Chtěli by jste výhodný pronájem? Zajděte za minist

19. říjen 2009 | 06.38 |
› 
ivan_langer2.jpg


To například ministerstvo vnitra má. Přímo v centru města, po rekonstrukci, s kompletním sociálním zařízením, televizí, lednicí a telefonem. A ne v ledajakých lázních. Mariánské Lázně, Karlovy Vary, Luhačovice...


TOJESILA.CZ

Každým rokem se v daných objektech rekreovaly stovky zaměstnanců MV. Nic proti tomu – jde převážně o policisty a hasiče. Ale jako vždy při prapodivných krocích našich politiků (v tomto případě jde o Ivana Langera) je tam zase to pověstné ale...

Mercur v Mariánských Lázních. Je to jeden ze čtveřice lázeňských komplexů, které si loni firma Temparano pronajala od státu – tedy od ministerstva vnitra. Smlouva je sepsaná na dvacet let (?) a bývalý ministr vnitra Ivan Langer z ODS celou akci zdůvodňoval úsporou peněz.

"Upozorňoval jsem už loni, že ten pronájem nebude výhodný. Vnitro totiž lázně vždy provozovalo a vlastně tak za ubytování policistů a hasičů platilo samo sobě. Teď to jde soukromým firmám," řekl bývalý ministr vnitra a Langerův předchůdce z ČSSD František Bublan. A čím se za výhodný nájem soukromé firmy odvděčují ? Můžeme se jenom domýšlet..."Pamatuji si, že mi Ivan Langer říkal, že to má dobře spočítané. Že stát na tom jedině ušetří," vzpomíná přitom Bublan. To je od bývalého ministra velmi hezké...

Langer se po příchodu do funkce rozhodl, že se s lázněmi musí něco udělat, protože prý nefungují efektivně. Nechal si zpracovat i projekt od poradenské firmy Deloitte Advisors. Ta mu navrhla tři varianty, co by bylo možné s lázeňskými komplexy dělat – v úvaze byl i prodej (Pánbůh s námi a vše zlé pryč) lukrativních nemovitostí.

Vedení vnitra se nakonec rozhodlo lázně pronajmout. Z dalšího zpracovaného auditu vyšlo, že částka za roční pronájem by měla být v rozmezí od 37 do 45 milionů korun. Tři měsíce po této analýze uzavřelo vedení vnitra nájemní smlouvu se společností Temparano. A částka ročního pronájmu? 23,7 milionu korun.

"Nájemní smlouva byla uzavřena, přestože byla podána pouze jedna, navíc s ničím neporovnatelná nabídka. Nebylo nijak doloženo zjišťování cen pronájmů v místě a čase obvyklých, nebyla stanovena minimální výše nájemného soudním znalcem a nebylo přihlédnuto k tržní hodnotě nemovitostí," píše se v nově vypracovaném auditu."

Trojnásobně nižší nájem, než je ve Varech běžný. Na nevýhodnost pronájmu už před časem upozorňovalo občanské sdružení Oživení. Jeho představitelé tvrdí, že třeba u lázeňského areálu v Karlových Varech se ministerstvo spokojilo v přepočtu na lůžko s nájmem trojnásobně nižším, než který se tam běžně platí. "Někdo tady evidentně podepsal nevýhodnou smlouvu pro stát," soudí Martin Kameník z o.s. Oživení.

Audit ministra Peciny dává jeho lidem za pravdu i v další věci. Langerovi podřízení totiž souhlas s nižším nájmem vysvětlovali nutnými investicemi, které lázeňské domy potřebují. Prý je do nich v následujících pěti letech nutné "nalít" 128 milionů korun. "V nájemní smlouvě ale není tento závazek provést opravy (...) ve lhůtě pěti let zajištěn," upozorňuje audit. Firma Temparano se pouze zavázala, že bude do fondu oprav každý rok ukládat 10 milionů korun.

A "perlička" na závěr

Už po několika měsících to vypadá, že stát na pronájmu budov, kam vnitro posílalo každoročně stovky svých zaměstnanců, prodělá. Ukázal to interní audit, který úředníci vnitra vypracovali po příchodu nového ministra Martina Peciny. MF DNES má dokument k dispozici. Vyplývá z něj, že stát přijde na nájemném nejméně o 100 milionů korun.

Ministr Langer okradl náš státní rozpočet o desítky miliónů, ale soudit ho asi těžko někdo bude že?
Tak co vlastně jsme ? Ovce, které budou výstřelky ( v lepším případě chyby – o čemž silně pochybuji) neustále tolerovat a pravidelně docházet na pracovní úřady žebrat o práci ? Ne, my s tím do budoucna budeme muset něco udělat, nebo to s námi opravdu nedopadne dobře. Protože my jsme ti, kterých se krize opravdu dotýká. Našich mocipánů nikoli.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář