Internetové volby ?

6. říjen 2009 | 13.26 |
› 

Internetové volby ?

Byl by to zázrak v moderní společnosti..?

Nebylo by to zneužití demokracie ? Více Vám ukáže video..

Online volby 2009 na Aktuálně.cz simulují zrušené předčasné volby, které se měly uskutečnit ve dnech 9. a 10. října 2009

Hlasuje se po jednotlivých krajích, a výsledná data jsou přepočítávána podle stejné logiky, jako reálné volby.

Výsledky online hlasování budou zveřejněny v Sobotu po 14:00

Máte-li jakýkoliv dotaz, napiste nam blogy@aktualne.cz

Pro prehrávání animace je nutné nainstalovat Macromedia Flash Player!

Výsledný počet poslaneckých mandátů je určen volební "účastí", vypočítanou podílem online hlasů z celkové "voličské základny" v daném regionu (počet uživatelů internetu)

Online volby na Aktuálně.cz vycházejí ze specifik internetového média a subjektivního přístupu báze uživatelů, nemají tudíž ambici být vydávány za reálný výsledek voleb či jeho předpověď.

Volby naNETcisto

aktualne.centrum.cz/27/43/274397m-volby-nanetcisto-ukonceny.jpg">

Výsledný počet poslaneckých mandátů je určen volební "účastí", vypočítanou podílem online hlasů z celkové "voličské základny" v daném regionu (počet uživatelů internetu)

Tuto myšlenku nezatracuji určitě by to pomohlo nám všem.Po internetu by volilo více občanů a tak by mohly volby dopadnout úplně jinak než jsme zvyklí.Pod řádnou identifikací by mohl volit pouze volič jednou.A hlavně u každého kandidáta by byl jeho životopis a programové prohlášení .Ale další rozhodnutí přenechám raději opravdu odborníkům v této věci znalí .Autor merit.

Tady je jasně vidět kdyby byla možnost volit po internetu, volby by měli jiné výsledky.Účast by byla v % vyšší .Dostali by více hlasů i neparlamentní strany.A volila by mladší generace,která nemá zájem ,teď jít k volební urně.

Kde se hlasuje elektronicky

Zkušenosti s internetovými volbami mají například Spojené státy, Švýcarsko nebo Velká Británie. Parlamentní volby s hlasováním po internetu se v roce 2007 konaly také v Estonsku.

Vnitro a statistický úřad připravují systém elektronických voleb


8. dubna 2008  15:12
Ministerstvo vnitra začne letos společně s Českým statistickým úřadem připravovat systém elektronického hlasování ve volbách. Podle předsedy ČSÚ Jana Fischera by poprvé mohli voliči elektronicky hlasovat už ve sněmovních volbách v roce 2014.
Práce projektového týmu by měla být dokončena do konce roku 2009. Ilustrační fotofoto: MAFA

Práce projektového týmu by měla být dokončena do konce roku 2009. Ilustrační foto

Ministr vnitra Ivan Langer a předseda ČSÚ Fischer včera v Hradci Králové podepsali memorandum o přípravě koncepce, testování a realizaci systému elektronických voleb. O tom, zda se v České republice elektronické hlasování v budoucnu uskuteční, budou muset rozhodnout zákonodárci.

"My bychom rádi na konci roku 2009 měli jak odzkoušenou technologii, především z hlediska potřebného zabezpečení, tak zpracovanou legislativu, aby se tento systém mohl rozběhnout," řekl náměstek ministra vnitra Zdeněk Zajíček.

První testování elektronického systému voleb by se podle Zajíčka mohlo uskutečnit v roce 2010 při senátních volbách v některém z volebních okrsků.

Předseda ČSÚ řekl, že nejdůležitější při přípravě celého projektu je zabezpečení systému elektronických voleb.

"Musíme být schopni zabránit možnosti dvojitého hlasování,
nejlepším způsobem by byl elektronický občanský průkaz, na jehož přípravě ministerstvo vnitra a další instituce pracují. Druhá věc je mít takový projekt, který zajistí, že budeme hlasovat tajně," řekl Fischer.

Podle něj budou na přípravě projektu pracovat odborníci z různých
oborů. "Elektronické volby však vždycky budou alternativou k hlasování prostřednictvím volebních lístků, ale rozhodně usnadňují možnost volit lidem handicapovaným či dlouhodobě žijícím v zahraničí," řekl Fischer.

Práce projektového týmu by měla být dokončena do konce roku 2009.

V Evropě se elektronicky hlasuje ve Švýcarsku či Británii
Zkušenosti s internetovými volbami mají například Spojené státy, Švýcarsko nebo Británie. Parlamentní volby s hlasováním po internetu se v roce 2007 konaly také v Estonsku.

Podepsání memoranda mezi ministerstvem a ČSÚ bylo součástí zahájeného 11. ročníku konference Internet ve státní správě a samosprávě, které se v Hradci Králové účastní přes dva tisíce odborníků z celé České republiky.

Ivan Langer v Hradci Králové také podepsal memorandum o spolupráci mezi Notářskou komorou České republiky a ministerstvem vnitra o zapojení všech notářů do projektu CzechPOINT.

ODS odtajnila novinku svého volebního programu. Je jí plán na zavedení elektronických voleb, které občanovi umožní místo ve volební místnosti hlasovat doma přes internet. Pokud největší pravicová strana vyhraje volby, chce novinku poprvé vyzkoušet v senátních volbách v roce 2012.

Voliči nebudou blbá telata, doufá Radek John

Bývalý novinář a nyní předseda strany Věci veřejné Radek John říká v rozhovoru pro deník Právo, že je nutná výměna české politické reprezentace a doufá přitom, že voliči "nebudou blbá telata" a pro tuto změnu se rozhodnou.

Radek John

FOTO: Korzo

Dnes 13:31 - Praha

Jsou to čtyři měsíce, co jste se stal předsedou strany Věci veřejné (VV). Ještě nelitujete?

Kamarádi mi říkají, že jsem úplný blázen. Když mě neoddělali zločinci kvůli pořadu Na vlastní oči, takže teď mě určitě oddělají. Ale když jsem byl v televizi, tak mi ukradli šest aut, osm autorádií, šest rezerv a rozbili dvě okénka. Takže nějakou průpravu na politické poměry v ČR mám.Teď mi zatím ukradli jen rezervu.

Jaký máte z politiky pocit jako bývalý novinář?

Překvapuje mě, jak je to podobné. Cítím se, jako bych byl v televizi. Neustále na poradách Věcí veřejných řešíme, kde se co děje špatně a co by se s tím dalo dělat. Systém práce je tedy úplně stejný jako v pořadu Na vlastní oči.

Dlouho jsem se připravoval, že opustím investigativní žurnalistiku a budu psát o vínu a cestopisné reportáže. Ale smrtelně jsem se naštval při pádu vlády. V Evropě se dnes děsím říci, že jsem z ČR. Protože se mě začnou ptát co to tam děláme a já jim to neumím vysvětlit. Ale jak se strany rozpouštěly a vypouštěly, chtěly měnit ústavu a jak to pokračuje, tak moje naštvání se jenom zvyšuje. Myslím, že přichází čas zlomu. A to byla moje hlavní motivace.

Vláda ale musí počítat s tím, že ji opozice bude chtít svrhnout.

Když padla vláda a viděl jsem přenos ze Sněmovny, tak jsem synovi zakrýval oči a uši a říkal mu: "To není výkvět národa, to je mládeži nepřístupné." Od rozumné opozice očekávám, že bude mít v záloze variantu, jak státu neublížit. Ať se pokouší strhávat vládu, když má něco lepšího. A výsledek je katastrofální.

Myslíte? Máme přece vládu premiéra Fischera, již podporuje 77 % lidí. Topolánkův kabinet měl v květnu o polovinu méně.

Miluji vládu odborníků, ač jim politici říkají úředníci. To jsou vzácné okamžiky, kdy ve vládě zasedají odborníci. Zažil jsem, jak se jeden nejmenovaný politik během večera dozvídal o vládě a postupně slavil, že bude napřed ministrem kultury, pak ministrem zahraničí, a pak ministrem pro místní rozvoj. A bral by všechno! Politici nejsou odborníci na nic a nemají tu soudnost, aby přiznali, že tomu nerozumějí.

Proč jste si vybral VV?

Prošel jsem programy všech stran, které kandidovaly do Evropského parlamentu a vyšly z toho Věci veřejné. Jde o komunální stranu, je tu od roku 2001 a její program je servisní. Provozuje Zelenou linku, kde lidem zdarma radí s právní a sociální problematikou. Stará se o lidi, jímž byl ztížen život špatnou vládou parlamentních stran.

Dělám nabídku a navrhuji řešení, o kterém si myslím, že je správné. Pokud si to národ nezvolí, tak ve velké pohodě vyjedu do svého sklípku v Mikulově a budu psát paměti. Tím říkám: buď národ pochopí, že v těchto volbách je třeba změny, anebo to rozhodně pochopí v příštích volbách. Kdyby to nepochopil, tak končím, moje nabídka expirovala, a odcházím do vinic.

Politice tedy dáváte pět let?

Ano. Dvoje volby. Můj tatínek vždy říká, že jen blbé tele si vybírá svého řezníka. Doufám, že voliči nebudou ta blbá telata. Tak si myslím, že by se výsledek měl projevit v těchto volbách. Jsme pomalý národ a poslední postkomunistická země, která změnu neudělala. Ostatní již vyměnili první generaci politických dinosaurů, kteří se podíleli na privatizacích a s nimi spojených skandálech. Střídání je jediný způsob, jak evolučně k něčemu dospět. A pro mě ta chvíle teď nastala.

Například teď jsme vyhlásili inventury obzvlášť nemravných prodejů, protože když Evropské komisi dáte doklady o nemravném prodeji státního nebo obecního majetku, tak Komise může navrhnout zrušení tendru nebo doplacení ceny. Proto jsme vyzvali občany, aby nám napsali o nemravných prodejích v celé zemi a děláme seznam deseti nejhorších případů.

Kdo je horký kandidát na první místo?

Prodej pozemků pod přistávací dráhou na letišti – ty koupila velká firma jako zemědělskou půdu, a pak je prodala za mnohonásobně víc. A kritérium bude o kolik miliard stát přišel.

Kritici vytýkají VV, že jste pražská strana. Co nabízíte obcím a venkovu?

To je pomluva. Říkáme, že zatím zapalujeme svíčky. Vezměte si Prahu 1: v roce 2002 měly VV jednoho zastupitele a o čtyři roky později to už bylo devět.

Strana se nejlépe formuje, když jsou lidé nespokojeni. Tak říkám, aby si občané udělali seznam toho, co je štve, a my jim dáme know-how, jak se dělají petice, jak se dá bojovat se starosty typu Jančíka. My od nich budeme vědět, s čím jsou nespokojeni a dáme to na vědomí ostatním lidem z VV.

Po sněmovních volbách přijdou na řadu komunální. Lidem říkám, že sami vědí, jak to u sebe nejlépe zařídit a žádní Pražáci jim nenalétají na kandidátky. A nebudou jim radit, jak mají žít v Hodoníně. Když nám dají pět procent ve sněmovních volbách, tak budeme fungovat tak dobře, že příště budeme ještě významnější stranou.

Jak jste na tom se členskou základnou?

Velmi dobře, nahrávají nám velké parlamentní strany. Lidé dokonce chtějí vstupovat do strany, to před pěti lety bylo sprosté slovo. Každý týden nám přibývá několik desítek lidí. Abychom blokovali překotné přijetí, máme měsíční čekací lhůtu. Nyní máme asi pět set členů a pět set kandidátů-čekatelů.

Také máme tzv. véčkaře, registrované podporovatele. Ti když uvedou svoji identitu, tak se mohou po internetu podílet na programu, rozhodovat o předsedovi strany, kandidátech a hlasovat v referendech. A tam mluvíme o desítkách tisíc.

Zpět na hlavní stranu blogu

Anketa

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2 (4x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Související články

žádné články nebyly nenalezeny

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář