Mlýně. Turisté vyrazili zejména na hřebenové túry. Kdo nechtěl šlapat pěšky, mohl se nechat na hřebeny vyvézt některou z lanovek. Na nejznámější lanovce na Sněžku se však čekala několikahodinová fronta. "Lidé čekají až dole k potoku," řekla ČTK pracovnice lanovky. Na vrchol Sněžky se vedle lidí z lanovky valil druhý proud pěších turistů z polské strany a od bývalé Obří boudy. Nynějším víkendem také končí v Krkonoších pravidelný provoz některých lanovek. V pondělí například letní provoz ukončí lanovka ze Špindlerova Mlýna na Pláně. Lanovka z Pece pod Sněžkou bude po pondělku jezdit již jen o pátcích, sobotách a nedělích. Lanovka z Herlíkovic na vrch Žalý již letní provoz ukončila. V pondělí také naposledy pojedou speciální autobusové linky určené pro přepravu cyklistů a pěších turistů, takzvané krkonošské cyklobusy.

Uherské Hradiště ožije v říjnu visegrádskou lidovou hudbou

Uherské Hradiště ožije v říjnu Festivalem hudebních nástrojů lidových muzik a Hudbou Visegrádu. Na akci, která se uskuteční od 9. do 11. října, vystoupí muzikanti z Polska, Slovenska, Maďarska a České republiky. Cílem festivalu je připomínka kořenů tradičního hudebního folkloru a srovnání funkce a uplatnění nástrojů v těchto uskupeních, řekl ČTK Milan Zámečník z uherskohradišského klubu kultury. "V okresním městě Uherské Hradiště, jako v centru etnografické oblasti Slovácka, se každoročně pořádá mezinárodní festival hudebních nástrojů lidových muzik také díky silné a živé zdejší tradici lidových hudebníků," podotkl Zámečník. Každý ročník tak má své tematické zaměření. V předchozích letech organizátoři festivalu představili například dudy, p횝aly, cimbály, smyčcové strunné nástroje či různé další instrumenty typické pro danou oblast či námět. Jeden ročník se tak uskutečnil například na téma Hudba z hor, Ovíněné inštrumenty či Hosti hudci. Letošní ročník se soustředí na srovnání lidových muzik zemí visegrádské čtyřky, tedy České republiky, Slovenska, Polska a Maďarska. Posluchači se tak mohou těšit například na polský Orchestr sv. Mikolaja, maďarský Cimbaliband či Lidovou muziku z Třemošné. Koncerty se uskuteční na několika místech Slovácka, a to například v pivovaru Jarošov, Redutě a klubu kultury v Uherském Hradišti či na nádvoří zámku v Uherském Ostrohu. Akci doplní i výstava v uherskohradišském klubu kultury s názvem IV. Folklorní fotosalon.

Australský cyklista Evans je mistrem světa v silničním závodě

Cyklistickým mistrem světa v silničním závodě se stal Cadel Evans, jenž vyhrál na 262,2 km dlouhé trati po samostatném úniku a získal titul jako první Australan v historii. Na druhém místě skončil stejně jako před dvěma lety Rus Alexandr Kolobněv, bronz bral Španěl Joaquin Rodriguez. Češi se ve švýcarském Mendrisiu neprosadili. Dvaatřicetiletý bývalý biker Evans zaútočil zhruba šest kilometrů před cílem před posledním stoupáním. V něm osvědčil své vrchařské kvality, které mu v letech 2007 a 2008 pomohly k celkově druhému místu na Tour de France. Svůj náskok si Evans udržel až do cíle a po téměř sedmi hodinách v sedle dojatě na oslavu líbal svůj snubní prstýnek pověšený na krku. Kolobněv byl druhý s odstupem 27 sekund a zopakoval své umístění z MS ve Stuttgartu 2007. V posledním z devatenácti okruhů často tahal tempo domácí Fabian Cancellara, jenž tři dny po vítězství v časovce toužil po unikátním double. Nakonec skončil pátý. Z tria českých cyklistů Martin Mareš, Roman Kreuziger a Jan Bárta byl nejvíc vidět Bárta, který strávil více než 200 kilometrů v úniku ve zhruba desetičlenné skupině. V závěrečných okruzích však favorité v pelotonu zvýšili tempo a uprchlíky dostihli. Z českých cyklistů nakonec dojel do cíle pouze Bárta, který se 14 minutovou ztrátou obsadil až 106. příčku. Kreuziger a Mareš závod vzdali.

Volejbalistky porazily na ME Ázerbájdžán 3:2 a postoupily

České volejbalistky postoupily na mistrovství Evropy v Katovicích ze základní skupiny. Svěřenkyně trenérky Táni Krempaské porazily Ázerbájdžán 3:2 a díky lepšímu poměru míčů předstihly v tabulce Slovensko.

Tenistka Šafářová vyřadila v Tokiu bývalou jedničku Ivanovičovou

Česká tenistka Lucie Šafářová vstoupila do silně obsazeného turnaje v Tokiu cennou výhrou nad Srbkou Anou Ivanovičovou. Dvaadvacetiletá Brňanka zdolala bývalou světovou jedničku 6:4, 7:6 a připsala si proti ní druhé vítězství v sezoně. Šafářová poprvé v kariéře porazila Ivanovičovou ve dvou setech, i když v druhé sadě dnes prohrávala už 0:3. Ztracené podání si však vzala zpět a dotáhla zápas do tie-breaku. V něm o rok mladší vítězku Roland Garros 2008, jež dnes udělala 11 dvojchyb, deklasovala 7:1. Fedcupová reprezentantka výhrou v 1. kole turnaje s dvoumilionovou dotací potvrdila svou podzimní formu. Před týdnem došla až do finále turnaje v Québeku, v němž podlehla Maďarce Melindě Czinkové.

Čermák získal v Bukurešti čtvrtý letošní titul ve čtyřhře

Český tenista František Čermák získal spolu se Slovákem Michalem Mertiňákem v Bukurešti titul ve čtyřhře. Ve finále porazili Švéda Johana Brunströma a Jeana-Juliena Rojera z Nizozemských Antil po setech 6:2 a 6:4. Čermák získal na okruhu svůj jubilejní dvacátý titul ve čtyřhře. Letos s Mertiňákem vyhráli již čtvrtý turnaj, když předtím triumfovali v Umagu, Stuttgartu a Acapulku. Český tenista, který loni dostal desetitýdenní distanc a pokutu 9450 eur za sázení na cizí zápasy, si spolu s Mertiňákem za titul z Bukurešti rozdělí prémii 22.750 eur.

Frintová mistryní světa v duatlonu

Triatlonistka Vendula Frintová získala pro Českou republiku první individuální titul z mistrovství světa v duatlonu. V americkém Concordu bývalá evropská šampionka vyhrála o čtyři sekundy před Francouzkou Sandrou Levenezovou, s kterou svedla úspěšný souboj v závěrečných 50 metrech. "Již před závodem jsem se rozhodla, že od začátku druhého běhu vypálím. Dlouho jsem běžela vepředu sama, ale pět set metrů před cílem mě doběhla Francouzka a těsně jsem ji zdolala až v cílové rovince," řekla ČTK Frintová, která z minulosti má ve své sbírce kompletní sadu medailí z evropských šampionátů. Kontinentální titul vybojovala v roce 2005 v Debrecínu, na světovém šampionátu se jí však zatím nedařilo. Při jediném předchozím startu před čtyřmi lety v australském Newcastlu závod nedokončila.

Fotbalisté Jablonce se dostali po výhře v Olomouci znovu do čela ligové tabulky

Výsledky 9. kola: Kladno - Bohemians 3:2 (1:1), Olomouc - Jablonec 0:1 (0:0), Příbram - České Budějovice 3:1 (1:0).

Počasí

Jasno až skoro jasno, ráno místy mlhy. Odpoledne a večer postupně od severozápadu přibývání oblačnosti. Nejvyšší denní teploty 19 až 23 stupňů Celsia.

Články publikované dnes na www.radio.cz

Knihovnička Radia Praha: Kloboukovo dílo se pomalu vrací k českým čtenářům

Muž s podivuhodným jménem Jiří Klobouk byl ve svých začátcích na počátku 30. let pokládán za některého ze slavných spisovatelů, který se z rozmaru zaštítil pseudonymem. Nebylo tomu tak. Rodil se zde osobitý literární talent, který se nejprve projevil v oblasti rozhlasových her. Jeho další cesty výrazně proměnila emigrace. My se blíže zastavíme u jeho románu Můj život s Blondie, který vychází po mnoha letech v reedici.

Z krajanského tisku: Z krajanského tisku 27.9.2009

O nízkém přílivu mladých lidí mluví v krátkém rozhovoru pro Nový domov podnikatel a člen ředitelské rady Masarykova ústavu v Torontu Milan Kroupa.

Historické obzory: Hilsneriáda by neměla být zapomenuta

Před Velikonocemi roku 1899 byla v lese Březině nedaleko Polné nalezena mrtvola devatenáctileté Anežky Hrůzové. Tělo mrtvé prý bylo téměř bez krve a lidé si nejprve začali šeptat, že vražda připomíná židovský způsob porážení zvířat. Brzy už hlasy nešeptaly, hlasitě mluvily o rituální vraždě a hledaly viníka. Podezření se plnou vahou svezlo na Leopolda Hilsnera. Možných pachatelů se nabízelo více, nicméně Hilsner byl "ideální podezřelý" - nevzdělaný, jednoduchý, bez zaměstnání a především - byl Žid. Po procesu, který začal v září a provázela až zuřivá antisemitská kampaň, byl Hilsner odsouzen k trestu smrti a přičtena mu byla i další nevyřešená vražda, která se stala nedaleko Polné. Hilsneriádou, jejími politickými aspekty a vlivem na společnost se zabýval historik Michal Frankl z Židovského muzea v Praze.

Papež poděkoval za pohostinnost a požehnal České republice

Papež Benedikt XVI. na závěr své návštěvy poděkoval za pohostinnost a požehnal České republice. Ve shrnujícím projevu před návratem do Říma se pozitivně vyjádřil o všech bodech svého třídenního programu v Česku. "Mimořádně potěšujícím pak bylo setkání s mládeží, kterou jsem mohl povzbudit, aby navázala na nejlepší historické tradice tohoto národa, zvláště na jeho křesanské dědictví," uvedl. Zmínil také nedělní mši pro 120.000 věřících v Brně, místě, kde začali své působení věrozvěsti Cyril a Metoděj, či pondělní uctění ostatků svatého Václava ve Staré Boleslavi.

Pou papeže bez pokroku ve sporech

Mezidobí mezi předchozí a současnou návštěvou papeže ani nynější pou Benedikta XVI. v Česku nepřinesly konkrétní pokrok v problémech, které řeší stát s katolickou církví a na které před 12 lety upozorňoval Jan Pavel II. Přesto v roce dvacátého výročí pádu komunismu přijel papež právě sem a z málo duchovně zaměřeného srdce Evropy Čechy, Moravany i svět povzbuzoval k víře a naději v dnešní době. Zdůrazňoval také význam svobody. Zájem věřících o dvě veřejné mše byl srovnatelný se dvěma bohoslužbami, které v roce 1997 sloužil jeho předchůdce Jan Pavel II, a podle některých názorů překonal očekávání. Kněz TomᚠHalík očekával vyznění projevů papeže a zaujalo ho hlavně jeho chování. "Zapůsobilo na mě velmi pozitivně jeho osobní vyzařování. On jistě není člověk pro zástupy, jako byl Jan Pavel II., ale, myslím si, že z něj vyřazovala neobyčejná vlídnost, soustředěnost a hloubka," řekl Halík ČTK. Podle něj pro více než miliardu lidí na světě reprezentuje "hlas etického rozumu". Nadále nejednoznačné jsou v Česku postoje politiků ke smlouvě s Vatikánem o postavení římskokatolické a řeckokatolické církve, na jejíž ratifikaci v Česku se stále čeká. Sněmovna ji v roce 2003 zamítla. Česko patří k posledním v Evropě, které tuto smlouvu nemají.

Klaus: Návštěva papeže byla úspěšná a posílila vztahy s Vatikánem

Návštěva papeže Benedikta XVI. v České republice byla podle prezidenta Václava Klause mimořádně úspěšná a posílila vztahy země s Vatikánem. Poselství hlavy katolické církve zaznělo jasně, řekl Klaus na letišti krátce před plánovaným odletem Benedikta XVI. do Říma. S návštěvou vyjádřil své uspokojení již dříve prostřednictvím svých spolupracovníků i papež, třebaže pozice církve je v tuzemsku poměrně slabá. Papež zavítal do Česka po 12 letech a zájem o jím vedené mše předčil očekávání české církve. Prezident byl hlavě katolické církve nablízku téměř při všech příležitostech, které to umožňovaly, což u jeho předchůdce Václava Havla nebylo při návštěvách Jana Pavla II. úplně obvyklé.

Biskupové poobědvali s papežem, nástupce Vlka spolu prý neřešili

Papež Benedikt XVI. na závěr své návštěvy poobědval s biskupy v Arcibiskupském paláci v Praze. Třebaže podle některých názorů to mohla být vhodná příležitost k debatám o nástupci kardinála Miloslava Vlka, toto téma po obědě vatikánský mluvčí nepotvrdil. Ústředí katolické církve sice návrhy kandidátů zná, na obědě se o nich ale nemluvilo, řekl ČTK mluvčí Vatikánu Federico Lombardi. Kdo bude v Česku novým katolickým primasem, má být známo v závěru letošního roku. Vlka jmenoval arcibiskupem pražským v roce 1991 předchozí papež Jan Pavel II. Kardinál svoje působení nepovažuje za úspěšné. V neděli uvedl, že nedokázal posunout spor o majetkové vyrovnání, o svatovítskou katedrálu ani ratifikaci smlouvy mezi Vatikánem a Českem. Na vině je podle něj ale politická situace. Podle Lombardiho papež při obědě mimo jiné uvedl, že zde nalezl zemi s křesanskými kořeny a bohatou kulturní tradicí, která může být prostředníkem mezi Východem a Západem. Čeští biskupové, kteří Benedikta XVI. do Česka pozvali, mu věnovali v upomínku na třídenní pastorační návštěvu růženec vyrobený ze zlata a českých granátů. Společně se také pomodlili.

V Praze lidé protestovali proti papežově odsuzování kondomů

Pod sochou svatého Václava se sešli lidé, kteří protestují proti postoji papeže Benedikta XVI. k užívání kondomů. Ten zejména v souvislosti s vysokým výskytem nemoci AIDS v Africe letos uvedl, že pouhé užívání kondomů šíření nemoci nezabrání; akcentuje spíše sexuální zdrženlivost. Pondělní protest byl jediným výraznějším veřejným vystoupením proti papežovi po dobu jeho třídenní návštěvy České republiky. Proto přilákal množství zahraničních novinářů, kteří tvořili velkou část účastníků setkání. Pořadatelé pro potvrzení svých slov kondomy chválili, rozdávali a nabádali lidi, aby je nafukovali k prasknutí, aby "praskly jako katolická dogmata". Pod sochou českého patrona visel transparent s nápisem "Svatý Václave, nedej zahynout obětem HIV" či "Papa don't Preach Death" (otče, neprosazuj smrt) patrně s odkazem na známou píseň zpěvačky Madonny. Papež letos v březnu na cestě do Afriky řekl, že kondomy nejsou jedinou zbraní v boji proti AIDS. Tento "problém nelze vyřešit pouhým rozdělováním kondomů, situace se tím naopak ještě zhoršuje," prohlásil papež a zdůraznil, že katolická církev stojí v čele boje proti této nákaze v Africe. Jeho výrok následně kritizovali zástupci Programu OSN pro boj proti viru HIV a nemoci AIDS (UNAIDS) i politici například z Francie a Německa. Mluvčí Vatikánu poté uvedl, že papež chtěl zejména zdůraznit, že spoléhání se na kondomy odvádí pozornost od potřeby řádné sexuální výchovy.

Topolánek i Paroubek zamíří do Bruselu, setkají se s Barrosem

Předsedové dvou nejsilnějších politických stran, ODS Mirek Topolánek a ČSSD Jiří Paroubek, se postupně v úterý a ve středu setkají s předsedou Evropské komise Josém Barrosem. Dá se čekat, že budou hovořit mimo jiné o zástupci Prahy v nové Evropské komisi. Topolánek se s Barrosem, který vede současný sbor komisařů a jenž bude šéfovat i tomu budoucímu, setká v úterý před polednem. Jeho politického rivala z ČSSD by měl šéf výkonného orgánu EU přijmout ve středu odpoledne. Co přesně by spolu mohli probírat, je těžké říct. "Tato setkání se budou zabývat současnou situací EU," naznačil pouze Barrosův mluvčí Johannes Laitenberger v SMS zaslané ČTK. V EU se nyní horlivě debatuje o složení příští Evropské komise. Zatím nicméně není jasné, kolik členů by měla mít. Podle stávajících norem by se totiž měl počet eurokomisařů zredukovat, podle lisabonské smlouvy by však zůstalo zachováno, že každá země má jednoho svého zástupce v komisi. Lisabonská smlouva však zatím nebyla ve všech zemích ratifikována. Jednou ze tří, které ratifikační proces zatím neukončily, je i Česká republika. Parlament smlouvu sice už schválil, ale prezident Václav Klaus nechce o jejím osudu rozhodovat dříve, než český ústavní soud posoudí připravovanou stížnost některých senátorů z ODS na tuto smlouvu a už podanou stížnost na novely o vázaném mandátu pro vládu.

Nejvyšší soud ve čtvrtek projedná Čunkovu korupční kauzu

Nejvyšší soud ve čtvrtek projedná případ údajné korupce někdejšího předsedy KDU-ČSL a bývalého vicepremiéra Jiřího Čunka. Na návrh ministryně spravedlnosti Daniely Kovářové má posoudit, zda nebyl porušen zákon. Kovářová upozorňuje na to, že bezprostředně po zahájení trestního stíhání Čunka chyběl v kauze dozor státního zástupce. Soud by měl ve čtvrtek vynést verdikt. Kovářová ve stížnosti uvádí, že zákon mohl být porušen ve prospěch i v neprospěch Čunka. Pokud by se Nejvyšší soud přiklonil k první možnosti, bylo by teoreticky možné chybu napravit. Opačné rozhodnutí by bylo jen akademické. Rozhodnutí o stížnosti pro porušení zákona totiž nesmí člověku, jehož se týká, nijak přitížit. Stížnost se týká také šéfa vsetínské firmy H&B Real Petra Hurty, jenž měl údajně Čunka uplácet.

V úterý zasedne sněmovna, projednat může kamiony i výhodné půjčky

Víc než stovka bodů čeká na poslance na řádné schůzi sněmovny, která začne v úterý odpoledne. Je mezi nimi mnoho návrhů, které se v minulosti odsouvaly z jedné schůze na další. Mezi "stálice" na návrhu programu schůze patří předloha o omezení jízd kamionů, návrh přesunu kompetencí při schvalování státní energetické

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 ˇ 2 ˇ 3 ˇ 4 ˇ 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Související články

žádné články nebyly nenalezeny

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář