Lisabonská smlouva

22. říjen 2009 | 13.25 |
› 

Lisabonské smlouvě dát  Ano ? Nebo-Ne !

Lisabonská smlouva není záležitost jen politiků....!

O této smlouvě by mělo být vyhlášeno referendum kde by se vyjádřil občan té země o které se rozhoduje.Česká republika není připravena na tak rozhodující podpis o suverenitě státu.Lisabonská smlouva bere nároky země o sebe sama rozhodovat.Lisabonská smlouva by měla být přepracována co se týče rozhodování o právě veta .Nemůže o nás rozhodovat někdo kdo nezná tuto zem a jiné členské státy.Nemůže někdo zvenčí rozhodovat o chodu země a její ekonomiky a tak ji ovlivňovat-spíše omezovat ve svém rozvoji.O všem co se dnes rozhoduje by měl mít právo veta občan .Potom se tomu říká demokratický stát...

Četl někdo z nás popravdě Lisabonskou smlouvu ? Četli ji opravdu poslanci a senátoři ? Zde si stáhněte znění Lisabonské smlouvy prosím nepřehlédněte toto znění o bezpečnosti EU.Výňatek:Společná bezpečnostní a obranná politika je nedílnou součástí společné zahraniční a bezpečnostní politiky.

Zajišťuje Unii operativní schopnost, která se opírá o civilní a vojenské prostředky. Unie je může použít pro mise vedené mimo území Unie k udržení míru, předcházení konfliktům a posílení mezinárodní bezpečnosti v souladu se zásadami Charty Organizace spojených národů.

ke stažení: Lisabonská smlouva (.pdf)

Pokud teď máte jasno cože je ta, Lisabonská smlouva byli byste stále pro souhlas ? A pro ratifikaci ? ANO nebo-NE ?

Je to skutečně obava o ústavnost v České republice, anebo jasná zdržovací taktika? Řeč je o úmyslu skupiny senátorů napadnout u Ústavního soudu kromě Lisabonské smlouvy teď i tzv. novelu jednacích řádů, která umožňuje převádění vládních pravomocí do Bruselu pouze se souhlasem českého parlamentu. 

MP3 Flash player. Credits, license, contact examples: http://pyg.keonox.com/flashmp3player/

Ústava ve hře o Lisabonskou smlouvu
DOWNLOAD (STÁHNOUT) |  STREAM

 Lisabonská smlouva neodporuje Ústavě, rozhodl soud


Čeští politici chtějí pokračovat ve schvalování Lisabonské smlouvy
26. listopad

Ústavní soud rozhodl, že Lisabonská smlouva není v rozporu s ústavním pořádkem České republiky. Rozhodl tak na základě podnětu Senátu. Ratifikace smlouvy v obou komorách českého parlamentu tak může pokračovat. Proti smlouvě dlouhodobě vystupuje zejména prezident Václav Klaus.

Rozhodnutí Ústavního soudu bylo klíčové nejen pro ČR, ale i pro celou Evropskou unii. Česká republika byla poslední zemí, v níž se doposud o Lisabonské smlouvě žádným způsobem nehlasovalo.

Soudce Vojen Güttler v odůvodnění rozsudku mimo jiné uvedl, že ratifikací Lisabonské smlouvy není dotčena svrchovanost České republiky. "Státy jsou pány smlouvy," uvedl soudce s odkazem na to, že i v Lisabonské smlouvě je artikulována možnost vystoupení z EU.

"Je v rozporu se všemi základními ústavními principy, které jsou nedotknutelné a jsou považovány za jádro Ústavy," tvrdil ještě před vynesením rozsudku prezident Klaus.

Je možné, že se Lisabonská smlouva nedostala na pořad jednání Ústavního soudu naposledy, soudci se totiž zabývali pouze pasážemi, které napadli senátoři ve svém podání, další návrhy na posouzení ústavnosti jiných pasáží smlouvy mohou přijít, ať už ze strany zákonodárců či prezidenta. (více na Novinkách)

Klausova podmínka pro Lisabon

09-10-2009 14:01 | Josef Kubeczka

Prezident Václav Klaus požaduje, aby před podepsáním ratifikačního dokumentu k Lisabonské smlouvě k ní byla připojena poznámka týkající se listiny základních práv. Měl se tak vyjádřit ve čtvrtečním telefonickém rozhovoru se švédským premiérem, který nyní předsedá Evropské radě. Sám Václav Klaus v této věci držel bobříka mlčení, reakce politiků na tuto podmínku však na sebe nenechaly čekat.

Poslech:RealAudioStáhnout:MP3Podcast:Odebírat

Prezident Václav KlausPrezident Václav Klaus Agentura Reuters, které švédský premiér Fredrik Reinfeldt obsah rozhovoru sdělil, soudí, že Václav Klaus vytvořil další překážku ratifikace Lisabonské smlouvy. Předseda švédské vlády se prý do Prahy marně pokoušel dovolat již od minulé soboty. Klausova slova pak označil za špatnou zprávu při špatné příležitosti. Dal jsem mu jasně najevo, že to, co dělá, není správné, a vím, že řada mých kolegů má stejný názor, řekl prý s neskrývaným zklamáním jindy diplomaticky opatrný švédský premiér.

Také Francie se staví proti novému požadavku českého prezidenta. Podle šéfa francouzské diplomacie Bernarda Kouchnera není možné jednou schválený text měnit. V této podobě o ní už hlasoval český parlament, prohlásil francouzský ministr zahraničí a dodal, že nepochybuje, že prezident Klaus ještě bude strůjcem mnoha dalších obtíží.

Jiří ParoubekJiří Paroubek Na domácí politické scéně se k podmínce Václava Klause vyjádřil šéf sociálních demokratů Jiří Paroubek. Podle něj "by to mohlo být akceptovatelné, pokud by to neznamenalo znovuotevření procesu ratifikace v dalších 26 zemích". Předseda zelených Ondřej Liška naopak za informací vidí další snahu o obstrukce.

Předseda sněmovního zahraničního výboru za ČSSD Jan Hamáček je ve své reakci opatrný:

"Mně osobně by takový požadavek velmi překvapil, protože pan prezident pověřil vládu České republiky a potažmo předsedu vlády sjednáním Lisabonské smlouvy. Byl průběžně informován o průběhu jednání a nikdy během toho procesu neuplatnil žádný požadavek či výhradu, že by snad Česká republika měla požadovat jakousi výjimku na platnost Listiny základních práv a svobod."

Foto: Evropská komiseFoto: Evropská komise Podle senátora ODS a bývalého vicepremiéra pro evropské záležitosti Alexandra Vondry je prezidentův požadavek překvapivým tahem:

"Já si neumím představit, že by prezident republiky chtěl tu smlouvu nějakým způsobem úplně shodit ze stolu. To já si skutečně neumím představit. On asi hledá nějaké východisko a bude muset odkrýt karty."

Podle polského listu Rzeczpospolita, který se odvolává na nejmenovaný zdroj z Klausova okolí, chce český prezident dodatkem k Lisabonské smlouvě o reformě evropských institucí znemožnit obnovení majetkových nároků poválečných vysídlenců z někdejšího Československa. Podle hlavy českého státu prý může právě listina základních práv otevřít cestu k majetkovým požadavkům na území bývalých Sudet, odkud byli po druhé světové válce odsunuti Němci.

Požadavek Václava Klause má v Česku příznivce. Podle jednoho z předních kritiků smlouvy, senátora ODS Jaroslava Kubery, prezidentův požadavek ladí s jejich ústavní stížností:

Jaroslav KuberaJaroslav Kubera"Samozřejmě nejenom ladí s naší ústavní stížností, ale i s našimi opakovanými výhradami právě k listině, o které se jednou tvrdilo, že je součástí smlouvy, po druhé, že není. Já jsem opakovaně říkal, že pozice České republiky jako poslední ratifikující země je nesmírně výhodná a dá se napravit to, co vyjednavači eventuálně opomněli. Tehdy to svaté nadšení bylo příliš veliké, takže se nikdo nenamáhal příliš oponovat. Nebyl důvod, proč si nevyjednat stejné op-outy jako Británie a Polsko."

Chartu základních práv Evropské unie, nazývanou také Listina základních práv, schválili šéfové států v roce 2000 během zasedání Evropské rady v Nice. Není to právně závazný text, avšak všechny členské státy se zavázaly ustanovení charty dodržovat.

Pro prehrávání animace je nutné nainstalovat Macromedia Flash Player!

Autor: jkr, Blahoslav Hruška

Zpět na hlavní stranu blogu

Anketa

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 3 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Související články

žádné články nebyly nenalezeny

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář