Vláda odborníků 2009

6. říjen 2009 | 13.14 |
› 

Pro prehrávání animace je nutné nainstalovat Macromedia Flash Player!

Jaká je nová vláda?

PoslechReal Audio
   
Česká republika má od pátku novou vládu. Prezident Václav Klaus na Pražském hradě jmenoval úřednický kabinet premiéra Jana Fischera, který vystřídal v čele země dosavadní koaliční vládu Mirka Topolánka, jíž koncem března vyslovila Poslanecká sněmovna nedůvěru. Fischerův kabinet by měl dovést zemi k předčasným volbám, které by se podle dohody ODS, ČSSD a Strany zelených měly konat v říjnu. Jak ta vláda vznikala, jaká bude a jaké jsou její hlavní cíle?
Na vytvoření dočasné vlády odborníků se dohodly už zmíněné parlamentní strany, přičemž lidovci se odmítli na její tvorbě podílet a komunisté byli z jednání vyloučeni. Lídři ODS, ČSSD a zelených se také dohodli na osobě dočasného premiéra Jana Fischera, jemuž předložili návrhy kandidátů na jednotlivé ministry s tím, že právě on měl mít možnost se rozhodnout pro konkrétní osoby. Skutečnost ale byla trochu jiná. Jan Fischer se rozhodl na tři ministerské posty navrhnout vlastní kandidáty, což mu vzápětí u lídrů zmíněných tří stran neprošlo. Výsledkem byl podle slov Jana Fischera kompromis. Lze ale nazvat kompromisem skutečnost, že ani jeden z jeho kandidátů neprošel? Premiér Fischer pro Český rozhlas zdůvodnil, proč ustoupil:
"Protože na dvou resortech ze tří má lidi, u nichž je přesvědčen, že to vedlo ke zvýšení kvality. A to je cílová funkce. není podstatné, že neprošly Fischerovy kandidatury, ale že je ministrem průmyslu a obchodu člověk, se kterým absolutně nemám problém, s panem Tošovským, to bych chtěl zdůraznit. A pokud jde o nominaci Eduarda Janoty na ministra financí, tak je mimo jakoukoliv pochybnost, že jsem s ním nesmírně spokojen. Tak že v pořádku, jsem realista. Já nesestavuji ani fotbalovou jedenáctku, ani management soukromé firmy, natož pak vlastní."
Kdo tedy v Česku nyní vládne? Kdo tahá za nitky?
"Já se necítím na provázkách, já se cítím jako člověk, který přijal nějakou nabídku, přijal ji jako službu, přijal ji jako výsledek nějaké politické dohody s tím, že vláda bude mít takový mandát, jaký má. To je mandát, který nevznikl z volebního výsledku. Politici reagovali na politickou krizi, do které se země dostala tím, že samozřejmě čistě ústavním, regulérním způsobem byla vyslovena nedůvěra Topolánkově vládě a politici zareagovali tímto řešením. Mimochodem po těch dvaceti letech historicky zcela prvním. není to úřednická vláda první republiky, která mohla vládnout bez důvěry. Ústava tehdy ten pojem znala. Ani to není Tošovského vláda, to není dobrá analogie, protože tam seděli politici. Já jsem hluboce přesvědčen, že exekutiva se bude provádět ve Strakově akademii, bude ji provádět tato vláda, má ústavní zodpovědnost vůči parlamentu, to bych chtěl podtrhnout. Česká Ústava nezná pojem úřednická, překlenovací, letní, zimní, noční, denní vláda, nic takového. Bude vládnou tak, že nebude předkládat zákony, které mají výsostně politickou povahu. S výjimkou jednoho, a to je zákon o státním rozpočtu, ale te udělá podle nejlepšího svědomí a vědomí. abych tak řekl, v podstatě takovým technicko-ekonomickým, bilančním způsobem. Na to je ministerstvo financí už připraveno. Předloží ho do 30. 9. sněmovně tak, aby po volbách, které potom proběhnou, už o něm mohla rozhodnout politicky komponovaná reprezentace. Koneckonců rozpočet je výsostně politický dokument," říká premiér Fischer.
Nemusíme se tedy obávat, že ministři Fischerova kabinetu budou muset s každým důležitým rozhodnutím obíhat sekretariáty politických stran, které stály u zrodu této vlády? Politolog Lukáš Jelínek to tak černě nevidí. Jak řekl v České televizi, mohou nastat situace, kdy to dokonce bude nutné:
"Předně žijeme v parlamentní demokracii, takže pokud by měli ministři někam běhat, tak především do Poslanecké sněmovny před sněmovní výbory, a to by bylo naprosto standardní. Záleží na jednotlivých členech vlády. Najdete tam lidi, kteří jsou blízko politickým stranám, jako třeba pan Barták nebo pan Pecina, a na druhé straně tam máte skutečně nestranické náměstky, u kterých se očekává vysoká profesionalita. Ale chci upozornit také na to, že mohou přijít okamžiky, kdy ta vláda bude řešit něco, co se netýká vlastně klasické politické agendy - ekonomická krize, prasečí chřipka, extremismus a spousta dalších podobných problémů."
A co si o tom myslí zástupci dvou nejsilnějších parlamentních stran - předseda poslaneckého klubu občanských demokratů Petr Tluchoř a šéf sociálních demokratů Jiří Paroubek?
"Není to vláda ODS, nebudu tady vytahovat jednotlivá jména za sebou. Pro nás je to pouhá součást dohody o předčasných volbách," říká Petr Tluchoř, a Jiří Paroubek dodává: "Já věřím, že ta vláda může být dělným týmem a může řešit i problémy, o nichž si myslíme, že by měla řešit."
Fischerův kabinet tvoří mimo premiéra 16 ministrů a má tak proti Topolánkovu o jednoho člena méně. Nová vláda musí do 30 dnů od jmenování předstoupit před Poslaneckou sněmovnu a požádat o důvěru. Tu se jí ale zřejmě podaří bez problémů získat, protože strany, které se podílely na jejím vzniku, mají ve dvousetčlenné dolní komoře parlamentu dohromady 153 mandátů. Lidovci a komunisté se o podpoře kabinetu chtějí rozhodnout až podle jeho programového prohlášení. To chce mít premiér Fischer připraveno v krátké době:
"V kapse ho nemám, mám toho hodně v hlavě, ale samozřejmě se chci s ministry poradit. Vláda rozhoduje ve sboru, čili to nebude programové prohlášení premiéra Jana Fischera, ale vlády. Programové prohlášení nebude dlouhé. Není pro to prostě důvod právě z ohledem na to, že to není programové prohlášení vystavěné na volebních programech a na standardním politickém mandátu. Z toho důvodu se nedomnívám, že je potřeba konzumovat celých 30 dnů pro to, aby moje vláda požádala parlament o důvěru. Přesný termín vám ještě neřeknu."
Hlavním cílem Fischerova kabinetu je dovést do konce české předsednictví Evropské unie, v jejímž čele Česká republika bude stát až do konce června. Vláda také musí připravit rozpočet na rok 2010. Premiér Jan Fischer i jeho ministr financí Eduard Janota se nechali slyšet, že se budou snažit udržet jeho deficit pod 150 miliardami korun.

Ing. Jan Fischer, CSc.

Jan Fischer

předseda vlády České republiky

předseda Českého statistického úřadu

Narodil se v Praze v roce 1951 v rodině matematických statistiků a pojistných matematiků. Otec se jako vědecký pracovník Matematického ústavu Akademie věd věnoval matematicko - statistickým aplikacím v genetice, šlechtitelství a medicíně.

Studium na národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze ukončil absolutoriem oboru statistika a ekonometrie v roce 1974. Po vysoké škole nastoupil do statistického úřadu, kde pracoval do počátku osmdesátých let jako výzkumný pracovník Výzkumného ústavu sociálně ekonomických informací (tehdy součást statistického úřadu). V roce 1985 uzavřel na Vysoké škole ekonomické postgraduální studium a získal titul kandidáta věd v oboru ekonomická statistika. Ve Federálním statistickém úřadě působil v různých funkcích až do roku 1990, kdy se stal místopředsedou tohoto úřadu. Po vzniku samostatné České republiky byl od roku 1993 místopředsedou Českého statistického úřadu.

Od počátku 90. let vedl týmy zpracovávající výsledky parlamentních a komunálních voleb. Na starosti měl i styky se statistickým úřadem Evropské unie Eurostat. Na jaře 2001 pracoval v misi Mezinárodního měnového fondu, která zkoumala možnosti budování statistické služby ve Východním Timoru.

Od září 2000 pracoval jako ředitel oddělení produkce společnosti Taylor Nelson Sofres Factum a od března roku 2002 až do svého jmenování předsedou Českého statistického úřadu byl vedoucím výzkumných pracovišť fakulty informatiky a statistiky Vysoké školy ekonomické v Praze.

Předsedou Českého statistického úřadu byl jmenován prezidentem republiky 24. dubna 2003.

Předsedou vlády byl jmenován prezidentem republiky 9. dubna 2009.

Je členem řady prestižních institucí, mimo jiné, České statistické společnosti, Mezinárodního statistického institutu (ISI), Vědecké rady a Správní rady VŠE a Vědecké rady univerzity J.E. Purkyně v Ústí nad Labem.

Jan Fischer je podruhé ženatý a je otcem tří dětí.

PhDr. Jan Kohout

Jan Kohout

místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí

Osobní údaje:

narozen 29. března 1961 v Plzni

rozvedený, syn Martin a dcera Barbora


Vzdělání:

1984 dokončil studia na Filozofické fakultě UK


Profesní a veřejná činnost:

2009 - místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí

2008 - květen 2009 náměstek ministra zahraničních věcí

2004 - 2008 velvyslanec, Stálý představitel ČR při EU

2000 – 2001 Evropský korespondent, zástupce ředitele odboru EU a západní Evropy

1995 – 2000 zástupce vedoucí Stálé mise ČR při OSN, OBSE a dalších mezinárodních organizací se sídlem ve Vídni

1993 – 1995 ředitel odboru Organizace spojených národů MZV

1990 – 1992 referent v odboru mezinárodních organizací MZV

1985 – 1990 výzkumný pracovník v Ústavu mezinárodních vztahů, Praha


Politické funkce:

1995- květen 2009 člen ČSSD

MUDr. Martin Barták

MUDr. Martin Barták

místopředseda vlády a ministr obrany


Osobní údaje:
narozen14. února 1967 v Praze, ženatý

Vzdělání:
1989 – 2004 odborné postgraduální stáže – Harvard University, Oxford University, Hannover University
2001 II. atestace z neurochirurgie
1995 I. atestace z chirurgie
1986 – 1992 1. Lékařská fakulta Univerzity Karlovy
1982 – 1986 Gymnázium Voděradská, Praha

Profesní a veřejná činnost:
2006 – současnost první náměstek ministra obrany
2002 – 2006 poradce předsedy Výboru pro obranu a bezpečnost PSP ČR
2000 – 2006 poradce místopředsedy ODS Petra Nečase pro otázky bezpečnostní a obranné politiky
1996 – 2006 nemocnice Na Homolce, Praha, neurochirurgie
1996 Radclife Infirmary, Oxford, Velká Británie
1992 – 1996 nemocnice Na Homolce, neurochirurgie

Ing. Eduard Janota

Eduard Janota

ministr financí


Osobní údaje:
narozen 13. 3. 1952, ženatý, 2 synové
hovoří anglicky a německy

Vzdělání:
1970 – 1975 Vysoká škola ekonomická, Praha, fakulta výrobně-ekonomická
1976 – 1979 postgraduální studium VŠE Praha, pojišťovnictví a bankovnictví

Profesní a veřejná činnost:
2007 – současnost 1. náměstek ministra financí
2001 – 2006 1. náměstek ministra financí
1991 – 2001 Náměstek ministra financí
1992 – 1999 ředitel odboru státního rozpočtu Ministerstva financí ČR
1990 – 1992 zástupce ředitele odboru státního rozpočtu Ministerstva financí ČR
1979 – 1990 Ministerstvo financí ČR – odbor státního rozpočtu
1975 – 1979 GŘ České státní pojištovny, Praha - ekonomický úsek

Štefan Füle

Štefan Füle

ministr pro evropské záležitosti


Osobní údaje:

narozen 24. května 1962 v Sokolově

ženatý, dcery Eliška a Veronika, syn Michael


Vzdělání:

1988 studijní program pro odzbrojení Organizace spojených národů

1981 – 1986 Státní institut mezinárodních vztahů v Moskvě

1980 – 1981 Filozofická fakulta Univerzity Karlovy


Profesní a veřejná činnost:

2009 – ministr pro evropské záležitosti

2005 – 2009 velvyslanec a vedoucí stálé mise ČR při NATO

2003 – 2005 mimořádný a zplnomocněný velvyslanec ČR ve Spojeném království Velké Británie a Severního Irska

2001 – 2002 první náměstek ministra obrany ČR

1998 – 2001 mimořádný a zplnomocněný velvyslanec ČR v Litevské republice (2000 – 2001 velvyslanec kontaktní ambasády NATO v Litvě)

1996 – 1998 ředitel odboru bezpečnostní politiky Ministerstva zahraničních věcí ČR

1995 – 1996 ředitel odboru OSN Ministerstva zahraničních věcí ČR

1994 – 1995 člen delegace a zastupující představitel ČR v Radě bezpečnosti OSN

1990 – 1995 první tajemník Stálé zastoupení ČSFR při OSN v New Yorku

1987 – 1990 referent odboru OSN Ministerstva zahraničních věcí


Držitel:

řádu velkovévody litevského Gediminase 3. třídy

záslužného kříže ministra obrany ČR I. stupně

vyznamenání Zlaté lípy ministryně obrany České republiky

Ing. Martin Pecina, MBA

Martin Pecina

ministr vnitra


Osobní údaje:
narozen 9. července 1968
ženatý, dvě děti

Vzdělání:
1998 – 2000 kvalifikace MBA, Masarykův ústav vyšších studií Praha, Sheffield Business School
19987 – 1998 kvalifikace CIME, Masarykův ústav vyšších studií Praha, Sheffield Business School
1986 – 1991 strojní fakulta Vysoké školy báňské v Ostravě
1982 – 1986 střední průmyslová škola strojnická v Karviné

Profesní a veřejná činnost:
2005 – současnost předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže
2003 – 2005 náměstek ministra průmyslu a obchodu
1999 – 2003 generální ředitel akciové společnosti Hutní projekt Frýdek-Místek
1996 – 1999 zaměstnanec společnosti Hutní projekt Frýdek-Místek
1992 – 1996 obchodní ředitel soukromé firmy

Politické funkce:
2001 – 2005 člen ČSSD
do roku 1997 člen ODS

Ing. Vladimír Tošovský

Vladimír Tošovský

ministr průmyslu a obchodu


Osobní údaje:
narozen 17. října 1961 v Praze
ženatý, 3 děti

Vzdělání:
ČVUT Praha fakulta elektrotechnická zaměření na přenos a rozvod elektřiny
Postgraduální studium ČVUT, fakulta strojní a elektrotechnická v Plzni, obor elektroenergetika specializace na přenos a rozvod elektrické energie
dvousemestrální studium na právnické fakultě podnikání a obchodů Univerzity Karlovy

Profesní a veřejná činnost:
2006 – současnost generální ředitel a předseda představenstva ČEPS, a.s.
od 2005 člen představenstva ČEPS, a.s.
od 2005 výkonný ředitel pro obchod
2005 ředitel úseku trading ČEPS, a.s.
2001 ředitel OJ ČEZTrade ČEZ, a.s.
2001 vedoucí sekce obchodování STE, a.s.
1995 – 2001 vedoucí odboru nákupu a prodeje STE, a.s.
1986 vedoucí referátu odboru řídící techniky Středočeská energetická, a.s.

Členství:
2007 člen burzovního výboru PXE (energetická burza Praha)
od 2006 předseda dozorčí rady Svazu zaměstnavatelů v energetice
2006 předseda správní rady Českého sdružení regulovaných elektroenergetických společností
2003 – 2005 člen dozorčí rady Středočeské energetické, a.s.

JUDr. Daniela Kovářová

Daniela Kovářová

ministryně spravedlnosti


Osobní údaje:
narozena 17. listopadu 1964 v Ostravě
vdaná, 2 děti

Vzdělání:
1983 – 1987 Právnická fakulta Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Brně
1979 – 1983 Gymnázium Jízdárenská, Ostrava

Profesní a veřejná činnost:
2009 – současnost členka Vědecké rady Právnické fakulty Univerzity Palackého
2008 – současnost ředitelka Justiční akademie
2005 – současnost vedoucí odboru výchovy a vzdělávání České advokátní komory
2005 – 2008 předsedkyně Výboru pro výchovu a vzdělávání ČAK
2005 – 2008 členka Výboru pro vnější vztahy ČAK
2005 – současnost členka Jednoty českých právníků, městské sdružení Praha
2005 – 2007 členka Výboru městského sdružení Jednoty českých právníků
2002 – současnost zkušební komisař pro advokátní zkoušky, obor trestní právo
1999 – 2005 předsedkyně Sekce pro trestní právo a obhajobu ČAK
1999 – 2002 představenstvo České advokátní komory
1998 – současnost členka Mensy ČR
1997 – současnost členka Sekce pro advokátní tarif ČAK

Publikační činnost:
Rétorika aneb Jak dobře mluvit, jednat a komunikovat, spoluautor s Alenou Špačkovou, Raabe Praha 2008
Předpisy o odměňování advokátů (spoluautor), zvláštní číslo Bulletinu advokacie, ČAK Praha 2006
Právní předpisy o advokacii, stavovské předpisy a usnesení 3. sněmu ČAK (sestavování a redigování), zvláštní číslo Bulletinu advokacie, ČAK Praha 2003
Otázky advokátních tarifů a předpisy s nimi související (spoluautor), zvláštní číslo Bulletinu advokacie, ČAK Praha 2003
Otázky advokátního tarifu (spoluautor), zvláštní číslo Bulletinu advokacie, ČAK Praha 2000
Advokátní tarif, text s odkazy na literaturu, judikaturu a stanoviska orgánů ČAK (spoluautor), zvláštní číslo Bulletinu advokacie, ČAK Praha 1999
spousta odborných článků a fejetonů

JUDr. Petr Šimerka

Petr Šimerka

ministr práce a sociálních věcí


Osobní údaje:
narozen 22. listopadu 1948 v Praze
ženatý, dvě děti

Vzdělání:
1972 absolvování právnické fakulty Univerzity Karlovy

Profesní a veřejná činnost:
2006 – současnost státní tajemník – náměstek ministra práce a sociálních věcí pro oblast legislativní, pracovněprávní, mzdovou a bezpečnosti práce
1998 – 2006 náměstek ministra práce a sociálních věcí pro úsek legislativní, mzdový a bezpečnost práce a současně místopředsedou Rady vlády pro BOZP, vedoucím Pracovního týmu RHSD ČR pro mzdy, platy a související otázky, členem Státní volební komise
1990 – 1998 členem předsednictva Českomoravské konfederace odborových svazů – ČMKOS (1997 – 1998 členem delegace ČMKOS v Radě hospodářské a sociální dohody ČR, 1995 – 1998 zástupcem českých odborových svazů v mezinárodní odborové centrále veřejných služeb - EPSU
od 1973 zaměstnán v odborovém svazu civilních pracovníků armády

Ing. Gustáv Slamečka, MBA

Gustáv Slamečka

ministr dopravy


Osobní údaje:
narozen 5. června 1959
svobodný, bezdětný

Vzdělání:
1997 University of Pittsburgh, USA, Master of Business Administration, zaměření na finanční management a účetnictví
1996 Czech Management Center Čelákovice, Master of Business Administration
1978 – 1982 Fakulta ekonomiky služeb a cestovního ruchu Vysoké školy ekonomické, Banská Bystrica, Slovensko

Profesní a veřejná činnost:
2009 – současnost náměstek ministra dopravy ČR
2007 – 2009 ředitel Státního fondu dopravní infrastruktury
2002 ABN-AMRO Bank, transakční bankovnictví, Senior Sales Consultant pro produkty Cash managementu
2001 ABN-AMRO Bank, globální transakční služby, Portfolio Manager, ředitel složky
1999 ABN-AMRO Bank, globální transakční služby, ředitel oddělení marketingu, prodeje a služeb
1997 – 1999 ABN-AMRO Bank, Relationship Manager pro globální klienty
1996 – 1997 ABN-AMRO Bank, kreditní analytik
1995 Institut aproximace práva, Ministerstvo spravedlnosti SR
1992 – 1994 ředitel Intergames, s.r.o., Nevada, s.r.o., Bratislava
1987 – 1992 regionální vedoucí Slovenské obchodní inspekce, Nitra
1986 vedoucí sekce Institutu obchodu, Nitra
1984 – 1986 vedoucí odboru Jednoty Nitra

Ing. Jakub Šebesta

Jakub Šebesta

ministr zemědělství


Osobní údaje:
narozen 16. listopadu 1948 v Krumvíři
rozvedený, tři děti

Vzdělání:
Vysoká škola zemědělská (dnešní MZLU) v Brně – zahradnická fakulta se zaměřením na vinařstí
Střední technická škola v Modré – vinohradství a vinařství

Profesní a veřejná činnost:
1992 – současnost ústřední ředitel SZPI
1990 – 1992 ředitel krajského inspektorátu ČZPI (dnes SZPI) v Brně
1981 – 1990 inspektor kontroly vína ČZPI pro ČR
1976 – 1981 řidič vzorkař na Státní inspekci jakosti (dnes SZPI)
1972 – 1976 vedoucí vinařské skupiny ZD Krumvíř

Členství:
člen správní a vědecké rady Mendelovy Univerzity
člen vědecké rady Veterinární a farmaceutické Univerzity
člen dozorčí rady Výzkumného ústavu veterinárního lékařství
člen dozorčí rady Vinařského fondu ČR
člen společnosti VINEXPO

Mgr. Dana Jurásková, Ph.D., MBA

Dana Jurásková

ministryně zdravotnictví


Osobní údaje:
narozena 21. září 1961 v Uherském Hradišti
vdaná, 2 děti

Vzdělání:
2005 – 2011 Osvědčení k výkonu povolání bez odborného dohledu
2003 – 2007 Doktorandské studium Lékařská fakulta Univerzity Palackého Olomouc v oboru sociální lékařství
2001 – 2004 Prague International Business School
2001 Registrovaná sestra Česká asociace sester
1997 – 1998 Dlouhodobý kurz "Řízení českého zdravotnictví", projekt HOPE
1986 – 1992 pedagogická fakulta Univerzity Karlovy, obor pedagogika ošetřovatelství
1985 – 1986 IDVZP Brno – atestace ARIP
1976 – 1980 SZŠ Uherské Hradiště – zdravotní sestra

Profesní a veřejná činnost:
2009 – současnost ředitelka VFN Praha
2009 – současnost projektová manažerka
2007 – 2009 Fakultní Thomayerova nemocnice s poliklinikou – náměstek ředitele pro ošetřovatelskou péči, statutární zástupce ředitele
2007 pověřená řízením FTNsP
2006 – 2007 FTNsP – náměstek ředitele pro ošetřovatelskou péči, statutární zástupce ředitele
2005 – 2006 zástupce ředitele pro provoz FTNsP
1996 – 2005 FTNsP – náměstek ředitele pro ošetřovatelskou péči, statutární zástupce ředitele
1992 – 1996 FTNsP – vrchní sestra Neurologická klinika
1987 – 1992 FTNsP – staniční sestra JIP, I. interní klinika
1980 Institut klinické a experimentální medicíny, Praha – sestra u lůžka, sestra JIP

Zpět na hlavní stranu blogu

Anketa

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář