České předsednictví EU

2. leden 2010 | 08.44 |
› 

Poslat SMS- Zdarma-Klikni a piš bez omezení ..

České předsednictví Mirka Topolánka

Mirek Topolánek

České předsednictví EU

Fischer: Česko splnilo předsednickou agendu úspěšně

vloženo: 29. 6. 2009 12:32, autor:Martin Šesták

Jan FischerJan Fischer

Praha - Česká republika končí předsednitví EU úspěšně a po půl roce jej předává Švédsku se splněnou agendou.

Na brífinku vlády to dnes uvedl premiér Jan Fischer. Poděkoval všem úředníkům za příkladnou práci i za loajalitu a profesionalitu, se kterou se přenesli přes pád vlády. Připomněl podle něj úspěšné řešení lednové krize v Gaze, plynové krize mezi Ruskem a Ukrajinou i fakt, že se v rámci EU samotné podařilo zabránit snahám některých zemí posílit ekonomický protekcionismus.

Shrnutí.....?

Předsednictví v EU.

Mohlo to dopadnout hůře .První důvod kolapsu byl když se vrátil předsedající pan Topolánek z východu,že vyjednal Evropa bez plynu nebude.Vládní letadlo nestačilo dosednout a vše bylo jinak. Rusko na tuto smlouvu nepřistoupilo ve smlouvě bylo něco dopisováno na poslední chvíli ručně .Nakonec byla to Ukrajina a Rusko,kteří dostaly rozum o domluvě.Potom vystoupení pana Topolánka v EU kde označil ekonomiku USA cestu do pekel.No a potom nechvalné party u pana Silvia Berlusconi a odhalení své osobnosti v rouše Adamově.Tam to mohlo dopadnout pro pana Topolánka ještě hůře kdyby předsedal EU mohl se stát terčem posměšků přímo tam.Takže souhlasím s panem Fisherem naše předsednictví na ten amatérismus dopadlo dobře.Autor merit.

Začíná španělské předsednictví: Prioritou je realizace Lisabonu

Španělské předsednictví EUŠpanělské předsednictví EU

Brusel – Vedení Evropské unie 1. ledna přebírá po Švédsku Španělsko. Madrid již dříve představil priority svého předsednictví, zaměří se hlavně na implementaci Lisabonské smlouvy. Další španělskou prioritou má být vytvoření Evropské služby vnější akce a zintenzivnění vztahů EU s Latinskou Amerikou nebo posilování rovnoprávnosti žen.

Tak Švédské úspěšné předsednictví nám končí ach jaká škoda.To bylo poklidné předsednictví bez nějakých afér a kauz.Nezaznamenal jsem sebemenší skandál,že by třeba nějaký politik pobíhal nahý po Evropské unii a dokazoval všem jaký je chlapák.Vidíme sami ten politický rozlišený styl v kultuře politiků?Švédsko po nás převzalo neúspěšné předsednictví kde jsme to všem osladili ale ne EU ale sami sobě díky jednomu !Máme se hodně moc učit ale demokracie je těžký pochod ,který trvá dlouhou dobu a pravá demokratická společnost tu bude možná až za 25 let.Do té doby budeme tolerovat těm našim politikům kauzy a korupční skandály.Budou volby a jsem velice zvědavý jak dopadnou? Jak tato zem se spoléhá na to čím si prošla posledních 20let a jestli jsme schopni si s toho vzít ponaučení.Tím je myšleno čím dříve tím tu budeme mít demokratickou společnost dříve.Přeji ještě Všem hodně zdraví a rozumu až půjdete k volbám.A Španělsku aby prioritou realizace Lisabonu byla úspěšná.My Češi to budeme jistě sledovat se zájmem .

Španělé budou muset nastartovat evropskou ekonomiku

Euro Euro Španělé to rozhodně nebudou mít lehké ani v oblasti hospodářské politiky. Sice se zdá, že Evropa už má to nejhorší z ekonomické krize za sebou, návrat k normálu však bude podle ekonomů jen pozvolný a nesnadný. Jednou z klíčových výzev, jejichž řešení připadnou ze značné části právě na španělská bedra, bude, jak převést evropské ekonomiky od finančních pomocí a záchranných balíčků států zpět k "rozumné" rozpočtové politice.

Podle paktu stability a růstu by například rozpočtové deficity neměly přesahovat tři procenta HDP. Paradoxně v případě Španělska, které by k tomuto cíli mělo evropské země pomoci dovést, to ale letos bude podle odhadů až 10 procent. Navíc právě Španělsko se potýká s jednou z nejvyšších nezaměstnaností v bloku, která dosahuje kolem 20 procent.

Další cíle? Rovnoprávnost a Latinská Amerika

José Luis Zapatero José Luis Zapatero Další prioritou je vytvoření Evropské služby vnější akce, což bude diplomatický servis. Španělsko slibuje, že tento několikatisícový tým diplomatů bude fungovat od dubna. Madrid plánuje devět až deset summitů – měl by to být např. summit s USA, Pákistánem, Marokem. Zaměřit se chce také na Latinskou Ameriku.

Prioritou má být také rovnoprávnost žen, Španělsko je příkladnou zemí, ve vládě má devět mužů a devět žen. Analytici ale upozorňují, že ke změně jen tak nedojde. "Mohou to mít jako princip, ale situaci nezmění přes noc. Je to stejné jako s nezaměstnaností – budou ji řešit i doma, ale na evropské úrovni to chce víc času než 6 měsíců španělského předsednictví. Po něm nebudeme mít ani rovnost mužů a žen, ani plnou zaměstnanost," podotýká Marco Incerti z Centra pro studium evropské politiky.

Španělsko přebírá otěže EU. Ale už pod pravidly Lisabonské smlouvy

Madrid, který přebírá otěže EU po oceňovaném Švédsku, čeká následujících šest měsíců hlavně "sžívání" členů Sedmadvacítky s Lisabonskou smlouvou. Do čela Unie totiž nastupuje jedna z nových klíčových postav - takzvaný unijní prezident. V době předsednictví se Španělé mimo jiné zaměří i na boj s dopady ekonomické krize.
Španělský premiér José Luis Zapaterofoto: Reuters

Španělský premiér José Luis Zapatero

"Naším hlavním cílem je upevnit povědomí o nových klíčových postavách EU a jasně ukázat význam funkce stálého předsedy Rady, kterou vytvořila Lisabonská smlouva," citoval španělského premiéra José Luise Zapatera tamní deník El Mundo.

Ve vedení Unie nejsou Španělé žádnými nováčky. Do předsednického křesla usedají od svého vstupu do společenství před třiadvaceti lety už počtvrté. Ovšem i přes jejich zkušenosti pro ně tento semestr nebude úplně jednoduchý.

Jeden z hlavních úkolů, který bude Madrid řešit, je boj s doznívající ekonomickou krizí. Španělé by v průběhu předsednictví měli pomoci vést evropské ekonomiky zpátky k "rozumné" rozpočtové politice.

Španělsko přebírá otěže EU. Ale už pod pravidly Lisabonské smlouvy

Zpět na hlavní stranu blogu

Anketa

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 3 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Související články

žádné články nebyly nenalezeny

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář